Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 84-81: Λύγισε τους Τούρκους στην παράταση με Κάνααν από άλλο πλανήτη!!! (vid)

Θρίαμβος στην παράταση για τον Ολυμπιακό, που λύγισε με 84-81 τη Φενέρμπαχτσε, πήρε την πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου και θα παλέψει με τη Μπαρτσελόνα για την πρόκριση στο Final Four της EuroLeague.

Με νίκη έκλεισε στην παράταση ο Ολυμπιακός την κανονική περίοδο της EuroLeague, καθώς επικράτησε με 84-81 της Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Παρασκευής (12/4) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Στο οποίο ηττήθηκε μόνο από τις τέσσερις ισπανικές ομάδες.

Οι ερυθρόλευκοι τα έδωσαν όλα κόντρα στην αξιόμαχη τουρκική ομάδα και πλέον ετοιμάζονται για τις αναμετρήσεις με την Μπαρτσελόνα, στα play-offs της Εuroleague. Με την σειρά της, το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, τερμάτισε στην 6η θέση και θα διασταυρωθεί με την Μονακό.

EUROKINISSI

Στο 22-12 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (12-5 εντός και 9-8 εκτός έδρας), που θα αντιμετωπίσουν τη Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας στα playoffs για την πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου (26-28/5) και ένα πιθανό συναπάντημα με τον Παναθηναϊκό μόνο στον τελικό. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Αϊζέια Κάναν (27 πόντοι, 3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές σε 26 λεπτά), στην επανεμφάνιση του Νικόλα Μιλουτίνοβ (5 πόντοι, 3 ριμπάουντ σε 4:27) μετά από δυόμιση μήνες.

Στο 20-14 έπεσαν οι Τούρκοι (15-2 εντός και 6-11 εκτός έδρας), που με τη σειρά τους θα παλέψουν με τη Μονακό επίσης με μειονέκτημα έδρας για το ταξίδι στη Γερμανία. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε τον Νάιτζελ Χέιζ να συνεχίζει τις μεγάλες εμφανίσεις, από εκεί και πέρα όμως Καλάθης, Γουίλμπεκιν, Ντόρσεϊ, Γκούντουριτς περιορίστηκαν απλώς σε καλά διαστήματα, δεν είχαν διάρκεια και η Φενέρμπαχτσε έχασε ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από την Κωνσταντινούπολη.

EUROKINISSI

Το ματς

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κακή αρχή από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δεν είχαν το… αντίδοτο στον «ζεστό» Ντόρσεϊ, με τη Φενέρ να πηγαίνει στο 2-11, στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες απάντησαν με άμυνες και με τον «καυτό» έξω από τα 6,75μ. Κάναν, μειώνοντας αρχικά στον πόντο (13-14), ενώ με τον Λαρεντζάκη έφεραν το ματς στα ίσα (16-16). Με τον Μπιμπέροβιτς και ένα επιθετικά ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά (16-19), αλλά ένα buzzer beater τρίποντο του Κάναν διαμόρφωσε το 19-19 της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια ενέργεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο από τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ έκανε την ανατροπή και πήγε στο +6 (29-23), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η Φενέρ αντέδρασε με μπροστάρη τον Χέιζ, με τον Μιλουτίνοφ να περνά στο παρκέ και να διατηρεί τους «ερυθρόλευκους» στο +5 (36-31), μέχρι το 27’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Πειραιωτών και πλησίασαν στο καλάθι (36-34), με καλάθι του ΜακΚίσικ στο τελευταίο δευτερόλεπτο να στέλνει τους Πειραιώτες στα αποδυτήρια με το +4 (38-34).

Μετά το άστοχο ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος και από τους δύο, ο Παπανικολάου έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5 (40-35), στο 22’. Η απάντηση της Φενέρ ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ του Σάνλι και τον Ντόρσεϊ, βρίσκοντας σερί 6-0, για το προσπέρασμα (40-41), στο 23’. Στη συνέχεια, οι Φαλ και Κάναν κράτησαν επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», με τον Χέιζ να διατηρεί τους φιλοξενούμενους μπροστά (44-46), μέχρι το 25’. Εκεί, οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες και με τους Σίκμα και Κάναν έκαναν σερί 7-0 ξέφυγαν στο +5 (51-46), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση και με τον Γουίλμπεκιν να έρχεται «ζεστός» από τον πάγκο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (53-52), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο άσχημα συνέχισαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Φενέρ να κάνει σερί 6-0 με Παπαγιάννη και Γουίλμπεκιν, για το +5 (53-58), στο πρώτο δίλεπτο. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα πίεσαν στην άμυνα, εξασφάλισαν τα ριμπάουντ και με τους Λαρεντζάκη και Γουίλιαμς-Γκος έκαναν επιμέρους σκορ 11-2, για το +4 (64-60), στο 35’. Ακολούθησαν απανωτά λάθη από τον Ολυμπιακό, με τον Χέιζ να πατά… γκάζι και με επιμέρους σκορ 1-9 να στέλνει τους φιλοξενούμενους στο +4 (65-69), στο 38’. Οι Πειραιώτες απάντησαν με καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ, μία καλή άμυνα και 1/2 βολές τους Γουίλιαμς-Γκος για την ισοφάριση (69-69), στα 38’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Γουίλμπεκιν αστόχησε, αλλά και οι Γουίλιαμς-Γκος και Παπανικολάου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Απόλυτη ισορροπία και παράταση

Το σύνολο του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε δυνατά και την τελευταία περίοδο και προηγήθηκε, δια χειρός Παπαγιάννη και Γουίλμπεκιν (53-58). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το γκολ-φάουλ του Λαρεντζάκη, ενώ πέρασε μπροστά με το Γουίλιαμς-Γκος (64-60). Η Φενέρ για ακόμα μία φορά είχε την απάντηση, τρέχοντας ένα σερί 7-0. Ο ΜακΚίσικ με γκολ-φάουλ για το 68-69 έβαλε φωτιά στο ΣΕΦ, ο Χέιζ έκανε βήματα και ο Γουίλιαμς-Γκος είχε 1/2 βολές για το 69-69. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε, Γουίλιαμς-Γκος και Παπανικολάου είχαν από ένα airball και το ματς πήγε στην παράταση.

