Wimbledon: Γιούμπανκς – Τσιτσιπάς 3-2, κατάρρευση και αποκλεισμός… (vid)

Κακός δαίμονας έχουν εξελιχθεί οι Αμερικανοί παίκτες για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Έλληνας τενίστας, αν και βρέθηκε δύο φορές με το προβάδισμα στα σετ, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Κρις Γιούμπανκς γνωρίζοντας την ήττα με 3-6, 7-6(4), 3-6, 6-4, 6-4. Ο Αμερικανός τενίστας πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Wimbledon, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ καλά για τον Έλληνα πρωταθλητή! Αν και έχασε το πρώτο game, πήρε τα επόμενα δύο πετυχαίνοντας το πρώτο break του αγώνα (2-1). Αναμφίβολα, ο Τσιτσιπάς έβαλε δύσκολα στα… ατού του αντιπάλου του έχοντας πολύ καλές επιστροφές και σταθερά χτυπήματα, με συνέπεια ο Αμερικανός να υποπέσει σε αρκετά διπλά λάθη αλλά και να ρισκάρει σε πολλά χτυπήματά του κάνοντας λάθη. Αυτό του επέτρεψε με το σκορ στο 5-3 υπέρ του, να πετύχει ακόμα ένα break απέναντι στον Γιούμπανκς και να πάρει το πρώτο σετ με 6-3.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν ήταν ίδια. Αμφότεροι κράτησαν τα σερβίς τους, με τον Στέφανο Τσιτσιπά στο τέταρτο να χάνει διπλό break point και τον Γιούμπανκς να κάνει το 2-2. Βέβαια, ο Έλληνας βρέθηκε ακόμη μία φορά σε θέση break point στο 8ο game, αλλά και πάλι ο Αμερικανός βρήκε τις λύσεις για να το κατακτήσει.

Η μαχητικότητα του Γιούμπανκς, αλλά και η βελτίωση της απόδοσής του… επιβραβεύτηκαν στο tie-break του σετ, όταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς με το σκορ στο 4-3 υπέρ του Αμερικανού έκανε διπλό λάθος, χαρίζοντας ένα εύκολο mini break στον αντίπαλό του. Το Νο.43 της παγκόσμιας κατάταξης βρέθηκε να σερβίρει για να κλείσει το σετ, όντας 5-4 μπροστά, και με δύο δυνατά σερβίς έκανε το 7-4 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με τον Αμερικανό να έχει ανεβεί ψυχολογικά, αλλά και αγωνιστικά το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους δύο αθλητές να διατηρούν τα σερβίς τους. Στο πέμπτο game, με τις μπάλες να είναι στα χέρια του Γιούμπανκς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς εκμεταλλεύτηκε το break point και… έσπασε το σερβίς του Γιούμπανκς για το 3-2. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του, αποκτώντας αέρα δύο games (4-2), και στο 9ο game με το σκορ στο 5-3 ο Έλληνας έκανε ξανά break παίρνοντας ξανά προβάδισμα στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Γιούμπανκς ήταν αναγκασμένος να βγάλει αντίδραση μιας και έπαιζε την παραμονή του στο τουρνουά. O Αμερικανός, αν και κράτησε τα σερβίς του, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο break απέναντι στον Τσιτσιπά, ο οποίος του έκανε… δώρο στο 9ο game όταν με διπλό λάθος βρέθηκε να χάνει με 5-4. O Γιούμπανκς σέρβιρε για την ισοφάριση στα σετ και ήταν αποτελεσματικότατος, χάνοντας μόνο έναν πόντο στο 10o game.

Στο τελευταίο σετ του ματς, ο Γιούμπανκς ξεκίνησε με την ψυχολογία στα ύψη. Ο Αμερικανός έκανε break στο πρώτο game, διατηρώντας προβάδισμα δύο games έως το 3-1. Σε εκείνο το σημείο ο Έλληνας έκανε το δικό του σερί και έφερε το σετ ξανά στα ίσα (3-3). Ο Αμερικανός, όμως, έχοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα βρήκε άμεση απάντηση και με νέο break βρέθηκε ξανά με προβάδισμα το οποίο διεύρυνε με το service game του (5-3). Ο Στέφανος κατάφερε να πάρει το 9ο game, αλλά αν και βρέθηκε με δύο break points στο επόμενο game δεν τα κατάφερε με τον Γιούμπανκς να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη.