Super League 2: Καλαμάτα – Athens Kallithea 0-1, επαγγελματικό διπλό και καταδιώκει την Κηφισιά

Η Athens Kallithea πέρασε από την έδρα της Καλαμάτας, επικρατώντας με 1-0 και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Κηφισιά στους δύο βαθμούς (με παιχνίδι περισσότερο). Κορυφώνεται η μάχη ανάμεσα σε Αιγάλεω και Προοδευτική για την παραμονή στην κατηγορία.

Η μάχη για την άνοδο στη Stoiximan Super League συνεχίζεται στον Β’ όμιλο. Η Athens Kallithea νίκησε την Καλαμάτα εκτός έδρας 1-0 και παρέμεινε στο κατόπι της Κηφισιάς στην κορυφή, στο κυρίως πιάτο της 26ης αγωνιστικής της Super League 2.

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Γιώργου Σίμου πέτυχε ο Κυνηγόπουλος στο 76ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ με τον Τσιντώνη στο 28ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Λουκίνα στον Λουπάνο.

Η Athens Kallithea έχει 56 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Κηφισιά, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο. Η Καλαμάτα παραμένει στους 40 και τη νέα σεζόν θα είναι στη Super League 2.

Η “Μαύρη Θύελλα” ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά δεν βρήκε δίχτυα στις λίγες, πάντως φάσεις, που δημιούργησε και η Καλλιθέα στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς, στο 76′ σκόραρε. Ο Παναγιώτης Κυνηγόπουλος έπιασε στον ύπνο της άμυνας της Καλαμάτας, από γέμισμα του κεντρικού αμυντικού Σπύρου Βλάχου και με σουτ “κεραυνοβόλησε” το Μέντες., κρίνοντας την αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι πήραν έτσι τους τρεις βαθμούς και παραμένουν στο κόλπο του τίτλου.

Η Καλλιθέα, δεν δικαιολόγησε πάντως τη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα της Super League 2. Με τις αλλαγές του Σίμου στο β’ μέρος έγινε πιο κινητική, χωρίς όμως να απειλεί. Ο Ιλτσο Γκεοργκιόσκι από την άλλη πκευρά, καθυστέρησε να κάνει τις δικές του κινήσεις από τον πάγκο και το… πλήρωσε. Ο προπονητής της Καλαμάτας άφησε μάλιστα στον πάγκο τους δύο πρώτους σκόρερ της ομάδας (Ρόβα και Πασά), με τον Μαρκόφσκι να ξεκινά στην κορυφή της επίθεσης και να είναι ο κορυφαίος σε απόδοση, χωρίς όμως κάποιο στήριγμα.

Με βάση την εικόνα του αγώνα, η Καλαμάτα ηττήθηκε άδικα και υποχώρησε στην 5η θέση, έχοντας μόνο μια νίκη στο γήπεδό της στο δεύτερο γύρο (με τον Ολυμπιακό Β’). Αντίθετα εκτός έδρας μετρά μόνο επιτυχίες σε πέντε αγώνες.

Το φιλμ του ματς

10′ Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Από λάθος του Βλάχου, ο Μαρκόφσκι έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα από την περιοχή,, αλλά πλάσαρε άουτ από το κάθετο δοκάρι.

20′ Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην Καλαμάτα και την Καλλιθέα. Χωρίς φάσεις το ματς, με την Καλαμάτα να στέκεται καλύτερα. Η Καλλιθέα, αν και “καίγεται” για τη νίκη ώστε να μείνει στο κόλπο του τίτλου, δεν έχει πατήσει μέχρι τώρα στην περιοχή των γηπεδούχων.

21′ Ο Βλάχος δείχνει κίτρινη κάρτα στον γενικό αρχηγό της Καλαμάτας Αντώνη Μαυρέα, για διαμαρτυρία στον πάγκο.

28′ Σκοράρει η Καλλιθέα, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως επιθετικό φάουλ. Ο Τσιντώνης με κεφαλιά (από σέντρα του Μπουλούλη) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά νωρίτερα π Λουκίνας έσπρωξε τον Λουπάνο.

Παραμένει το 0-0.

33′ Σουτ Βασιλόγιαννη εκτός περιοχής, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο γκολκίπερ της Καλλιθέας.

41′ Απειλεί η Καλαμάτα. Ο Καραγκούνης επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, με τον Βοσνιάδη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβάνο.

Ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο. Καλαμάτα – Καλλιθέα 0-0

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Λουκίνα.

55′ Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Από κόρνερ του Βασιλόγιαννη, ο Μαρκόφσκι έπιασε το γυριστό σουτ με τον Βοσνιάδη να αποκρούει δύσκολα στη δεξιά του γωνία και έχοντας πολλά σώματα μπροστά του.

56′ Τρεις αλλαγές για την Καλλιθέα. Βγαίνουν οι Τσιντώνης, Μπουλούλης και Ιωαννίδης και μπήκαν οι Ντεμέτριους, Ναμπί και Σαντάνα.

60′ Ωραίος συνδυασμός των παικτών της Καλαμάτας, με τελικό αποδέκτη τον Καραγκούνη που σούταρε από το ημικύκλιο αδύναμα όμως και στην αγκαλιά του Βοσνιάδη.

65′ Νέα αλλαγή για την Καλλιθέα. Ο Ματίγια στη θέση του Μπάμπη, ο οποίος στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα της Καλαμάτας.

68′ Απειλεί η Καλαμάτα. Από διώξιμο της άμυνας, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρκόφσκι που είχε χώρο και χρόνο, σούταρε από το ημικύκλιο, όχι όμως σε κάποια γωνία και έτσι ο Βοσνιάδης μπόρεσε να αποκρούσει.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Λουπάνο.

73΄Πρώτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Λιποράσε στη θέση του Μπουλάρι.

76′ Γκολ για την Καλλιθέα. Ο Βλάχος με μπαλιά από την άμυνα έβγαλε τετ α τετ με τον Μέντες τον Κυνηγόπουλο που με δυνατό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι σκοράρουν στην πρώτη τους ευκαιρία, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα της Καλαμάτας.

78′ Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας στη θέση του Μαρκόφσκι και ο Τριανταφυλλάκης στη θέση του Κωνσταντινόπουλου.

84′ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Δρούγας στη θέση του Ματέους Άλβες.

86′ Μία ακόμα κίτρινη κάρτα από τον ρέφερι Βλάχο, τη βλέπει ο Ματίγια της Καλλιθέας.

90′ Αλλαγή στην αλλαγή η Καλλιθέα. Βγαίνει ο Ναμπί, που είχε μπει στο 56′ και μπήκε ο Ευαγγέλου. Βγάζει μέσο και βάζει αμυντικό ο Σίμος.

92′ Κίτρινη κάρτα ο Σαντάνα.

Τέλος στο ματς Καλαμάτα – Καλλιθέα 0-1.

Καλαμάτα (Γκεοργκιόσκι): Μέντες, Μοζέρ, Λουπάνο, Μπαξεβάνος, Κωνσταντινόπουλος (78′ Τριανταφυλλάκης), Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους (84′ Δρούγας), Βασιλόγιαννης, Μπουλλάρι (73′ Λιποράσε), Μαρκόφσκι (78′ Ρόβας).

Athens Kallithea (Σίμος): Βοσνιάδης, Τσιντώνης (56′ Ντεμέτριους), Μπουλούλης (56′ Ναμπί, 90′ Ευαγγέλου), Ιωαννίδης (56′ Σαντάνα), Κύργιας, Βασιλούδης, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Μπάμπης (65′ Ματίγια), Καινούργιος, Βλάχος.