Nations League: Ελλάδα – Β. Ιρλανδία 3-1, ιδανικό φινάλε με καλή εμφάνιση και αντίπαλο την Τουρκία στα playoffs του Euro 2024 (vid)

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο 45λεπτο και υπέροχα γκολ από τους Μασούρα και Μάνταλο η Ελλάδα επικράτησε 3-1 της Β. Ιρλανδίας στη Ριζούπολη και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το φετινό Nations League όπου είχε εξασφαλίσει την άνοδο εδώ και δύο αγωνιστικές.

Η Ελλάδα επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το Nations League μπροστά στους Έλληνες φιλάθλους καθώς επικράτησε της Β. Ιρλανδίας με 3-1 στη Ριζούπολη σε ένα ματς όπου έδειξε δύο πρόσωπα.

Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ είχαν μέτρια απόδοση στο πρώτο μέρος αλλά ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο δεύτερο 45λεπτο, έβγαλαν ωραίες φάσεις, πέτυχαν ένα πανέμορφο τέρμα σε δημιουργία με τον Μασούρα και ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση από τον Μάνταλο και έφτασαν εν τέλει σε μια άνετη επικράτηση κόντρα σε μια ομάδα που μόνο στο πρώτο μέρος κόντραρε τους Έλληνες διεθνείς.

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 14′ με τον Πέλκα να εκμεταλλεύεται μια κακή εκτίμηση του Φάρελ ο οποίος συγκρούστηκε με τον Φλάναγκαν με τον Έλληνα επιθετικό με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν και μάλιστα αρκετά γρήγορα καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα σε σέντρα από τα αριστερά ο Λέιβερι βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-1.

Μάλιστα η Β. Ιρλανδία έδειξε να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την ίδια ώρα η Ελλάδα δεν είχε τρόπους να απειλήσει και να φτάσει να φτάσει κοντά στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Το μόνο που έκανε ήταν ένα μακρινό σουτ του Μπακασέτα το οποίο όμως έφυγε εκτός εστίας.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τον Γκουστάβο Πογέτ και με την Ελλάδα να ξεκινάει με γκολ όπως ακριβώς και στο πρώτο 45λεπτο. Στο 55′ ο Μάνταλος έκλεψε τη μπάλα, έκανε μερικά μέτρα κάθετα προς την περιοχή, έδωσε στον Μπακασέτα ο οποίος αν και σκόνταξε έδωσε δίπλα του στον Μασούρα που με εύστοχο πλασέ έγραψε το 2-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ελλάδα έβγαλε μια υπέροχη φάση. Από την άμυνα της βρέθηκε σε κανονική ροή αγώνα στην επίθεση με τους Μπακασέτα, Μασούρα, Ιωαννίδη να συνεργάζονται υπέροχα από τα δεξιά. Ο Έλλληνας επιθετικός μπήκε στην περιοχή, έκανε την προσποίηση και την πάσα στην απέναντι πλευρά που είδε την κίνηση του Τσιμίκα με τον μπακ της Λίβερπουλ να κάνει το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Στο 80′ ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα με τον Μάνταλο να κλέβει τη μπάλα, να κινείται προς το χώρο του κέντρου, είχε το χώρο, έπιασε έναν τρομερό κεραυνό, η μπάλα πήρε φάλτσα, άλλαξε πορεία και έγινε το 3-1.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης η Ελλάδα είχε και άλλες καλές στιγμές για να βάλει και άλλα τέρματα αλλά δεν τα κατάφερε με το 3-1 να παραμένει έως το τέλος του αγώνα.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος (90+2′ Γούτας), Μπακασέτας (76′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (76′ Χατζηγιοβάνης), Πέλκας (67′ Φούντας), Ιωαννίδης (67′ Δουβίκας).

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Φάρελ, Μπράντλεϊ (68′ Τσαρλς), Φλάναγκαν, Έβανς, Λιούις (76′ Φέργκιουσον), Μακνάιρ, Μακάν, Ντέιβις, Τόμπσον, Μαγκένις (76′ ΜακΜέναμιν), Λέιβερι (67′ Γουάιτ).

Τα αποτελέσματα στον όμιλο της Εθνικής

• Κόσοβο – Κύπρος 5-1
  • Ελλάδα – Β. Ιρλανδία 3-1
Η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής

Πρώτη θέση και προβιβασμός στην δεύτερη κατηγορία του Nations League για την Εθνική μας ομάδα. Μπαράζ με το Γιβραλτάρ θα δώσει η Κύπρος μετά τη συντριβή από το Κόσοβο.

Αυτός μαθηματικά είχε κλειδώσει από τον Ιούνιο που το σύνολο του Γκουστάβο Πογέτ είχε κάνει το 4/4 και θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία μέσω του final 4 να βρεθεί στο Euro 2024.

Αντιθέτως δεν τα κατάφερε η Κύπρος αφού ηττήθηκε με 1-5 σε must win match από το Κόσοβο, που με αυτή τη νίκη συγκέντρωσε 9 βαθμούς και τερμάτισε δεύτερο, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε η Βόρεια Ιρλανδία με 5 βαθμούς.

Μετά από αυτή την εξέλιξη οι Κύπριοι θα δώσουν αγώνες μπαράζ για να παραμείνουν στη κατηγορία με το Γιβραλτάρ.