Ολυμπιακός – Καλαμάτα ΄80 3-0: Ασταμάτητοι οι “ερυθρόλευκοι” σταμάτησαν το σερί των “λύκων” (vid)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 σετ την Καλαμάτα και συνεχίζει αήττητος στη Volley League ανδρών, πριν τον αγώνα με την βελγική Κνακ Ροζελάρε στο Champions League.

Μία ακόμα νίκη στον φετινό μαραθώνιο του πρωταθλήματος πανηγύρισε ο Ολυμπιακός και διεύρυνε το  αήττητό του στην κατηγορία.

Οι πρωταθλητές μετά την εξαιρετική εμφάνιση στην Πολωνία, στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης -τα τρία τελευταία χρόνια- Ζάκσα στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Champions League και λίγες ημέρες πριν τη νέα σπουδαία αναμέτρηση με την Κνακ Ροζελάρε στο Ρέντη, την Τετάρτη (29/11, 19:00), νίκησαν και την κούραση από το απαιτητικό πρόγραμμα των συνεχόμενων αγώνων, φτάνοντας σε ένα ακόμα καθαρό τρίποντο.

Η προσοχή των Κυπελλούχων Ευρώπης, στρέφεται πλέον αποκλειστικά στο μεγάλο παιχνίδι που ακολουθεί με την νταμπλούχο Βελγίου και περσινή φιναλίστ του CEV Cup, την ερχόμενη Τετάρτη, σε ένα σπουδαίο ευρωπαϊκό ματς στο ανακαινισμένο κλειστό του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν και πανηγύρισαν την πέμπτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον θεσμό, ενώ αναπτέρωσαν και το ηθικό τους ενόψει του κομβικού αγώνα που ακολουθεί στο Champions League.

Ο Ολυμπιακός έδιωξε τους… λύκους από το Ρέντη με όπλο το μπλοκ και πρωταγωνιστές τους Κουμεντάκη, Τζούριτς, Ιντάλγκο και Τζιάβρα που οδήγησαν σε νίκη με 3-0 (25-16, 32-30, 25-22).

Οι Πειραιώτες παρουσιάστηκαν ανώτεροι στο πρώτο σετ. Πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν ως το φινάλε φτάνοντας έτσι στο 25-16. Στο δεύτερο η Καλαμάτα ανέβασε την απόδοσή της, αλλά για ακόμα μία φορά ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και έφτασε στο 2-0 με 32-30.

Παρότι και το τρίτο σετ ήταν ανταγωνιστικό, οι «ερυθρόλευκοι» έκαμψαν την αντίσταση της αντιπάλου τους και πανηγύρισαν τελικά τη νίκη με 25-22, φτάνοντας έτσι και στο 3-0.

Η Καλαμάτα΄80 ήταν μαχητική και πάλεψε για να πάρει το σετ που θα την κράταγε στον αγώνα αλλά έναντι των αντιπάλων δε μπόρεσε να φτάσει σε υψηλά επίπεδα σε σερβίς και υποδοχή κι έτσι έμειναν στους 6 βαθμούς. Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν την αψεγάδιαστη πορεία τους στη Volley League και με το 3χ5 είναι πρώτοι με 15 βαθμούς στη βαθμολογία.

Ετοιμάζονται πλέον να υποδεχτούν τη φιναλίστ του CEV Cup Νακ Ροζελάρε στη 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και πρώτου εντός έδρας αγώνα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από 9 χρόνια. Γενικά ο αγώνας είχε ωραίες φάσεις καθώς η Καλαμάτα τα έδωσε όλα και έπαιξε με όλες τις δυνάμεις απέναντι στον καλύτερο και ανώτερο Ολυμπιακό.

Ο Ντάνιελ Καστελάνι που έδωσε «ανάσες» στον Στερν ξεκινώντας βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνη και είχε εκτός τον Παγιένκ, είδε τον Ιντάλγκο να είναι σε καλή μέρα έχοντας 13 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Γκουσταβάο με 12. Από πλευράς Καλαμάτας 80 που πάλεψε ουσιαστικά το 2ο σετ και προσπάθησε στο 3ο, ο Οκάμπο είχε 16 πόντους και ο Δαλακούρας 9.

Οι ερυθρόλευκοι με πίεση στο σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ είχαν τον εύκολο πόντο ενώ ο Κουμεντάκης ήταν αλάνθαστος στα δύσκολα.

