Super League 2: «Άλωσε» την Καλαμάτα η Ηλιούπολη 0-1 και στο -8 απο την κορυφή η Μαύρη Θύελλα – Βαθμολογία

Με μεγάλο διπλό (1-0) από την έδρα της Καλαμάτας έφυγε η Ηλιούπολη – Δυσαρέσκεια και αποδοκιμασίες για την «Μαύρη Θύελλα»

Πολύ μεγάλη νίκη στην έδρα της Καλαμάτας πανηγύρισε η Ηλιούπολη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου της Super League 2, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το διπλό χάρη σε τέρμα του Μπαστακού με κεφαλιά στο 87ο λεπτό, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από τα Χανιά (1-0) και την ισοπαλία με την Επισκοπή (0-0).

Με γκολ στο 87ο λεπτό που πέτυχε ο Μπαστακός, η ομάδα του Παντέλη επικράτησε 1-0 στην έδρα της «Μαύρης Θύελλας» και ανέβηκε στην 5η θέση, ρίχνοντας τους γηπεδούχους στην 8η και αφήνοντάς τους μακριά από την κορυφή.

Μάλιστα το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έφερε γκρίνια και αποδοκιμασίες από τους φίλους της «Μαύρης Θύελλας», οι οποίοι αντέδρασαν σε μια ακόμη άσχημη εμφάνιση της ομάδας τους.

Η Καλαμάτα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς όταν στο 8ο λεπτό μετά από γύρισμα του Βασιλόγιαννη, ο Ρόβας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Τάτος έκανε διπλό σουτ αλλά απέκρουσε ο Περιστερίδης.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν την κατοχή και στο 31′ απείλησαν ξανά όταν ο Τάτος πάσαρε στον Ρόβα αλλά ο Περιστερίδης έδιωξε με τα πόδια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Καλαματά να απειλεί ξανά στο 50ο λεπτό. Σέντρα Ματσούκα από δεξιά, κεφαλιά Μουριέλ χτύπησε στον Μπαστακό, νέα κεφαλιά Τσαφταρίδη έδιωξαν οι αμυντικοί μπροστά από την εστία.

Επικίνδυνη στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 72ο λεπτό, όταν ο Τάτος από δεξιά έκοψε την μπάλα στον Ρόβα που έκανε τεχνικό πλασέ από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά άουτ από το κάθετο δοκάρι. Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Μιχάλης Μπαστακός στο 86ο λεπτό με κεφαλιά μετά από σέντρα του Δημητριάδη, έκανε το 1-0, που έμεινε ως το φινάλε δίνοντας τη νίκη στην Ηλιούπολη.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (75′ Καραγκούνης), Λουπάνο, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Μπενίτεζ, Ματέους (69′ Μπόρχες), Παπατόλιος (46′ Αρναρέλλης), Τάτος, Ρόβας, Βασιλόγιαννης (69′ Μόζερ).

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης (46′ λ.τ Πολίτης), Πολίμος, Μπουσάι, Κρητικός (46′ Ανδρέου), Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Κρέτσι (68′ Ντίαζ), Ματσούκας (64′ Δημητριάδης), Φελίπε, Τσαφταρίδης, Μπαστακός.