Super League 2: Καλαμάτα – Παναθηναϊκός Β’ 0-0, άτολμη, άνευρη, άστοχη έχασε ακόμα έναν βαθμό

Στο… μηδέν έμειναν Καλαμάτα και Παναθηναϊκός Β’ για τον Νότιο όμιλο της Superleague 2, με τους γηπεδούχους να κινδυνεύουν να χάσουν και άλλο έδαφος από την κορυφή.

Οι «πράσινοι» σε ένα ισορροπημένο ματς στην παραλία στάθηκαν σωστά απέναντι στην ομάδα της Μεσσηνίας, την οποία θα μπορούσαν να κερδίσουν, αν ήταν πιο εύστοχοι, ωστόσο κατάφεραν να φύγουν με το 0-0 και να κλείσουν με ισοπαλία τον πρώτο γύρο της Super League 2.

Δύο πολύτιμους βαθμούς στην μάχη που δίνει για την άνοδο, έχασε όμως η Καλαμάτα φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς σε 12 αγώνες με την Athens Kallithea να έχει 23 σε 11 και τα Χανιά 22 σε 11. Ο Παναθηναϊκός Β΄ από την άλλη βρίσκεται στην 9η θέση με 10.

Στα του αγώνα τα πάντα θα λέγαμε πως κρίθηκαν στο 20′ λεπτό. H “Μαύρη Θύελλα” έχασε πέναλτι με τον Μπαράλες, ενώ στο τέλος έμεινε και με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Δημόπουλου στο φινάλε της αναμέτρησης.

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους απειλώντας στο 18΄με σουτ του Ακόστα που απέκρουσε ο Μαργκόνο

Το ματς ουσιαστικά όμως ξεκίνησε με την Καλαμάτα να κερδίζει πέναλτι στο 20′ στην πρώτη σοβαρή φάση του παιχνιδιού με τον Μπαράλες να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και τον Μαργκόνο να αποκρούει.

Λίγο αργότερα στο 28΄ το “τριφύλλι” έφτασε κοντά στο γκολ με τον Σαρδέλη να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 35΄ το σουτ του Φουρτάδο, πέρασε άουτ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάκης Χάβος προχώρησε σε αλλαγές, ο Δημόπουλος πήρε τη θέση του Κωστούλα ενώ μετά από 10 λεπτά με διπλή αλλαγή έριξε στο παιχνίδι τους Ματέους Άλβες και Ρόβα, βγάζοντας εκτός τον Παπατόλιο και τον Αρναρέλλη.

Η εικόνα του παιχνιδιού όμως δεν άλλαξε με την Καλαμάτα να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες στην εστία των αντιπάλων της.

Ο Παναθηναϊκός Β΄ απείλησε όταν στο 84ο λεπτό έφυγε ωραία στην αντεπίθεση, ο Τουρκοχωρίτης έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά η άμυνα της Καλαμάτας έδιωξε.

Στο 90’ λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δημόπουλου ο οποίος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται στο 0-0 και την Καλαμάτα να έχει απώλεια ακόμη δύο εντός έδρας βαθμούς.

Οι ευκαιρίες του αγώνα:

18′ Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Κατάλντι έδωσε στον Ακόστα, που σούταρε μέσα από την περιοχή και απέκρουσε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

20′ Χαμένο πέναλτι για την Καλαμάτα. Ο Μαργκόνο έπεσε στην αριστερή γωνία και απέκρουσε και στην επαναφορά ο Αρναρέλλης εξ επαφής πλάσαρε άσχημα ψηλά άουτ. Το πέναλτι κέρδισε ο Ακόστα από τον Τουρκοχωρίτη, που είδε και την κίτρινη κάρτα.

23′ Σέντρα Βαλεριάνου από αριστερά, κεφαλιά Αρναρέλλη άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

28΄ Ο Σαρδέλης δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από ευνοϊκή θέση.

32′ Καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Σέντρα Αρίμπας, κεφαλιά Μπαράλες στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα άουτ από το οριζόντιο.

35΄ Σουτ του Φουρτάδο από καλή θέση κατέληξε άουτ.

41′ Διπλή ευκαιρία για την Καλαμάτα. Σέντρα Κατάλντι από δεξιά, κεφαλιά Παπατόλιου, έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ και από το κόρνερ ο Παπατόλιος πήρε και πάλι την κεφαλιά, ο Μαργκόνο απέκρουσε και πάλι και στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπαράλες σούταρε πάνω σε σώμα αμυντικού.

70′ Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας από αριστερά έστρωσε την μπάλα στον Μπαράλες, που μόνος μέσα στην περιοχή σούταρε άσχημα ψηλά άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για την Καλαμάτα.

71′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ακόστα από αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Ρόβας ανενόχλητος έκανε αδύναμη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Στο μεταξύ ο Παναθηναϊκός Β’ προχώρησε σε μία αλλαγή. Βγήκε τραυματίας ο Κυριόπουλος και μπήκε ο Αθανασακόπουλος.

76′ Καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα που απομάκρυνε.

84΄ Ο Τουρκοχωρίτης έφυγε ωραία στην αντεπίθεση, έκανε το γύρισμα στην περιοχή, αλλά η άμυνα της Καλαμάτας έδιωξε.

90′ Αποβάλλεται ο Δημόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο στόπερ της Καλαμάτας τράβηξε τον Φουρτάδο, που έφευγε στην αντεπίθεση.

Καλαμάτα (Μάκης Χάβος): Γιαννίκογλου, Ραπόζο, Κωστούλας (46′ λ.τ Δημόπουλος), Αρίμπας, Βαλεριάνος, Κατάλντι (84′ Καραγκούνης), Παπατόλιος (55′ Ματέους), Τάτος, Ακόστα, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Μπαράλες (78′ Πασάς).

Παναθηναϊκός Β΄ (Σωτήρης Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης, Κυριόπουλος (71′ λ.τ Αθανασακόπουλος), Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Σαρδέλης (74′ Νταμπίζας), Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς, Λιούμης (74′ Προδρομίτης).