Volley league: Πήγασος Πολίχνης – Καλαμάτα ΄80 3-0 σετ, οι λύκοι συνεχίζουν την αναζήτηση νίκης μετά από πέντε σερί ήττες (vid)

Ο Πήγασος ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο αγώνα της σεζόν με την Καλαμάτα 80, επί της οποίας επικράτησε στο ματς της 9ης αγωνιστικής – κι αυτό που ρίχνει την αυλαία στον α΄ γύρου του εφετινού πρωταθλήματος της Volley league – με «καθαρό» σκορ 3-0  (25-20, 25-23, 25-23) κάνοντας την δεύτερη νίκη του συνολικά.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πήγασος Πολίχνης, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ της αξιόμαχης Καλαμάτας στη Θεσσαλονίκη, για την 9η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Ο σύλλογος της Πολίχνης φάνηκε πως μπόρεσε να ξεπεράσει την «πληγωμένη» του ψυχολογία καθώς προερχόταν από 3 ήττες συν το ρεπό του, και να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την έδρα του.

Από την άλλη η Καλαμάτα 80 πλέον μετρά 5 σερί ήττες, και μετά την απώλεια από τον Πήγασο το «πρέπει» μπαίνει στην εξίσωση καθώς από την κατηγορία φέτος υποβιβάζεται μια ομάδα και κάθε αποτέλεσμα μετράει.

Οι γηπεδούχοι μ΄ αυτή την νίκη πήραν μεγάλη βαθμολογική «ανάσα» φτάνοντας τους 7 βαθμούς, με την ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη να υποχωρεί στην προτελευταία θέση με 6 βαθμούς και πέντε ήττες στη σειρά. Οι Κώστας Καπετανίδης και Αργύρης Μαυροβουνιώτης πέτυχαν από 13 πόντους και ηγήθηκαν του Πήγασου στο τρίποντο που τον έφερε στους 7 βαθμούς. Από την Καλαμάτα ξεχώρισαν οι Ροντρίγκο Οκάμπο και Ράιν Κόενεν με 18 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Το ματς

Το πρώτο σετ ήταν το μόνο που ο Πήγασος κατέκτησε με σχετική ευκολία, καθώς σε όλη τη διάρκειά του προηγούταν, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρκετά λάθη κι έτσι να μη μπορούν να πλησιάσουν και να απειλήσουν.

Στα επόμενα δυο, και οι δυο ομάδες πάλευαν για τον κάθε πόντο, με αποτέλεσμα καμία να μη ξεφύγει στο σκορ και το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Το τέλος του δεύτερου σετ εξελίχθηκε σε «θρίλερ», καθώς οι γηπεδούχοι πήραν τους κρίσιμους τελευταίους πόντους και έφτασαν στο 25-23 για το 2-0.

Η ίδια εικόνα επαναλήφθηκε και στο τρίτο σετ. Το ματς πήγαινε πόντο- πόντο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στην κατάκτηση ξανά με 25-23 και να πανηγυρίζουν την πολύτιμη νίκη.