Wimbledon: Τιμ – Τσιτσιπάς 2-3, σπουδαία ανατροπή και νίκη θρίλερ για τον Στεφ (vid)

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς το οποίο κράτησε κάτι παραπάνω από δύο ώρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε μια σπουδαία ανατροπή κόντρα στον Ντομινίκ Τιμ και με 3-2 πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του Wimbledon.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βελτιώθηκε κατακόρυφα στη… δεύτερη μέρα του αγώνα του με τον Ντόμινικ Τιμ που διεκόπη λόγω βροχής και με 3-2 σετ στο tie break πήρε την πρόκριση στον 2ο γύρο του Wimbledon, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άντι Μάρεϊ.

Μία βροχή έφερε τα πάνω κάτω στο ζευγάρι του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Ντόμινικ Τιμ και στη… δεύτερη μέρα του αγώνα της πρεμιέρας στο Wimbledon υπήρχε μόνο ένας πρωταγωνιστής. Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβλήθηκε με 6-3 6-7 (1) 2-6 7-6 (5) 6-7 (8) του Αυστριακού αντίπαλού του και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άντι Μάρεϊ.

Το 1ο σετ ολοκληρώθηκε με κυρίαρχο τον Τιμ, ο οποίος έκανε δύο breaks και έφτασε στο 6-3 με σχετική άνεση. Στο 2ο σετ το παιχνίδι ισορρόπησε, όμως η βροχή που είχε προκαλέσει πεντάλεπτη διακοπή στο 1ο σετ, επέστρεψε πιο ισχυρή και οδήγησε σε οριστική διακοπή.

Μία ημέρα αργότερα και με τον Τσιτσιπά μπροστά με 4-3 games το παιχνίδι άρχισε ξανά. Ο Τσιτσιπάς έδειχνε πιο ενθουσιώδης σε σχέση με την προηγούμενη μέρα, ο αντίπαλός του πιο αγχώδης. Όλα αυτά αποτυπώθηκαν στο tie break, όπου το νο5 της παγκόσμιας κατάταξης επιβλήθηκε με 7-1 του νο90 στο οποίο έχει πέσει ο Τιμ και ισοφάρισε στα σετ.

Το 3ο σετ ήταν ένας μονόλογος του Έλληνα πρωταθλητή και ολοκληρώθηκε σε 38 λεπτά. Περίπου τα 15 εξ αυτών αφιερώθηκαν στο 3ο game, όπου ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 40-0, είχε δύο φορές το πλεονέκτημα στη συνέχεια, όμως τελικά κατέληξε στον Αυστριακό. Ήταν η τελευταία έκλαμψή του, αφού στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς έκανε δύο break και πήρε το σετ.

Το μομέντουμ ήταν με τον 24χρονο σούπερ σταρ. Ο Τιμ που δυσκολευόταν στα service games του κατάφερε να βελτιωθεί στο 4ο σετ, στο οποίο βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν έφτασε στα άκρα για κάποιο break κι έτσι τη λύση έδωσε ξανά το tie break. Αυτήν τη φορά εμφανίστηκε στο κορτ ο Τιμ, ο οποίος κατάφερε να πάρει το σετ και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 5ο και τελευταίο σετ, κανείς από τους δύο δεν… τολμούσε να πάρει πόντους όταν σέρβιρε ο αντίπαλός του. Ο Τιμ πήρε τέσσερα love games, ο Τσιτσιπάς τρία και ο αγώνας οδηγήθηκε ξανά στο tie break. Αμφότεροι έσπασαν από μία φορά το σερβίς του άλλου κι ένα λάθος του Τιμ οδήγησε τον Τσιτσιπά σε δεύτερο match point. Δεν τα κατάφερε, όμως αμέσως μετά απάντησε με break και πήρε το ματς των δύο… ημερών.

Με Μάρεϊ στον 2ο γύρο

Ο δεύτερος πιο πετυχημένος τενίστας που βρίσκεται στο ταμπλό του φετινού Wimbledon, ο Άντι Μάρεϊ, είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής υπέταξε τον Ντόμινικ Τιμ και καλείται να αντιμετωπίσει τον δύο φορές κάτοχο του Grand Slam, ο οποίος πλέον βρίσκεται στη δύση της καριέρας του.

Στο νο40 της ATP έπειτα από την επιστροφή του στα κορτ από όπου απουσίασε λόγω τραυματισμών, ο 36χρονος Σκοτσέζος επικράτησε με 6-3 6-0 6-1 στο βρετανικό ντέρμπι του 1ου γύρου κόντρα στον Ράιαν Πένιστον.

Στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις, ο Τσιτσιπάς είχε επικρατήσει με 3-2 σετ στον 1ο γύρο του US Open το 2021 και ο Μάρεϊ με 2-0 σετ στα προημιτελικά της Στουτγκάρδης το 2022.