Volley League: Καλαμάτα ΄80 – ΠΑΟΚ 1-3, χωρίς να ιδρώσει απέδρασε με το διπλό από την παραλία ο δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-1 σετ της Καλαμάτας στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας για την όγδοη αγωνιστική της Volley League.

Συνέχεια στο νικηφόρο του σερί έδωσε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-1 σετ της Καλαμάτας στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας για την όγδοη αγωνιστική της Volley League.

Αυτή ήταν το τέταρτο διαδοχικό τρίποντο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που την Τετάρτη ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Μιλάνο για το CEV Cup. Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 13 βαθμούς και η Καλαμάτα έμεινε στους έξι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκη μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ του παιχνιδιού και προηγήθηκε 4-9 με άσο του Γάτση και μπλοκ του Τσακουρίδη. Με επίθεση του Σαλταφερίδη, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 5-11 αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν 7-11 μετά από λάθος του Μπλανκενάου.

Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και με τον Φαν Γκάρντερεν στο σερβίς προηγήθηκε με 7-15. Με άσο του Οκάμπο και μπλοκ του Κόενεν οι Καλαματιανοί μείωσαν 11-17. Η συνέχεια, ωστόσο, ανήκε απόλυτα στην ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι που κατέκτησε το πρώτο σετ με 17-25 με επίθεση του Τρούχτσεφ.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 7-9 με άσο του Τσακουρίδη. Η Καλαμάτα ισοφάρισε 10-10 με άσο του Αλεξάκη και προηγήθηκε 11-10 μετά από λάθος του Σαλταφερίδη. Τα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι ηνία για το 16-21 με μπλοκ του Γάτση. Με μπλοκ του Γουέστ η Καλαμάτα μείωσε 21-23 αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε και το δεύτερο σετ με 22-25 μετά από λάθος του Μαντέκα.

Με πόντους του Μαντέκα και του Οκάμπο, η Καλαμάτα προσπέρασε με 9-6 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με άσο του Κόενεν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-10 όμως ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση για το 18-18 με δύο διαδοχικά μπλοκ από τον Μπλάνκεναου και τον Τρούχτσεφ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε με ματς μπολ αλλά η Καλαμάτα έφερε την κατάσταση τούμπα και μείωσε 2-1 σετ με μπλοκ του Χριστόφα.

Το τέταρτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε ισχυρό προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τέλους για το 3-1 σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 17-25, 22-25, 28-26, 18-25