Super League 2: Καλαμάτα-Ηρόδοτος 2-0: Πρεμιέρα στο… σβηστό για τη «Μαύρη Θύελλα» – Αποτελέσματα & βαθμολογία

Το κυριακάτικο πρόγραμμα του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 ξεκίνησε στην Καλαμάτα με τη «Μαύρη Θύελλα» να επικρατεί εύκολα του Ηρόδοτου με 2-0. Στα υπόλοιπα παιχνίδια που ακολούθησαν οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα. Η Παναχαϊκή έφυγε με το τρίποντο από τα Χανιά επικρατώντας με 2-1, η Κηφισιά νίκησε στην έδρα της Ηλιούπολης με 2-0, ενώ ο ΟΦ Ιεράπετρας… άλωσε την έδρα του Αιγάλεω με 2-0.

Καλαμάτα-Ηρόδοτος 2-0

Σκόρερ: 18′ Πασάς, 59′ Ρόβας

Η Καλαμάτα είχε εύκολη πρεμιέρα απέναντι στον Ηρόδοτο του οποίου και επικράτησε με 2-0. Εχασαν πέναλτι οι γηπεδούχοι ενώ είχαν και δοκάρι.

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2 η Καλαμάτα, επικρατώντας με του Ηρόδοτου με 2-0.

Στο 35′ ο Κωνσταντινόπουλος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Κριεζίου. Ο Βασιλόγιαννης το εκτέλεσε αλλά ο Κρόστα έπεσε σωστά και δεν επέτρεψε να μεγαλώσει ο δείκτης του σκορ.

Μόλις στο 18′ ο Πασάς με σουτ άνοιξε το σουτ κι αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου. Οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου ήταν καλύτεροι και στο 59′ έκαναν το 2-0 με τον Ρόβα να ευστοχεί στο σουτ του. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν για να πετύχουν κι άλλο γκολ. Αυτό, μάλιστα, παραλίγο να γίνει στο 70′, όταν ο Μπόρχες έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα ωστόσο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα κι έτσι η Καλαμάτα, που έκανε διαχείριση στα τελευταία λεπτά, έφτασε σε μια άνετη νίκη και ετοιμάζεται πλέον για το ματς με τον Ολυμπιακό Β’.

TO ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

4′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για την ομάδα της Καλαμάτας. Σουτ του Πασά η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

7′ Πρώτο κόρνερ που κέρδισε η Καλαμάτα μετά από ενέργεια του Πασά αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

15′ Φάουλ του Μπόρχες, έδιωξε ο τερματοφύλακας του Ηροδότου.

18′ Γκολλλλ. 1-0 η Καλαμάτα. Σκόρερ ο Πασάς. Ανοίγει λογαριασμό ο έμπειρος επιθετικός.

29′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας απέναντι από τον Κρόστα, μετά την μπαλιά του Βασιλόγιαννη έκανε το πλάσε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

35′ Κέρδισε πέναλτι η Καλαμάτα σε ανατροπή του Κωνσταντινόπουλου από τον Κριεζίου. Ο Βασιλόγιαννης από τα 11 βήματα δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Κρόστα που απέκρουσε. Στην συνέχεια της φάσης ο Πασάς θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

37′ Απίστευτα πράγματα στο Δημοτικό Στάδιο Παραλίας. Τρομερή χαμένη ευκαιρία από τον Πασά προς κενής εστίας, ύστερα από την πάσα του Ρόβα, η μπάλα άουτ.

44′ Μπαλιά του Μπόρχες, σουτ του Ρόβα η μπάλα πέρασε άουτ.

45′ Μονόλογος στο πρώτο ημίχρονο της Καλαμάτας. Νέα ευκαιρία της τοπικής μας ομάδα. Συνδυασμός Παπατόλιου, Βασιλόγιαννη και Ρόβα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Καλαμάτα – Ηρόδοτος 1-0. Πρώτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Εκτός ο Αναστασόπουλος, εντός ο Μπενίτεζ.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

52′ Σουτ του Ρόβα, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

53′ κεφαλιά του Φαλκάο, σε κόρνερ οι παίκτες της Καλαμάτας, πάνω στην γραμμή. Ευκαιρία να ισοφαρίσει ο Ηρόδοτος.

