ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-2: Ο Δικέφαλος έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών σε ματς διαφήμιση…

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Volley League ανδρών.

Ακόμα ένα συναρπαστικό ματς είδαμε στη φετινή Volley League των ανδρών. ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός προσέφεραν πλούσιο θέαμα στους φίλους του βόλεϊ με τον δικέφαλο να επικρατεί 3-2 σετ και να κάνει το 1-1 στη σειρά.

Οι δύο ομάδες έδωσαν τρομερή μάχη, πάλεψαν κάθε πόντο και ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που κατάφερε να πάρει τη νίκη όντας καλύτερος στις λεπτομέρειες. Η σειρά μεταφέρεται τώρα στο Μελίνα Μερκούρη όπου την ερχόμενη Τρίτη (25/04) ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες από την αρχή μας έδειξαν ότι μας περιμένει ένα μεγάλο ντέρμπι αφού πήγαιναν χέρι χέρι από το ξεκίνημα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει δύο πόντους (18-20) αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αμέσως.

ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Οι ερυθρόλευκοι με επιθέσεις των Παγένκ και Κουμεντάκη έφτασαν σε διπλό σετ μπολ (22-24), όμως σε εκείνο το σημείο μίλησαν τα σερβίς του Αλέξανδρου Ράπτη. Ο Έλληνας ακραίος πήρε έναν άσο και χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να τρέξει επί μέρους 4-0 για να κλείσει το σετ με 26-24.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Εκείνος που μπήκε στην τελική ευθεία με μικρό προβάδισμα ήταν εκ νέου ο Ολυμπιακός.

Αυτή τη φορά όμως οι παίκτες του Τζουλιάνι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, αφού κατάφεραν να εξαργυρώσουν το προβάδισμα τους και να κάνουν το 1-1 στα σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ εκείνος που κυριάρχησε ήταν ο ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Μιλενκόσκι ήταν εξαιρετικοί και με το μπλοκ άμυνα να δουλεύει στον απόλυτο βαθμό κατάφεραν να κατακτήσουν εύκολα το τρίτο σετ με 25-18 και να κάνουν το 2-1.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε ο ΠΑΟΚ και στο τρίτο σετ και έχτισε διαφορά η οποία έφτασε και τους έξι πόντους (14-8).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρήσει μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 18-13. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός με όπλο τα σερβίς του Παγένκ και Ιντάλγκο κατάφερε να τρέξει επί μέρους 8-2 για να προηγηθεί 20-21.

Οι παίκτες του Τζουνιάλι με τον Στερν να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση ολοκλήρωσαν την επική ανατροπή τους και με 25-21 έκλεισαν το σετ τρέχοντας συνολικά επί μέρους 12-3.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ όπου έδωσαν μάχη πόντο πόντο μέχρι και το 11-11. Εκεί ο ΠΑΟΚ έπαιξε πρώτο χρόνο με τον Βουλκίδη με τον διαιτητή της αναμέτρησης, να δίνει επαφή του Τζιάβρα. Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν, αλλά δεν μπορούσαν να ζητήσουν video check για τη συγκεκριμένη φάση αφού δεν προβλέπεται στους κανονισμούς.

Με αυτόν τον τρόπο μέτρησε η αρχική απόφαση των διαιτητών και το σκορ έγινε 12-11 υπέρ του ΠΑΟΚ. Έπειτα οι παίκτες του Μιλενκόσκι κατάφεραν να κλείσουν το σετ και το ματς με 15-12 και 3-2 σετ.

Τα σετ: 26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 8π. (5/17επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 59%υπ., 23%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 9 (3/3επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 21 (14/41επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 48%υπ., 25%αρ.), Σκρεντάου 15 (9/14επ., 6 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 21 (16/33επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 20$υπ., 10%αρ.), Σωτηρίου 1 (1/1επ.), Γάτσης 1 (1 άσσος), Τακουρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 12π. (9/14επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 15 (14/36επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 14 (11/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 28%αρ.), Τράβιτσα 2 (2/3επ.), Λινάρδος, Ιντάλγκο 22 (15/34επ., 7 άσσοι, 57%υπ., 35%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 52%υπ., 33%αρ.), Δαλακούρας, Ζουπάνι 2 (2/4επ.), Παπαγγελόπουλος, Κομητούδης.