Super League 2: Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β’ 4-0, επίδειξη δύναμης με τεσσάρα απέναντι στους ερυθρόλευκους! (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Τάτο η Καλαμάτα νίκησε άνετα τον Ολυμπιακό Β’ με 4-0 στο γήπεδο της Παραλίας

Την πιο ευρεία νίκη της φετινής σεζόν σημείωσε η Καλαμάτα, επικρατώντας με 4-0 του Ολυμπιακού Β’ στο Δημοτικό Στάδιο, για την 17η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Super League 2.

Ανώτερη η Καλαμάτα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ολυμπιακό Β’ και κέρδισε άνετα το ματς για την 17η αγωνιστική στη Superleague 2 παραμένοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Ιεράπετρα. Ενώ οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην 13η με 7 βαθμούς.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά αλλά βρήκαν το γκολ στο 37ο λεπτό, με τον Χρήστο Ρόβα να νικάει τον Στουρνάρα και να κάνει το 1-0 για την Καλαμάτα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, πίεσαν αλλά τελικά στο δεύτερο μέρος, η «Μαύρη Θύελλα» κλείδωσε το τρίποντο μέσα σε τέσσερα λεπτά και χάρη σε έναν πρώην παίκτη του Ολυμπιακού. Ο λόγος για τον Αντρέα Τάτο που σε πρώτη φάση έκανε το 2-0 με ωραίο πλασέ ενώ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 63′.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν εκ νέου τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν στο 85ο λεπτό, ο Γιάννης Πασάς μετέτρεψε σε θρίαμβο τη νίκη της Καλαμάτας, κάνοντας το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Το φιλμ του αγώνα:

85′ Γκολ για την Καλαμάτα 4-0. Ο Λιποράσε έκανε τη σέντρα – σουτ από αριστερά και ο αφύλακτος Γιάννης Πασάς με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

83′ Ο Μπά βρέθηκε απέναντι από τον Ταϊρη που απέκρουσε σε κόρνερ.

73′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Πινακά να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια θέση δεξιά, να σουτάρει και τον Ταϊρη να διώχνει με γροθιές.

63′ Γκολ για την Καλαμάτα 3-0. Ξανά ο Ανδρέας Τάτος, ο οποίος πήρε την μπάλα από δεξιά συνέκλινε και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Στουρνάρα.

59′ Γκολ για την Καλαμάτα. Πάλι σε φάση διαρκείας, ο Βασιλόγιαννης σέντραρε από δεξιά, ο Αρναρέλλης πήρε την κεφαλιά, απομάκρυναν οι αμυντικοί και ο Τάτος από το ύψος του πέναλτι με ωραίο σουτ έκανε το 2-0.

38′ Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Νίκολιτς που σούταρε μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του γκολκίπερ.

37′ Γκολ για την Καλαμάτα 1-0. Ο Τάτος εκτέλεσε κόρνερ, ο Στουρνάρας απομάκρυνε πάνω όμως στον Λιποράσε που σούταρε, η μπάλα έσκασε στο έδαφος με τον Ρόβα στη συνέχεια να πιάνει την γυριστή κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα.

35′ Σε αντεπίθεση ο Τάτος έδωσε στον Αρναρέλλη, που ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε άουτ.

13′ Ατομική προσπάθεια και σουτ Τάτου μπλόκαρε ο Στουρνάρας.

7′ Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Τάτος από δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Ρόβας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Καλαμάτα (Γκεοργκιόσκι): Ταϊρης, Ασίγκμπα (54′ Μοζέρ), Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Ματέους Αλβες, Καραγκούνης, Τάτος (82′ Πασάς), Βασιλόγιαννης (82′ Δρούγας), Αρναρέλλης (65′ Κωνσταντινόπουλος), Ρόβας (82′ Λούκατσικ)

Ολυμπιακός Β (Οκκάς): Στουρνάρας, Μπαγκαλιάνης, Λιάτσος (75′ Σαπουντζής), Τσέλιος (60′ Τσέλιος), Αποστολόπουλος (75′ Κεραμιδάς), Νίκολιτς, Μαυρουδής (60′ Σουρλής), Κωστή, Χρυσόπουλος, Βλαχομήτρος, Πινακάς (82′ Συρμής).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής της Super League 2 για τον Β’ όμιλο