Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 86-90: Serial killer ο Βιλντόζα “εκτέλεσε” τους ερυθρολεύκους στο ΣΕΦ! (vid)

Η εκτός έδρας ήττα από τη Βιλερμπάν και κυρίως ο τρόπος με τον οποίο χάθηκε το ματς από το +21 πλήγωσαν τον Ολυμπιακό, που το βράδυ της Πέμπτης (22/12) λύγισε και στο γήπεδό του από τον Ερυθρό Αστέρα (86-90) για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague, υπό το βλέμμα των Χάμες Ροντρίγκες – Γιώργου Πρίντεζη.

Οι Πειραιώτες, οι οποίοι την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, έκλεισαν το σαραντάλεπτο με 11/32 τρίποντα και ενώ είχαν εντυπωσιακή αναλογία ασίστ/λαθών, δεν τα κατάφεραν απέναντι στους καταπληκτικούς Σέρβους του Ντούσκο Ιβάνοβιτς που είχαν 74% στο δίποντο με τον Φακούντο Καμπιάσο στην άκρη του πάγκου.

Μεγάλο ματς από τον Λούκα Βιλντόσα, μεγάλο ματς από τους Ντόμπριτς – Μίτροβιτς – Πετρούσεβ, που πήραν τη σκυτάλη από τον Νεμάνια Νέντοβιτς του πρώτου μέρους. Λίγα πράγματα θα κρατήσει ο Ολυμπιακός από αυτό το ματς, με τον Σλούκα να αστοχεί στο 84-86 στο τρίποντο που θα έβαζε μπροστά τους Πειραιώτες.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Πειραιά υποχώρησε στο 9-6, ενώ αυτή ήταν η 3η εντός έδρας ήττα της στη σεζόν. Στην αντίπερα όχθη οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου ανέβηκαν στο 8-7, με το πέρας 15 αγωνιστικών.

Ο Λούκα Βιλντόζα με 20 πόντους, 8 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ ήταν μαέστρος για τον Ερυθρό Αστέρα, έχοντας βοήθειες από Πετρούσεβ (14π, 3ρ) και Μίτροβιτς (13π, 7ρ), ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς πρόσθεσε 12 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός είχε τους Σλούκα και Μπλακ για πρώτους σκόρερ, έχοντας από 14 πόντους ο καθένας, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ πρόσθεσε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Κι όλα αυτά 8 μέρες πριν από το ντέρμπι «αιωνίων» στο ΟΑΚΑ, κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο τελευταίο παιχνίδι του 2022.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Κάνααν, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μπολομπόι, αφήνοντας εκτός αρχικής πεντάδας τον Μουσταφά Φαλ, ο οποίος μπήκε τελευταία στιγμή στην αποστολή του Ολυμπιακού και προφανώς δεν ήταν στο 100%. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. με τους Παπανικολάου, Κάνααν και Μπολομπόι να ανεβάζουν το σκορ στο 11-5, τους φιλοξενούμενους όμως να απαντούν και με ένα σερί 7-0 να περνούν μπροστά. Ο Μπολομπόι είχε πολύ θετική παρουσία στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα στη ρακέτα του και βρίσκεται εκείνος πίσω με 6 (15-21) μετά από καλάθι του Νέντοβιτς. Ένα κάρφωμα του Μπολομπόι και πέντε προσωπικοί πόντοι του Βεζένκοφ έφεραν τον Ολυμπιακό στο 22-21 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Μπλακ να έχει πάρει θέση στο παρκέ και να πετυχαίνει πέντε πόντους, ενώ και ο ΜακΚίσικ ήταν θετικός από τη στιγμή που πέρασε στο γήπεδο, για να στείλει τη διαφορά εκείνος στο +7 δύο φορές (31-24 και 33-26). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας ο οποίος πήρε «φωτιά» από το τρίποντο σκοράροντας τρεις συνεχόμενες φορές πίσω από τη γραμμή για να κάνει το 42-30, ενώ στη συνέχεια μοίρασε και μια υπέροχη ασίστ στον Μπλακ για το 44-33, 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Στη συνέχεια όμως κάποια λάθη των νταμπλούχων Ελλάδος επέτρεψαν στους Σέρβους να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να μειώσουν σε 44-41, πριν διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου (45-41) ο Σλούκας με μία εύστοχη βολή.

