Super League 2: Athens Kallithea FC – Καλαμάτα 1-0 νίκη κορυφής με σκόρερ τον Μαρόττα (vid)

Στα ματς με τα οποία ολοκληρώθηκε λοιπόν ο πρώτος γύρος στη Super League 2 στον νότιο όμιλο, η Athens Kallithea FC επικράτησε της Καλαμάτας (1-0) και προσπέρασαν στην πρώτη θέση της κατάταξης τα Χανιά, που ηττήθηκαν στην Ηλιούπολη (1-0). Η ομάδα του «Ελ Πάσο» ανέβηκε στους 23 βαθμούς και την κορυφή της βαθμολογίας ενώ οι Κρητικοί έμειναν στους 22.

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο «Ελ Πάσο» με την Athens Kallithea FC να κερδίζει την Καλαμάτα 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Με το «τρίποντο» αυτό, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη εκμεταλλεύτηκε την ήττα των Χανίων από την Ηλιούπολη και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με γκολ του Μαρότα στο 86’ η Athens Kallithea FC λύγισε την Καλαμάτα στο Ελ Πάσο και ανέβηκε στην κορυφή, εκμεταλλευόμενη την ήττα των Χανίων από την Ηλιούπολη.

Υπό το βλέμμα των Σωκράτη Οφρυδόπουλου και Κώστα Κατσουράνη που βρέθηκαν στις εξέδρες, η Καλλιθέα είχε ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι είχαν καλές φάσεις με τους Ντεμέτριους και Λουκίνα.

Στο 5’, η Athens Kallithea άγγιξε το 1-0, με τον Ντεμέτριους να βρίσκεται σε θέση βολής έπειτα από πάσα του Λουκίνα, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα εκτός με το αριστερό.

Έξι λεπτά μετά ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να χάσουν μεγάλη ευκαιρία, όταν από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, η Καλαμάτα άγγιξε το γκολ στο 11ο λεπτό, όταν από συνδυασμό των παικτών της, ο Μπαράλες βρήκε χώρο και σούταρε από το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη.

Στο 33’ ο Μουστακόπουλος έπιασε συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννίκογλου. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο και όδευε φουλ για ισοπαλία, αλλά ο Μαρότα έγειρε σε πολύ κρίσιμο σημείο την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Παρόμοια εικόνα και στο β’ μέρος, με την “Μαύρη Θύελλα” να απειλεί με τον Ακόστα, ενώ τις προσπάθειες των Μουστακόπουλου και Ντεμέτριους για την Καλλιθέα, εξουδετέρωσε ο Γιαννίκογλου. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να σκοράρουν στο 86ο λεπτό, όταν από γέμισμα στην περιοχή, ο Λουκίνας έκανε κεφαλιά – πάσα προς τον Μαρόττα κι εκείνος σε κενή εστία, μέσα από τη μικρή περιοχή, έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η Καλαμάτα προσπάθησε να αντιδράσει στα επόμενα περίπου 10 λεπτά (με τις καθυστερήσεις), ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ.

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μαρόττα, Μεχίας, Μανθάτης, Μπουλούλης, Σίλβα (63′ Τσιντώνης), Ματίγια, Κυνηγόπουλος, Μουστακόπουλος (75′ Βασιλόγιαννης), Ντεμέτριους, Λουκίνας.

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Μόζερ, Αρίμπας, Ρόβας (70′ Αρναρέλλης), Τάτος, Ακόστα, Βαλεριάνος, Κωστούλας, Μπαράλες (70′ Πασάς), Παπατόλιος, Άλβες.

Χάβος: Θέλω να ξαναδώ τη φάση του γκολ

Για να νευρικό παιχνίδι με λίγες φάσεις έκανε λόγο ο Μάκης Χάβος μιλώντας μετά το τέλος της αναμέτρησης με την Καλλιθέα που βρήκε την Καλαμάτα ηττάται με 1-0 στο κλείσιμο του πρώτου γύρου. Ο τεχνικός της Καλαμάτας  στάθηκε στη φάση του τέρματος των γηπεδούχων σημειώνοντας πως θέλει να ξαναδεί τη φάση καθώς υπάρχει η πιθανότητα οφσάιντ του σκόρερ.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μάκη Χάβου:

“Έγινε ένα παιχνίδι νευρικό και από τις 2 ομάδες με πολλές μονομαχίες και δύναμη με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν λίγες ευκαιρίες. Θέλω να ξαναδώ τη φάση του γκολ. Έχω την εντύπωση ότι δεν υπήρχε φάουλ στον Ακόστα. Πιθανολογώ μάλιστα ότι είναι και οφσάιντ.

Κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια. Είναι πολύ μεγάλο κρίμα ότι δεχθήκαμε γκολ στο 86 από στημένη φάση. Επαναλαμβάνω θέλω να δω ξανά αυτή τη φάση.

Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά και προχωράμε για το επόμενο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό Β στην έδρα μας.”