59′ Διπλή προσπάθεια του Βασιλόγιαννη, έστρωσε στον Ρόβα που δεν έχασε την ευκαιρία και έκανε το 2-0.

69′ Οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Μπόρχες, ύστερα από σέντρα του Αρναρέλλη.

85′ Σουτ του Άλβες η μπάλα άουτ.

93′ Τέλος παιχνιδιού. Καλαμάτα – Ηρόδοτος 2-0.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (80′ Καραγκούνης), Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος (80′ Ματέους), Αναστασόπουλος (53′ Μπενίτεζ), Μπόρχες (80′ Τριανταφυλλάκης), Ρόβας, Βασιλόγιαννης (67′ Αρναρέλλης), Πασάς.

Ηρόδοτος (Πλουσής): Κρόστα, Κριεζίου, Γρηγορόπουλος (79′ Γκίνη), Σαρρής (42′ λ.τ Ζιώγας), Μακρυδάκης, Μασάδο (79′ Μπράβο), Σουρνάκης, Βρεττός (67′ Πλιάτσικας), Χαλκιαδάκης, Φράγκος, Φαλκάο (79′ Γαλεάδης).

Αιγάλεω-ΟΦ Ιεράπετρας 0-2

Σκόρερ: 5′ Αντερέγκεν, 32′ Μούλερ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Super League 2 ο ΟΦ Ιεράπετρας καθώς έφυγε από το Αιγάλεω με μία πολύ σημαντική νίκη στις βαλίτσες της (2-0). Ο κρητικός σύλλογος μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι με σκοπό να βρει ένα γρήγορο γκολ και τα κατάφερε με τον Αντερέγκεν μόλις στο 5ο λεπτό, όταν νίκησε με σουτ τον Σικαλιά. Το συγκεκριμένα τέρμα έδωσε αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους, με το Αιγάλεω να δυσκολεύεται να απαντήσει και να βρει ρυθμό. Τελικά στο 32ο λεπτό, ο ΟΦ Ιεράπετρας βρήκε και δεύτερο τέρμα, χάρη στο πλασέ του Μούλερ, βάζοντας τις βάσεις για ένα πολύ σημαντικό «διπλό» μέσα στην έδρα του Αιγάλεω. Έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο μέσα από τη ψυχολογία που είχαν αποκτήσει από τα δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο. Το Αιγάλεω θα μπορούσε να… μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά ο Τσίτσαρης είδε τον Κυρίτση να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο την κεφαλιά του και με τη βοήθεια του δοκαριού να μην επιτρέπει το γκολ στο 67′. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης τα πράγματα δεν άλλαξαν και ο ΟΦ Ιεράπετρας πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό μέσα στο Αιγάλεω.

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Σκεντεράι, Πεχλιβανόπουλος, Φουρλάνος, Βλάχος, Πιαστόπουλος (46′ Βλαχομήτρος), Πολυχρόνης (51′ Δημούτσος), Τσίτσαρης (82′ Σταματάκης), Κόλλας, Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος.

ΟΦ Ιεράπετρας (Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ίτσιος (62′ Ζήσης), Ντέτλερ, Κατάλντι, Κζορνομάζ, Μηλιώτης (66′ Καλλιτσουνάκης), Μούλερ, Αντερέγκεν, Βουό (66′ Μπλανκ).

