Super League 2: Καλαμάτα – Ηλιούπολη 0-1, οδυνηρή ήττα για τη «Μαύρη Θύελλα»

Την πρώτη νίκη της στα Play Off του Β΄ Ομίλου της Super League 2 πέτυχε η Ηλιούπολη, επικρατώντας 1-0 στην Καλαμάτα της τοπικής ομάδας, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 24ο λεπτό ο Γιάννου.

Η πολυαναμενόμενη αντίδραση μετά το στραπάτσο από τα Χανιά δεν ήρθε ποτέ για την Μαύρη Θύελλα, η οποία ενώπιον λίγων θεατών στο δημοτικό στάδιο Παραλίας παρουσίασε την ίδια εικόνα και μοιραία έμεινε χωρίς βαθμό αλλά και γκολ σε ένα ακόμη παιχνίδι.

Οι μελανόλευκοι είχαν σε ένα ακόμη παιχνίδι ανούσια κατοχή μπάλας και προβληματική ανάπτυξη, φτάνοντας δύσκολα στην δημιουργία φάσεων.

Με δεδομένη και την κακή ψυχολογία δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο γκολ του Γιάννου που σημειώθηκε στο 24ο λεπτό με ψιλοκρεμαστό πλασέ και η Ηλιούπολη, η οποία επίσης προερχόταν από βαριά ήττα στην πρεμιέρα, σημείωσε την πρώτη της νίκη στο μίνι πρωτάθλημα φτάνοντας τους 21 βαθμούς.

Η ομάδα του Νίκου Παντέλη υπηρέτησε πιστά το πλάνο της για την αναμέτρηση και βρήκε την ευκαιρία που ήθελε προκειμένου να χτυπήσει τους αντιπάλους της. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 24ο λεπτό ο Γιάννου στο 24ο λεπτό του αγώνα.

Ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε ντεμπούτο με το αριστερό στην επιστροφή του στον πάγκο της Καλαμάτας παρακολουθώντας το παιχνίδι από την κερκίδα εξαιτίας τιμωρίας που είχε από την προηγούμενη παρουσία του στην ομάδα. Στον πάγκο κάθισε ο ο γενικός αρχηγός Aντώνης Mαυρέας, ο οποίος συνομιλούσε τηλεφωνικά μαζί του κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 14′ σέντρα του Γιάννου, σε κόρνερ ο Αρίμπας.

24′ Γκολ για την Ηλιούπολη! Ο Γιάννου με ψηλοκρεμαστό πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κόβαλ, που φέρει ευθύνη.

50′ Τεράστια ευκαιρία για την Ηλιούπολη. Ο Γκοτσούλιας έκλεψε την μπάλα από τον Ματέους Αλβες, που έκανε κακό κοντρόλ (από τη δυνατή πάσα του Μόζερ)και με κάθετη πάσα έβγαλε τετ α τετ με τον Κόβαλ τον Παντελίδη, που πλάσαρε άουτ από το κάθετο. Στην επόμενη φάση η κεφαλιά του Μπαράλες πέρασε παράλληλα από την εστία.

Στο 51′ κεφαλιά του Μπαράλες, ύστερα από κόρνερ, άουτ.

66′ Κόρνερ Τάτου, κεφαλιά Πασά άουτ και ενώ ο Περιστερίδης έκανε έξοδο χωρίς να βρει την μπάλα που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

75′ Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Λόπεζ με φάουλ έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Πασάς έπιασε την κεφαλιά και ο Περιστερίδης απέκρουσε εντυπωσιακά με το ένα χέρι σε κόρνερ.

87′ Σουτ Παντελίδη από θέση βολής κόντραρε η μπάλα και κόρνερ.

Στο 90′ σουτ του Κωτσόπουλου, άουτ η μπάλα.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κοβάλ, Μόζερ, Βαλεριάνος, Καρασαλίδης, Αρίμπας, Κάτσε (73′ ΄Λόπεζ), Άλβες (63′ Κατάλντι), Τάτος (83′ Κάνιας), Ακόστα (63′ Γρίβας), Πασάς (83′ Κωτσόπουλος), Μπαράλες

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Τοπάλ, Μπουσάι, Βασιλούδης (70′ Κρέτσι), Παντελίδης (90+2′ Ανδρέου), Λατίνοβιτς, Γκοτσούλιας, Ασίγκμπα, Φουρλάνος, Γιάννου (77′ Μπαρμπάρο), Βενάρδος (77′ Τσαφταρίδης)