Το γύρισε και πήρε την νίκη με τον Κάνααν

Στην παράταση η Φενέρ προηγήθηκε με +5 (73-78) δύο λεπτά πριν από το τέλος, με τον Γκούντουριτς να βάζει την υπογραφή του, όμως ο Ολυμπιακός αποδείχτηκε… εφτάψυχος αφού δεν παράτησε το ματς. Οι γηπεδούχοι έκαναν μία ανατροπή, που αποδεικνύει το μέταλλο που υπάρχει στην ομάδα. Ο Κάνααν αρνούνταν να χάσει και με δύσκολο τρίποντο, 2/2 βολές και φλόουτερ έτρεξε μόνος του σερί 7-0 και έκανε το 80-78 με 18 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε για τρεις, όμως ο Γουόκαπ με βολές σφράγισε τη νίκη με 84-81.

Ο MVP

Απίθανη βραδιά από τον Αϊζέια Κάναν, που έπαιξε 26 λεπτά για να βάλει 27 πόντους από 3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές. Εκπληκτικά οικονομικός, εκπληκτικά αποφασιστικός, ήταν… killer. Έμεινε στον πάγκο σε μεγάλο μέρος της τέταρτης περιόδου, η γλώσσα του σώματός του τα έλεγε όλα, μπήκε στην παράταση και καθάρισε το ματς όταν ο Ολυμπιακός βρισκόταν στο -5.

Εκτός παιχνιδιού

Δεν ήταν κάποιος παίκτης της Φενέρμπαχτσε σε πραγματικά κακή βραδιά, πλην του Νάιτζελ Χέιζ, όμως, δεν έδωσαν το κάτι παραπάνω ο Καλάθης, ο Γουίλμπεκιν, ο Γκούντουριτς και ο Ντόρσεϊ. Δεν ήταν ματς για ιδιαίτερη κριτική, οπότε θα ξεχαστεί σύντομα.

EUROKINISSI

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 13 πόντους έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Κάναν (4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), καθώς η ομάδα του είχε εκτελέσει τέσσερα δίποντα και εννέα τρίποντα. Έξι ασίστ για δύο λάθη μετρούσε η Φενέρμπαχτσε, που είχε μεγάλο πρόβλημα στην τρανζίσιον άμυνα στο πρώτο εικοσάλεπτο (9-0 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό). Οι Πειραιώτες πήραν το ματς με επτά τρίποντα σε 45 λεπτά, πέταξαν οκτώ βολές στα σκουπίδια, αλλά είχαν τον Κάναν σε τρομερή βραδιά. 11-4 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 18-13 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 6-15 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ) για τις δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69 (κ.α.), 84-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Ράιτ 2, Κάναν 27 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 7 (3/4 δίποντα), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 5 (1/1 δίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 17/24 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 12 (3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σανλί 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάνννης 3, Χέιζ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Νουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 2 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάνταρ 2, Σεστίνα

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/30 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ

Τα highlights του παιχνιδιού:

Η τελική βαθμολογία της Euroleague:

Η regular season της Euroleague αποτελεί παρελθόν με Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό να είναι έτοιμοι για τα playoffs!

Oι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια στη 2η θέση και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού, ανάμεσα στην 7η Μακάμπι Τελ Αβίβ και την 8η Μπασκόνια προκειμένου να μάθουν το τελευταίο τους εμπόδιο στον δρόμο προς το Final 4 του Βερολίνου!

Aπό την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του επί της Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ με σκορ 84-81, θα παίξουν στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» με την Μπαρτσελόνα έχοντας το μειονέκτημα έδρας.

Πότε ξεκινά η σπουδαία αυτή σειρά; Στις 23 Απριλίου. Την μεθεπόμενη Τρίτη. Το δεύτερο ματς στην έδρα της Μπαρτσελόνα είναι στις 25/4.

Η σειρά μεταφέρεται στον Πειραιά την Πρωτομαγιά. Αν χρειαστεί 4ο ματς θα γίνει στο ΣΕΦ στις 3/5, ενώ αν φτάσουμε σε game 5 αυτό θα γίνει στην Βαρκελώνη στις 8/5

Στην κορυφή φυσικά είναι η Ρεάλ Μαδρίτης που θα αντιμετωπίσει μια εκ των Βίρτους Μπολόνια  ή  Εφές στα playoffs, ενώ ή 3η Μονακό θα παίξει με πλεονέκτημα κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Εκτός συνέχειας έμειναν κατά σειρά η Παρτίζαν, η Αρμάνι, η Βαλένθια, η Ζάλγκιρις, η Μπάγερν, ο Ερυθρός Αστέρας, η Βιλερμπάν και η Άλμπα.