Ηλιούπολη-Κηφισιά 0-2

Σκόρερ: 67′ Νοικοκυράκης, 84′ Πέιος

Εξίσου δύσκολο αλλά σημαντικό διπλό πανηγύρισε η Κηφισιά (2-0) καθώς φιλοξενήθηκε από την αξιόμαχη Ηλιούπολη στην πρεμιέρα της Super League 2. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 67ο λεπτό, όπου μέσα σε τρία λεπτά, όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους φιλοξενούμενους. Αρχικά, η στιγμή της αντεπίθεσης με τον Νοικοκυράκη να δίνει στον Ταλάλ, εκείνος έκανε την κάθε στην πλάτη της άμυνας όπου βρήκε ξανά τον Έλληνα φορ και εκείνος με πλασέ άνοιξε το σκορ για τη Κηφισιά. Στη συνέχεια, στο 69′, η Ηλιούπολη είδε τον Βασίλη Τριανταφυλλάκο να αποβάλλεται από το παιχνίδι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι, μπήκαν οι βάσεις για να έρθει το μεγάλο διπλό. Το τελικό 2-0, το οποίο «καθάρισε» και το θέμα νίκης, ήρθε από τον Πέιο στο 84′. Συγκεκριμένα, σε ακόμη μία αντεπίθεση, ο Παναγιώτη έδωσε στον Τετέι, ο οποίος είδε τον Ταλάλ με πολύ ωραία διαγώνια μπαλιά και εκείνος με τη σειρά του έδωσε στον Έλληνα χαφ για να πλασάρει τον Περιστερίδη. Με τη λήξη του αγώνα, η Κηφισιά πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε για να μπει με τον καλύτερο τρόπο στο φετινό πρωτάθλημα.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Πολίμος, Τσαφταρίδης, Κρητικός, Μουριέλ, Πατσατζόγλου (73′ Κρέτσι), Γκοτσούλιας, Τριανταφυλλάκος, Ματσούκας, Χέμπερτ, Μπαστακός.

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Σωτηράκος, Νοικοκυράκης (80′ Παναγιώτου), Παπασάββας, Πέιος, Να’α, Ταλάλ, Τετέι, Κουϊρουκίδης (80′ Ιατρούδης).

Χανιά – Παναχαϊκή 1-2

Σκόρερ: 56′ Ζιούλης – 42′ Κέρη, 51′ Μυτίδης

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τον Νότιο Όμιλο η Παναχαϊκή, η οποία πέρασε νικηφόρα από το γήπεδο των Περιβολίων επικρατώντας με 0-2 απέναντι στα Χανιά. Το πρώτο μέρος μέχρι το μισάωρο δεν είχε καλές στιγμές, ωστόσο σταδιακά η ομάδα της Πάτρας ανέβαζε απόδοση και λίγο πριν το ημίχρονο με τον Κέρη στο 42′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η Παναχαϊκή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όπως ολοκλήρωσε το πρώτο, με τον Μυτίδη στο 51′ να βρίσκει δίχτυα για το 0-2. Τα Χανιά απάντησαν άμεσα με την πρώτη τους τελική στο παιχνίδι όταν στο 56′ ο Ζιούλης που είχε περάσει αλλαγή έπειτα από εκτέλεση φάουλ βρήκε δίχτυα μειώνοντας σε 1-2. Οι Κρητικοί πίεσαν στο τελευταίο σκέλος του παιχνιδιού, αλλά η Παναχαϊκή κράτησε το τρίποντο.

Χανιά (Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος, Γκανσιέρ (46′ Ζιούλης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Ιμεραλιλάι, Καμαρά (73′ Μπουτσάκης), Λεμονής, Καρλίτος (77′ Καπνίδης), Κόλα (55′ Ζούνης), Μάναλης, Πολίτης (46′ Ναζίμ)

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωρακάκης, Στεργίδης, Λαρρέα, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος (84′ Λινάρδος), Μπουρλάκης, Τσιάρας, Κέρη (84′ Τοπάλ), Μυτίδης (63′ Αλεξόπουλος), Καρακλάιτς (67′ Ρουγκάλας).

Τα αποτελέσματα του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 (1η αγωνιστική)