Σβάρτσμαν – Τσιτσιπάς 0-3: Ο Στέφανος ισοπέδωσε τον Αργεντινό και προκρίθηκε στους “16” του Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους “16” του Roland Garros, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-3) του Αργεντινού Ντιέγκο Σβάρτσμαν. Αυτή ήταν η 28η νίκη στη σεζόν για τον Έλληνα τενίστα (28-8), η 21η στο Παρίσι (21-6), αλλά και η 52η σε Grand Slam με τον Νο5 του κόσμου να στέλνει το δικό του μήνυμα στους αντιπάλους του για τη δύσκολη συνέχεια.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο5) πήρε τη νίκη από τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Νο95) με 3-0 (6-2, 6-2, 6-3) σετ στο πλαίσιο του τρίτου γύρου του Roland Garros και προκρίθηκε στους “16” του τουρνουά.

Ο Έλληνας τενίστας κυριάρχησε πλήρως στα πρώτα δύο σετ, τα οποία και κατέκτησε με 6-2, έχοντας από δύο break point στο καθένα. Ο Αργεντινός πίεσε τον Τσιτσιπά στο τρίτο σετ, ωστόσο ο Νο5 στον κόσμο έκλεισε και το τρίτο σετ, πανηγυρίζοντας μία εύκολη νίκη.

Στο καλύτερο του ματς για την ώρα στο φετινό Roland Garros ο Τσιτσιπάς μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ακόμα παιχνίδι, να βρει εύκολα πρώτα service (54%), ωστόσο ήταν απόλυτα συνεπής όταν χρειάστηκε να παίξει με δεύτερο (59%), ενώ και στο πρώτο έδειξε συνέπεια ολοκληρώνοντας το ματς με 76% (34/45).

Ο Έλληνας τενίστας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με 2 break έφτασε στο 5-1. Ο Σβάρτσμαν πήρε πίσω το ένα από τα δύο χαμένα service μειώνοντας σε 5-2, για να έρθει στη συνέχεια ένα ακόμα break δίνοντας προβάδισμα στον Τσιτσιπά με 1-0 σε 40 λεπτά.

Στην εκκίνηση του 2ου set οι δύο παικτές είχαν από ένα δύσκολο hold με τον Σβάρτσμαν να σβήνει διπλό break-point του Τσιτσιπά (1-1) και τον Τσιτσιπά στη συνέχεια να σβήνει break-point του Αργεντίνου κάνοντας το 2-1.

Ο Σβάρτσμαν ισοφάρισε σε 2-2, αλλά από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του set o Τσιτσιπάς ήταν απόλυτος και με 4 σερί games έφτασε στο 6-2 και στο 2-0 στα sets.

Όπως και το 2ο έτσι και το 3ο set άρχισε με τον Σβάρτσμαν να κρατάει δύσκολα το service του (1-1), ενώ το ίδιο έγινε και στη συνέχεια με τον Έλληνα τενίστα να χρειάζεται να σβήνει τρία ακόμη break του Αργεντινού κρατώντας service και προβάδισμα στο set (2-1) μετά από ένα game που κράτησε 13 λεπτά!

Αμέσως μετά το δύσκολο hold ο Τσιτσιπάς βρήκε και πάλι break (καρμπόν όπως και στο 2ο set) ανοίγοντας τη διαφορά στο 3-1, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας στην πρόκριση στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον προερχόμενο από τα προκριματικά Αυστριακό, Σεμπάστιαν Όφνερ που μετά από τον Σεμπάστιαν Κόρντα, απέκλεισε και τον Φάμπιο Φονίνι με 5-7, 6-3, 7-5, 1-6, 6-4.

Ο Τσιτσιπάς τελείωσε την αναμέτρηση με 34 winners, 26 αβίαστα λάθη και 6/18 break-points, με τον Σβάρτσμαν να σημειώνει 19 winners και 41 αβίαστα λάθη, ενώ είχε και 1/5 break-points.

Αυτή ήταν η έβδομη συνάντηση των δύο τενιστών, με τον Στέφανο να διευρύνει το ρεκόρ του με 4-2, έχοντας κερδίσει στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις τους.

Στον 4ο γύρο του τουρνουά ο Έλληνας τενίστας θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Σεμπάστιαν Όφνερ, Νο118 της παγκόσμιας κατάταξης, ο οποίος κέρδισε τον Φάμπιο Φονίνι με 3-2 σετ (5-7, 6-3, 7-5, 1-6, 6-4). Έναν αντίπαλο με τον οποίο δεν έχει ξαναπαίξει στο παρελθόν.