Super League 2: Καλλιθέα-Καλαμάτα 2-1 – Λύγισε και η «Μαύρη Θύελλα» στο απόρθητο Ελ Πάσο! (vid)

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» το ματς η Athens Kallithea κόντρα στην Καλαμάτα. Επικράτησε 2-1 στο «Ελ Πάσο» για την 11η αγωνιστική της Super League 2, προσπέρασε τη Μαύρη Θύελλα και μπήκε στην πρώτη πεντάδα.

Η ομάδα της Καλλιθέας έφτασε τους 17 βαθμούς και περιμένει τις εκκρεμότητες για την αναμέτρηση με την Επισκοπή που δεν έγινε λόγω ανάκληση δελτίων αλλά και την απόφαση για την αποχώρηση του Ολυμπιακού Β.

Ένα εξάποντο δηλαδή που υπό προϋποθέσεις θα την φέρει κοντά στην κορυφή, στην οποία δεσπόζει η αήττητη Κηφισιά.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου μετά απ’ αυτό το τρίποντο ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας του Νοτίου Ομίλου την ίδια ώρα που η Καλαμάτα έπεσε στην 6η θέση με δύο παιχνίδια περισσότερα.

Τα γκολ για την Athens Kallithea σημείωσαν ο Μπουλούλης και ο Λουκίνας. Η Καλαμάτα που δεν μπόρεσε να τελειώσει τις φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο μείωσε πάντως με πέναλτι του Αρναρέλλη στο 81′.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τέσσερα λεπτά μετά το 2-1 της Καλαμάτας, στο 85ο λεπτό δηλαδή, ο Μεσέμο Τζούνιορ Μπακαγιόκο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τη «Μαύρη Θύελλα» με δέκα παίκτες.

Με ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε δύο γκολ (με ισάριθμες κεφαλιές των Μπουλούλη και Λουκίνα) και είχε κι ένα δοκάρι (με τον Ντεμέτριους), η Καλλιθέα επικράτησε 2-1 της Καλαμάτας στο «Ελ Πάσο», σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του Β΄ ομίλου της Super League 2.

Η «μαύρη θύελλα» μείωσε λίγο πριν το τέλος με πέναλτι του Αρναρέλλη, αλλά δεν κατάφερε να στερήσει τη νίκη από την αθηναϊκή ομάδα, η οποία ανέβηκε στην πέμπτη θέση, έχοντας όμως λιγότερους αγώνες από τρεις ομάδες που βρίσκονται πιο ψηλά (Απόλλων Σμύρνης, Παναχαϊκή και Ιεράπετρα), και βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Κηφισιά, με τον ίδιο αριθμό αγώνων.

Στις καθυστερήσεις, τόσο οι γήπεδουχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έχασαν τρομερές ευκαιρίες.

Το φιλμ του αγώνα

3′ Σουτ του Τάτου, έδιωξε σε κόρνερ ο Στρέζος
9′ Σέντρα του Κυνηγόπουλου απο δεξιά, απέτυχε να διώξει ο Μπακαγιόκο αλλά ο Λουκίνας δεν το εκμεταλλεύτηκε
19′ Σέντρα σουτ του Ντεμέτριους από αριστερά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
23′ ΓΚΟΛ 1-0 η Καλλιθέα με τον κεφαλιά του Μπουλούλη απο σέντρα του Κυνηγόπουλου
37′ Σέντρα του Νίλι, ο Ταίρης έδιωξε με προβολή πριν τον Ντεμέτριους
41′ Διπλή ευκαιρία με Λουκίνα να πλασάρει και τον Μπακαγιόκο να διώχνει σε κόρνερ
43′ ΓΚΟΛ 2-0 η Καλλιθέα με κεφαλιά-ψαράκι του Λουκίνα από σέντρα του Νίλι
57′ Kεφαλιά άουτ του Μαρκόφσκι
70′ Σουτ του Τάτου, άουτ
72′ Κεφαλιά του Μαρκόφσκι απο κόρνερ του Τάτου, άουτ
76′ Σουτ του Τάτου κόντραρε και πέρασε κόρνερ μετά απο παρέμβαση και του Στρέζου
82′ ΓΚΟΛ η Καλαμάτα, μειώνει σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρναρέλλη που κέρδισε ο Μπακαγιόκο σε ανατροπή του απο τον Λάσκαρη
85′ Δεύτερη κίτρινη στον Μπακαγιόκο και αποβολή
91′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα με τον Κυνηγόπουλο να βγαίνει τετ α τετ αλλά τον Ταϊρη να αποκρούει
95′ Κεφαλιά άουτ του Μοζέρ απο σέντρα του Τάτου

Athens Kallithea (Σίμος): Στρέζος, Μπουλούλης, Νίλι, Σαντάνα (79′ Λάσκαρης), Βασιλούδης (60′ Ρέντζας), Λουκίνας (69′ Ιωαννίδης), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος (69′ Περέιρα), Κολτσίδας, Βλάχος, Ντεμέτριους (60′ Τσιντώνης).

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Ασίγκμπα (59′ Μόζερ), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος (70′ Μαβινγκά), ΄Ματέους, Καραγκούνης, Τάτος, Βασιλόγιαννης (46′ Μαρκόφσκι), Ρόβας (59′ Αρναρέλλης).