Super League 2: Ηλιούπολη – Καλαμάτα 1-0, νέα γκέλα για την “Μαύρη Θύελλα” που την απομακρύνει 11 βαθμούς από την κορυφή

Μεγάλη νίκη που την κράτησε μόνη τρίτη και σε απόσταση μόλις ενός πόντου από τα δεύτερα Χανιά στο Νότιο Όμιλο της Super League 2, πέτυχε η Ηλιούπολη επί της Καλαμάτας με 1-0.

Καλύτερη σε γενικές γραμμές η ομάδα των Νοτίων Προαστίων σημείωσε το γκολ της νίκης στο πρώτο μέρος, όπου μπορούσε να σκοράρει κι άλλα τέρματα, ενώ οι παίκτες της διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος της Καλαμάτας, σε μια φάση που ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Η «Μαύρη Θύελλα» αντέδρασε στην επανάληψη κι έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Η Ηλιούπολη πήρε τη νίκη απέναντι στην Καλαμάτα, έφτασε τους 29 πόντους και είναι στο -7 από την κορυφή της βαθμολογίας. Στους 25 βαθμούς η Μαύρη Θύελλα. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Λουκ Λατίνοβιτς στο 14′.

Το γκολ της νίκης της Ηλιούπολης πέτυχε ο Λατίνοβιτς με κεφαλιά στο 14ο λεπτό, ενώ στο 37′ και στο 45′ οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Παντελίδη και Ράμος αντίστοιχα. Νωρίτερα, στο 32′ η Καλαμάτα είχε απειλήσει με σουτ του Πασά από κόρνερ του Τζανακάκη.

Στο 61′ η Ηλιούπολη είχε νέα καλή φάση από σουτ του Παντελίδη που απέκρουσε ο Κόβαλ, ενώ στο 65′ οι Μεσσήνιοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Μόζερ δεν κατάφερε εξ επαφής να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 78′ η Καλαμάτα (είχε μείνει με 10 παίκτες δύο λεπτά νωρίτερα σε αποβολή του Τζανακάκη με δεύτερη κίτρινη) απείλησε ξανά όταν ο Πασάς έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, υποχρεώνοντας τον Περιστερίδη σε δύσκολη επέμβαση. Στις καθυστερήσεις, η Ηλιούπολη έφτασε κοντά σε δεύτερο τέρμα, αλλά ο Άλβες απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας της Καλαμάτας.

Το φιλμ του αγώνα

14′ ΓΚΟΛ 1-0 Μετά από εκτέλεση κόρνερ από κεφαλιά του Λατίνοβιτς
26′ Καλή στιγμή για την Καλαμάτα με τον Πασά
30′ Διαμαρτύρονται για γκολ του Παντελίδη οι “κόκκινοι” της Ηλιούπολης, δεν πέρασε τη γραμμή λένε οι Κουκουλάς, Βεργέτης.
33′ Επάνω στη γραμμή απομακρύνει την μπάλα ο Κωνσταντινόπουλος. Πολύ κοντά στο 2-0 η Ηλιούπολη!
44′ Ο Ράμος δεν μπορεί να νικήσει τον Κόβαλ, μετά από σέντρα του Ντέτλερ!
55′ Λάθος του Κόβαλ, δεν μπορούν να σκοράρουν οι παίκτες της Ηλιούπολης.
60′ Φοβερή απόκρουση Κόβαλ σε σουτ του Παντελίδη μέσα από την περιοχή.
64′ Απίστευτη ευκαιρία για την Καλαμάτα με τον Καρασαλίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ.
77′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Περιστερίδη σε κεφαλιά του Μοζέρ.
88′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ για την Καλαμάτα, απομακρύνει ο Περιστερίδης.
91′ Ο Άντο μπαίνει μόνος του στην περιοχή με τον Κόβαλ να παίρνει την μπάλα. Στην προσπάθειά του να απομακρύνει έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που πραγματοποιήθηκε απομάκρυνε σωτήρια ο Κωνσταντινόπουλος!

Οι συνθέσεις

Ηλιούπολη (Σ. Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Ασίγκμπα, Φουρλάνος, Τοπάλ, Βενάρδος, Ντέτλερ, Λατίνοβιτς (90′ Ανδρέου), Μπουσάι, Ράμος, Παντελίδης (66′ Μπαρμπάρο), Γιάννου.

Καλαμάτα (Χάβος): Κόβαλ, Τζανακάκης, Κωνσταντινόπουλος, Καρασαλίδης, Κωστούλας (46′ Κοζορώνης), Κάτσε, Κατάλντι (59′ Ελιβέλτο), Άλβες (46′ Μόζερ), Πασάς, Γρίβας (46′ Μπαράλες), Κωτσόπουλος (70′ Κάνιας).