Στο δεύτερο μέρος η είσοδος του Φαλ στο «5» ήταν η επιλογή του Μπαρτζώκα με την έναρξη της 3ης περιόδου. Ο Γάλλος διεθνής μάζεψε ριμπάουντ, πέτυχε πόντους και μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός οικοδόμησε διαφορά οκτώ πόντων, 59-51. Μία ακόμη φορά, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαθαν black out επιτρέποντας στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να απαντήσει με επιμέρους σκορ 3-14 για το 62-65. Ο 22χρονος Σέρβος ψηλός, Φίλιπ Πετρούσεβ ήταν ο… κρυφός άσος που έβγαλε από το μανίκι του ο Ιβάνοβιτς, καθώς έφτασε τους 11 πόντους, με 3 ριμπάουντ και 3 κοψίματα σε λιγότερα από 13 λεπτά συμμετοχής.

Στην τέταρτη περίοδο το πράγμα ξέφυγε από τον έλεγχο του Ολυμπιακού, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10 (63-73) στο 33′, ο Ολυμπιακός ωστόσο κατάφερε να επιστρέψει και να φτάσει το ματς στο τελευταίο σουτ (84-86),με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει την επίθεση και να στέλνει την μπάλα στα σίδερο. Η ευκαιρία χάθηκε για τον Ολυμπιακό και το ματς πήγε στον Ερυθρό Αστέρα που πέτυχε την 8η νίκη του στη διοργάνωση, με τους «ερυθρόλευκους» μα είναι πλέον στο 9-6.

Ο MVP

Ο Λούκα Βιλντόσα πήγε στο Βελιγράδι για να γίνει ηγέτης. Και με τον Φακούντο Καμπάσο να… έρχεται, έδειξε ότι μπορεί να παραμείνει σε αυτόν τον ρόλο και όταν ο καλός του φίλος θα είναι ενεργός στο ρόστερ του Ερυθρού Αστέρα. Ο Αργεντινός έκλεισε το ματς με 22 πόντους σε 27 λεπτά (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές), είχε οκτώ ασίστ για ένα λάθος, είχε και τέσσερα ριμπάουντ, είχε και οκτώ κερδισμένα φάουλ για 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Σπουδαία βραδιά, μεγάλα σουτ, κρύο αίμα από τη γραμμή.

Ο αδύναμος κρίκος

Αϊζέια Κάναν (5 πόντοι από 2/6 σουτ σε 18 λεπτά) και Άλεκ Πίτερς (2 πόντοι σε 13 λεπτά) δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Κι άλλοι υστέρησαν, όπως για παράδειγμα ο Τόμας Γουόκαπ, όμως αυτός μπήκε καλά στο ματς στο κομμάτι της δημιουργίας, ενώ ο ασθενής Μουστάφα Φαλ έσφιξε τα δόντια και στα οκτώ λεπτά που αγωνίστηκε ήταν αρκετά καλός.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 9 πόντους από πέντε σουτ έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Βεζένκοβ, την ώρα που ο Νέντοβιτς είχε οκτώ από τέσσερις προσπάθειες. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες μετρούσαν 7/20 τρίποντα, όμως οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (11-2) τους βοήθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα. Στο τέλος της βραδιάς ο Ολυμπιακός είχε χάσει ματς στο οποίο είχε τετραπλάσιες ασίστ από λάθη (26-7) κι αυτό ναι, είναι κατόρθωμα. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 20/27 δίποντα και 74.1%, για να μην πληγωθεί από τη μεγάλη διαφορά στους πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (13-4) και να φύγει νικητής από το Φάληρο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φαλ 5, Σλούκας 14 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Πίτερς 2, Μπλακ 14 (3/6 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντο)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/35 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 15/19 βολές, 31 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 16 επιθετικά), 26 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαζάρεβιτς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 12 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/27 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 17/20 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη