Super League 2: Μπλόκο στα Χανιά έριξαν από την κορυφή την Καλαμάτα σπάζοντάς της το αήττητο (vid)

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Καλαμάτα, με τα Χανιά να επικρατούν 1-0 και να ρίχνουν από την κορυφή τη «μαύρη θύελλα». Το Αιγάλεω πέτυχε την πρώτη του νίκη κερδίζοντας με 1-0 στο Ηράκλειο τον Ηρόδοτο, ενώ Παναχαϊκή και Απόλλων Σμύρνης έμειναν στο μηδέν.

Με σκόρερ τον Μάναλη, ο οποίος μάλιστα είχε και δοκάρι, τα Χανιά επικράτησαν με 1-0 της Καλαμάτας  υποχρεώνοντας την «Μαύρη Θύελλα» στην πρώτη της φετινή ήττα και ρίχνοντάς από την κορυφή. Από την πλευρά τους οι Χανιώτες πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους σε 3 ματς που έχουν δώσει και ανέβηκαν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα του Νοτίου Ομίλου.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μάναλης, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-0, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν το κατάφεραν, ενώ έμειναν και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασόπουλου στο 84′, με το 1-0 να μένει ως το τέλος.

Δεύτερη σερί νίκη κατάφεραν να πάρουν τα Χανιά καθώς επικράτησαν με 1-0 της Καλαμάτας που γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Η Μαύρη Θύελλα πραγματοποίησε κακή εμφάνιση σήμερα και γνώρισε δίκαια την ήττα με ένα πέναλτι που υπέπεσε ο Μπακαγιόκο ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασοπούλου.

Στο πρώτο ημίχρονο μετά από ένα αναγνωριστικό 15λεπτο, τα Χανιά απέκτησαν την πρωτοβουλία και άρχισαν να πιέζουν. Η υπεροχή απέδωσε καρπούς στο 30′ όταν ο Ιμεραλιλάι κέρδισε πέναλτι από τον Μπακαγιόκο, με τον Γιώργο Μάναλη που ανέλαβε την εκτέλεση να γράφει το 1-0 (31′), σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη.

Στο β’ μέρος, η Καλαμάτα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τα Χανιά δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία του Κατσιμήτρου, πέρα από κάποια μακρινά σουτ.

Η Καλαμάτα τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αναστασόπουλου στο 90′.  Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι τα Χανιά πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη που τους χαρίζουν σημαντικούς βαθμούς και ψυχολογία για τη συνέχεια.

Σκόρερ: 31′ πεν. Μάναλης

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Κατσιμήτρος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά, Ναζίμ, Μπουτσάκης, Κόλα, Ελευθεριάδης, Μάναλης.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο (56′ Αναστασόπουλος), Μπακαγιόκο, Μαβινγκά, Παπατόλιος, Μπενίτεζ, Τάτος, Βασιλόγιαννης (84′ Ασίγκμπα), Ρόβας, Πασάς.

«Χείμαρρος» ήταν στην συνέντευξη Τύπου μετά την αναμέτρηση με τα Χανιά ο τεχνικός της Καλαμάτας Νίκος Αναστόπουλος.

Ο έμπειρος προπονητής που είδε τους Κρητικούς να του σπάζουν το αήττητο σερί στάθηκε στα «διαφορετικά κριτήρια με τα οποία σφύριξε ο διαιτητής».

Αναλυτικά όσα είπε:

«Συγχαρητήρια στα Χανιά για τη νίκη τους. Ενώ μπήκαμε πάρα πολύ καλά στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, εν συνεχεία τα Χανιά ισορρόπησαν το παιχνίδι με αποτέλεσμα να υπάρξει η ίδια φάση που έγινε στο πέναλτι τρεις φορές. Αυτό σημαίνει για μένα ότι δεν την αξιολογήσαμε σωστά και δε βάλαμε το μυαλό μας να δουλέψει στη συγκεκριμένη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω ότι ήταν ένας μονόλογος… Βέβαια να πω ότι υπήρχε και η φάση στο 45’ με το δοκάρι. Θα ήθελα όμως ν’ ανοίξω μία παρένθεση και να πω ότι ο διαιτητής, ο κ. Βάτσιος, στην ίδια περίπτωση ενήργησε διαφορετικά, δηλαδή στο 45’ υπάρχει μαρκάρισμα από πίσω του Μάναλη μπροστά στον δικό μας πάγκο και τιμωρείται ο παίκτης με απλή κίτρινη κάρτα και στο δεύτερο ημίχρονο στα τελευταία λεπτά γίνεται η φάση με τον Αναστασόπουλο όπου πάει να τσιμπήσει τη μπάλα, βάζει ο αντίπαλος το πόδι του και δείχνει κόκκινη κάρτα. Δηλαδή για την ίδια φάση ο διαιτητής πήρε διαφορετικές αποφάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε ένας μονόλογος, αλλά αυτός ο μονόλογος ήταν ακίνδυνος υπό την έννοια ότι δεν βγάλαμε τις φάσεις. Αν δεν κάνεις φάσεις για να μπει γκολ πώς θα κερδίσεις το παιχνίδι; Εν πάση περιπτώσει ήταν ένα παιχνίδι όπου θα μπορούσαμε τουλάχιστον να μην το χάσουμε, το πρωτάθλημα έχει ακόμα πολύ δρόμο, είμαστε μόλις στην 4η αγωνιστική, οπότε προχωράμε γιατί για μας είναι πολύ σημαντικό το τι θα γίνει το Μάιο και όχι τώρα. Κανείς δεν πήρε πρωτάθλημα ούτε την 5η, ούτε την 10η, ούτε την 15η αγωνιστική, πρωτάθλημα παίρνεις τον Μάιο που τελειώνει.

Συνεχίζουμε και κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι που έχουμε με την Επισκοπή στο γήπεδο μας γιατί η αλήθεια είναι ότι μέχρι τις 22 Δεκεμβρίου το πρόγραμμα μας είναι δύσκολο, ο Δεκέμβριος θα είναι λιγάκι πιεστικός».

Για το ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα το Μάιο: «Η Καλαμάτα φυσικά! Θέλει και ρώτημα;».

Για το ότι η Καλαμάτα μένει για δεύτερη αγωνιστική χωρίς νίκη: «Στα δύο πρώτα παιχνίδια κερδίσαμε ισάριθμες φορές, δε λέει κάτι… Κερδίσαμε τον Ηρόδοτο και τον Ολυμπιακό Β εκτός έδρας. Θέλω να πω ότι κανείς δεν πήρε το πρωτάθλημα από την 5η ή την 10η αγωνιστική, πρωτάθλημα παίρνεις το Μάιο που τελειώνει».

Για το πώς είδε τα Χανιά: «Παρόλο που άργησαν να ενισχυθούν ειδικά στα Χανιά θα είναι μια δύσκολη ομάδα. Νομίζω ότι πολύ δύσκολα θα περάσει κάποιος αντίπαλος, εμείς δηλαδή είχαμε την ατυχία σήμερα που δεν μετουσιώσαμε αυτόν τον μονόλογο, δεν δημιουργήσαμε τις φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Αμα δε δημιουργήσεις τις φάσεις για να έρθει το γκολ πώς θα κερδίσεις;».

Η 4η αγωνιστική της Super League 2 αφιερωμένη στην Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών

Σε μία συμβολική κίνηση προχώρησε η Super League 2, η οποία ανακοίνωσε ότι η 4η αγωνιστική της θα είναι αφιερωμένη στην Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών.

Αναλυτικά η σχετική ανακοίνωση: “Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, ανακήρυξε την 25η Νοεμβρίου ως Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών για να αναδείξει ένα σημαντικό πρόβλημα με παγκόσμια διάσταση.

Σύμφωνα με την πρόσφατη εκστρατεία ενημέρωσης της Διεθνούς Αμνηστίας σε όλον τον κόσμο, έχουν αυξηθεί σημαντικά οι αναφορές περιστατικών βίας κατά γυναικών και κοριτσιών κατά τη διάρκεια της καραντίνας και των άλλων περιοριστικών μέτρων, τα οποία ανάγκασαν πολλές γυναίκες να παραμείνουν σπίτι χωρίς πρόσβαση σε υπηρεσίες στήριξης και ασφάλειας.

Η Super League 2, ενώνει τη φωνή της και φέτος με όλους όσοι αγωνίζονται για να βάλουν οριστικό τέλος σε συμπεριφορές που δεν συνάδουν με την ανθρώπινη φύση και στέκεται στο πλευρό όσων γυναικών βιώνουν έναν αληθινό εφιάλτη στην καθημερινότητά τους, καταδικασμένες να ζουν μέσα στον φόβο!

Η 4η αγωνιστική είναι αφιερωμένη σε εσένα. Σπάσε τη σιωπή! Τώρα!”.

Τα αποτελέσματα του Νοτίου Ομίλου

Σημαντικά παιχνίδια είχαμε και στην 4η αγωνιστική της Super League 2 και συγκεκριμένα στον Νότιο Όμιλο. Στα Χανιά η τοπική ομάδα υποχρέωσαν την Καλαμάτα στην πρώτη της ήττα επικρατώντας με 1-0 και την έριξαν από την κορυφή. Στην Πάτρα οι Παναχαϊκή και Απόλλωνας Σμύρνης έμειναν στο μηδέν στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ενώ στο Ηράκλειο το Αιγάλεω νίκησε με 1-0 τον Ηρόδοτο πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη.

15. Ηρόδοτος -9

*Απόλλωνας Σμύρνης, Χανιά, ΟΦ Ιεράπετρας, Επισκοπή, Ολυμπιακός Β’, ΠΑΟ Ρουφ έχουν από ένα ματς λιγότερο.

** Καλλιθέα, Κηφισιά και Προοδευτική έχουν από 2 ματς λιγότερα.