Super League 2: Καλαμάτα – Χανιά 0-2, απώλεσε αήττητο και κορυφή σε μια οδυνηρή εντός έδρας ήττα

Αήττητο ήταν και πάει. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισαν τα Χανιά, καθώς επικράτησαν στην Καλαμάτα της τοπικής ομάδας με 2-0 στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής του νότιου ομίλου στη Super League 2. Τα γκολ των κρητικών πέτυχαν ο Μάναλης με πέναλτι στο 50′ και ο Μάνος στο 87′. Πρώτη απώλεια βαθμών για την Καλαμάτα, που μετρούσε τρεις νίκες σ ισάριθμα ματς.

Η Καλαμάτα αν και καλύτερη, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού και επιδιώκοντας να ανοίξει τους διαδρόμους απέναντι στα Χανιά που έπαιζαν πιο σφιχτά, δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά χάνοντας από την φιλοξενούμενη ομάδα στο ματς της 4ης αγωνιστικής.

Παρά τις ευκαιρίες τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο η Μαύρη Θύελλα έμεινε στο μηδέν. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Καλαματιανή ομάδα, ενώ αποτέλεσε μεγάλο διπλό για τα Χανιά που έφτασαν τους 9 βαθμούς, ισοβαθμώντας πλέον με τη Μαύρη Θύελλα με την οποία συγκατοικεί στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Οι Κρητικοί κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την Καλαμάτα, αφού κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μάναλης στο 50ο λεπτό και στο 87ο λεπτό… τελείωσαν το ματς με τον Μάνο να γράφει το τελικό 0-2.
Την κίτρινη κάρτα αντίκρυσαν Λεμονής και Μούλερ.

Μια ήττα – πισωγύρισμα για την Καλαμάτα, που απογοήτευσε και τον κόσμο, μιας και σήμερα βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο 2.000 και πλέον φίλαθλοι. Οι γηπεδούχοι που είχαν πετύχει 10 γκολ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, έμειναν άσφαιροι και τα Χανιά με δύο φάσεις πέτυχαν ισάριθμα γκολ!

Με την δεδομένη απουσία του τραυματία Κάνιας, ο Περικλής Αμανατίδης ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα τον  Μπενίτεζ ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας επέλεξε τον Ραπόζο αντί του Μοζέρ, προχωρώντας δηλαδή σε δυο αλλαγές σε σχέση με το Αιγάλεω.

Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε και πάλι ο Γιαννίκογλου και οι ΡαπόζοΑρίμπαςΠαπατόλιοςΒαλεριάνος  αμυντική τετράδα (από τα δεξιά).

Στον άξονα ο Ματέους είχε δίπλα του τον Μπενίτεζ, αριστερά βρέθηκε ο Ακόστα, δεξιά ο Τάτος και επιθετικό δίδυμο οι ΠασάςΜπαράλες.

Οι κυριότερες φάσεις:

13’ Κεφαλιά Μπαράλες, άουτ
18’ Σουτ με πολλά φάλτσα έξω από την περιοχή από τον Μιούλερ, καταλήγει άουτ
28’ Σουτ του Ακόστα έφυγε άουτ
50’ Πέναλτι για τα Χανιά σε χέρι του Ραπόζο μετά από σέντρα του Μανουσάκη
51’ Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάναλης ο οποίος άνοιξε το σκορ (0-1).
53’ Φάουλ Τάτου, σε κόρνερ ο Καλογεράκης
58’ Αρίμπας κεφαλιά άουτ
87′ Γκολ για τα Χανιά! Ο Μάνος με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Γιαννίκογλου και έκανε το 0-2.

Η Καλαμάτα ήταν μέτρια σήμερα, της έλειψε το πάθος, η δύναμη και το καθαρό μυαλό, καθώς μετά το 0-1 αποσυντονίστηκε και προσπάθησε με ανορθόδοξο τρόπο να ισοφαρίσει.

Οι συνθέσεις:
Καλαμάτα (Αμανατίδης): Γιαννίκογλου, Ραπόζο, Αρίμπας (71′ Κωστούλας), Παπατόλιος, Μπενίτεζ (66′ Κατάλντι), Βαλεριάνος, Ακόστα (66′ Γρίβας), Πασάς (86′ Καμπράλ), Μπαράλες, Τάτος, Άλβες (86′ Ρόβας).

ΠΑΕ Χανιά (Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς (59′ Τσέλιος), Σιλά (74′ Σερβιλάκης), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Λεμονής, Ντίας, Μπουρσέλης (59′ Κατσούρι), Μάναλης (71′ Μάνος), Μανουσάκης, Μούλερ (46′ Ελευθεριάδης).