Ο αγώνας είχε και ένταση καθώς ο πρώτος διαιτητής έδωσε τρεις κόκκινες κάρτες.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 5-5, όταν ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 σερί φτάνοντας στο 8-5 με άσσο του Ιντάλγκο, ο οποίος με πάιπ στη συνέχεια διατήρησε το +4 για το 10-6. Με πρώτο χρόνο του Τζούριτς διαμορφώθηκε το 14-10 αλλά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 14-12. Ο Ολυμπιακός απάντησε με επίθεση του Ζουπάνη και διπλό μπλοκ των Κουμεντάκη- Τζούριτς για το 16-12 ενώ μετά από εξαιρετικές άμυνες του Τζιάβρα και νέο μπλοκ του Τζούριτς προήλθε το 17-12. Στη συνέχεια ο Κουμεντάκης με επίθεση στην ευθεία διεύρυνε στο +6 τη διαφορά υπέρ του Θρύλου για το 20-14 και Γκουσταβάο την πήγε στο +7 γράφοντας το 21-14. Με επίθεση του Ιντάλγκο οι πρωταθλητές έφτασαν στο 23-16, με διπλό μπολ των Τζούριτς Ιντάλγκο στο σετ μπολ με 24-16 και με άσσο του Γκουσταβάο στο 25-16, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στο παιχνίδι.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI

Στο δεύτερο σετ μετά το 4-4, οι «Λύκοι» προσπέρασαν με 5-8 και οδηγούσαν στο σκορ, φτάνοντας στο 6-11 που ανάγκασε τον Ντάνιελ Καστελάνι να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Καλαμάτας διατήρησε μια διαφορά στο +4 (9-13, 10-14, 11-15), με τον Ολυμπιακό να την ψαλιδίζει και να πλησιάζει στο 13-15, αρχικά και στο 14-15 στη συνέχεια με τον Κουμεντάκη. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ έδωσε συνέχεια στο σερί και έφερε την ισοφάριση στο 15-15. Οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν το 4-0 σερί των Πειραιωτών και απάντησαν με ένα δικό τους 3-0 φτάνοντας στο 15-18, 17-19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα για το 19-21,με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 20-21 και σε 22-23. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο σετ μπολ με 22-24, όμως ο Θρύλος με επίθεση του Στερν και μπλοκ του Κουμεντάκη ισοφάρισε σε 24-24. Η Καλαμάτα είχε δυο ακόμα σετ μπολ (24-25, 25-26), με τον Ολυμπιακό να φτάνει και εκείνος δυο φορές ένα πόντο μακριά από την κατάκτηση του σετ στο 27-26, με επίθεση του Στερν και στο 28-27, πριν τη νέα ανατροπή για το τέταρτο σετ μπολ των φιλοξενούμενων στο 28-29. Με μπλοκ άουτ του Στερν ο Ολυμπιακός είχε το δικό του σετ μπολ στο 30-29 και μια ακόμα ευκαιρία να φτάσει στο 2-0 κάτι που κατάφερε με πλασέ του Ιντάλγκο για το 31-30 και άσσο του ίδιου για το 32-30!

Το τρίτο σετ ξεκίνησε το 2ο σετ, άρχισε και το 3ο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-8. Όμως αυτή τη φορά ο Θρύλος απάντησε γρήγορα και με ένα 4-0 σερί και μπλοκ του Γκουσταβάο, προσπέρασε με 9-8. Η ομάδα της Καλαμάτας ισοφάρισε σε 9-9, ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα δυο πόντων στο 11-9, πριν τη νέα ανατροπή για το 11-12 των φιλοξενούμενων. Με άσσο του Κουμεντάκη οι πρωταθλητές ανέκτησαν το προβάδισμα στο 13-12 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Στερν ξέφυγαν με +3 στο 17-14 ενώ ο ίδιος έγραψε στη συνέχεια το 19-16. Ο Δημήτρης Τζούριτς με άσσο σημείωσε το 20-16, με την Καλαμάτα 80 να πλησιάζει σε 20-19. Ο Γκουσταβάο με πρώτο χρόνο σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων για το 21-19, όμως ακολούθησε η ισοφάριση σε 22-22.Το μπλοκ του Γκουσταβάο έδωσε τη λύση στο 23-22 και το νέο μπλοκ του Ιντάλγκο το πρώτο ματς μπολ στο 24-22, ενώ ο ίδιος με επίθεση έγραψε το 25-22, οδηγώντας τον Θρύλο στη νίκη, λίγες ημέρες πριν τη σπουδαία «μάχη» με τη Ροζελάρε!

Τα σετ: 25-16, 32-30, 25-22