Super League 2: Νίκες για Πανσερραϊκό, ΑΕΛ, Απόλλωνα Σμύρνης, ΟΦΙ – Διπλό ο Αλμωπός επί του ΠΑΟΚ Β’

Ο Αλμωπός Αριδαίας νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ Β’ 1-0 και τον υποχρέωσε στην πρώτη του εντός έδρας ήττα στον Α’ όμιλο της Super League 2. Ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά ήταν ο χρυσός σκόρερ των φιλοξενούμενων.

ΠΑΟΚ Β’ – Αλμωπός Αριδαίας 0-1

Ο ΠΑΟΚ Β’ γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στον Α’ όμιλο της Super League 2, με τον Αλμωπό Αριδαίας να δραπετεύει από το γήπεδο του Μακεδονικού με ένα πολύτιμο διπλό στη μάχη της παραμονής.

Ο χρυσός σκόρερ για την ομάδα της Αριδαίας ήταν ο Παπαδόπουλος, ο οποίος με κεφαλιά στο 56ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Η ομάδα της Αριδαίας κράτησε το πολύτιμο διπλό μέχρι το φινάλε και με αυτό το αποτέλεσμα ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τους 14 βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ Β’ είναι στη δεύτερη θέση σε ισοβαθμία με την ΑΕΛ, έχοντας τρεις βαθμούς λιγότερους από τον πρώτο Πανσερραϊκό.

ΠΑΟΚ Β: Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Τασιούρας, Μιχαηλίδης, Κωττάς, Μελετίδης, Γρόσδης (65′ Ουεντραόγκο), Γιαξής (85′ Δαρέλας), Σμυρλής (65′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς (82′ Σπυράκος), Γκορντεζιάνι.

Αλμωπός Αριδαίας: Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Κέρθι, Έππας, Ασλαμπάλογλου, Παπαδόπουλος, Πέλκας (86′ Μπρένγκα), Πέττας (43′ λ.τ Ρίβας).

A’ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής στον Α’ όμιλο της Super League 2

ΣΑΒΒΑΤΟ (14/1)

Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός Β’ 0-2 (20’ Φουρτάδο, 69’ Σαρδέλης)

ΚΥΡΙΑΚΗ 15/1

ΑΕΛ – Βέροια 1-0 (25’ Πεντρόζο)
Νίκη Βόλου – Θεσπρωτός 2-0 (67’ Μιράντα)
ΠΑΟΚ Β’ – Αλμωπός Αριδαίας 0-1 (56’ Παπαδόπουλος)
Ηρακλής Λάρισας – Ηρακλής 0-3 (41’ Άλεκσιτς, 60’ Γιουμπιτάνα, 89’ Κουντουριώτης)
Διαγόρας Ρόδου – Πανσερραϊκός 0-1 (57’ Παπάζογλου)

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟ Ρουφ 4-1

Ο Απόλλων Σμύρνης είχε εύκολο έργο, καθώς επικράτησε 4-1 του ΠΑΟ Ρουφ για την 11η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Super League 2. Η ελαφρά ταξιαρχία συνεχίζει τη μάχη της καθώς πλέον είναι στη δεύτερη θέση με 23 βαθμούς.

Πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Παναγιώτης Μωραΐτης, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά στο 48′, στο 55′ και στο 60′. Ο Χαλίμι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 16′, ενώ ο Κυριαζής ισοφάρισε στο 23′.

ΠΑΟ Ρουφ: Κουνάδης, Γιαννάκου, Καμί (67′ Μκρτσιάν), Λαμπρίδης, Βενάρδος (42′ Παπουτσογιαννόπουλος), Ζαχαρός (67′ Δούμας), Καλλέργης (67′ Φιλιμέγκας), Μαρινάκης, Νιτσάκης, Φράγκος (36′ λ.τ Τασιούλης), Κυριαζής.

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Λούι, Οντόνε (73′ Κρητικός), Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος (46′ Ερέρα), Χαλίμι, Παπαγεωργίου (46′ Πατάπης), Κουάρδα (62′ Κοροβέσης), Καρίμ, Σίγκεβιτς (46′ Μωραΐτης).

ΟΦ Ιεράπετρας – Χανιά 2-0

Ο ΟΦΙ επέστρεψε στις νίκες και πήρε το κρητικό ντέρμπι κόντρα στα Χανιά. Η ομάδα της Ιεράπετρας επικράτησε 2-0 των Χανιών και είναι στην τρίτη θέση με 21 πόντους.

Ο Μίλερ άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό, με τον Τσόρνομαζ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 67′.

ΟΦ Ιεράπετρας: Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσερνομάζ, Κατάλντι, Μηλιώτης (81′ Καλλιτσουνάκης), Μούλερ, Μπλανκ Καζάου, Βουό.

Χανιά: Κατσιμήτρος, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Ιμεραλιλάι, Ρότσα (50′ Χιντζίδης), Καμαρά (58′ Μπουτσάκης), Τσέλιος, Λεμονής, Μπουρσέλης, Πολίτης (46′ Καπνίδης), Μάναλης.

Αιγάλεω – Ηλιούπολη 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο Σταύρος Μαυροθαλασσίτης ανάμεσα στο Αιγάλεω και την Ηλιούπολη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κολλά στο 9′, ενώ ισοφάρισε ο Τριανταφυλλάκος στο 26′ με κεφαλιά.

Το Αιγάλεω είναι στην 9η θέση με 12 πόντους και η Ηλιούπολη έχει 15 πόντους στην 8η θέση.

Αιγάλεω: Σκαφίδας, Σκεντεράι, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι, Πολυχρόνης, Τσίτσαρης, Σταματάκης, Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος, Κολλάς.

Ηλιούπολη : Πολίτης, Ανδρέου, Μουριέλ, Κρητικός, Κωστόπουλος, Βάρκας (46′ Κρέτσι), Γκοτσούλιας, Δημητριάδης, Τσαφταρίδης, Τριανταφυλλάκος, Έμπερτ.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής στον Β’ όμιλο της Super League 2

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (13/1)

ΑΕΚ Β’ – Ολυμπιακός Β’ 1-2 (21’ Χριστόπουλος-27’, 39’ Λιάτσος)

Κηφισιά – Παναχαϊκή 3-0 (24’, 72’ Τετέι, 74’ Κουιρουκίδης)

ΚΥΡΙΑΚΗ (15/1)

ΠΑΟ Ρουφ – Απόλλων Σμύρνης1-4 (23’ Μαρινάκης-17’ Χαλίμι, 49’, 56’, 61’ Μωραΐτης)
Αιγάλεω – Ηλιούπολη 1-1 (9’ Κολλάς-25’ Τριανταφυλλάκος)
ΟΦ Ιεράπετρας – Χανιά 2-0 (46’ Μούλερ, 67’ Τσορνομάζ)

15. ΠΑΟ Ρουφ 10 0

*Εκκρεμεί η τύχη των αγώνων Athens Kallithea FC – Ολυμπιακός Β’ (7η αγωνιστική – αποχώρησαν στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι), ΠΑΟ Ρουφ – Επισκοπή (16η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής), Κηφισιά – Ηρόδοτος (16η – με το σκορ στο 2-0, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με έξι παίκτες), Ολυμπιακός Β’ – Κηφισιά (17η – αποχώρησαν στο 23’ οι γηπεδούχοι), Επισκοπή – Athens Kallithea FC (17η – μη θεωρημένα τα δελτία της Επισκοπής) και Ηρόδοτος – ΑΕΚ Β’ (17η – παρατάχθηκαν με έξι παίκτες οι γηπεδούχοι).