Super League 2: Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 1-2, σοκ για την “Μαύρη Θύελλα” στην Παραλία!!!

Σημαντική νίκη στην Καλαμάτα πήρε ο Διαγόρας Ρόδου, ο οποίος επικράτησε 2-1 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή στο 9′, όταν το μακρινό σουτ του Λεσάι πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Καλαμάτα είχε την κατοχή, όμως, στο α’ ημίχρονο απείλησε μόνο στο 39ο λεπτό, με ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπαράλες που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι Ροδίτες σκόραραν δυο φορές σε διάστημα δυο λεπτών με τη συμπλήρωση 59 λεπτών παιχνιδιού, ο Λεσάι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Μανιάς άνοιξε το σκορ, αφού το εναέριο βολέ του αποδείχθηκε άπιαστο.

Δύο λεπτά αργότερα στο 71΄, ο Λεσάι έκανε σπουδαία ατομική ενέργεια, διέσχισε σχεδόν το μισό γήπεδο και με συρτό σουτ ζευγάρωσε τα γκολ του Διαγόρα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, ωστόσο η κοντινή κεφαλιά του Τάτου στο 63′ εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Σηφάκη.

Η μείωση του σκορ ήρθε στο 79ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάτου, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 90′ για “θέατρο” πέφτοντας για πέναλτι.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε η Καλαμάτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν το σουτ του Κατάλντι πέρασε άουτ.

Το φιλμ του αγώνα:

39′ Σέντρα Ραπόσο από δεξιά, ο Ακόστα πάσαρε στον Μπαράλες, που έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.
59′ Γκολ για τον Διαγόρα.. Ο Λεσάι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Μανιάς με απίστευτο εναέριο βολέ, έστειλε την μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Γιαννίκογλου για το 0-1.
61′ 0-2 ο Διαγόρας. Ο Λεσάι πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, δεν τον έκοψε κανείς και με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 0-2!
63′ Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Από κεφαλιά του Μπαράλες και γύρισμα του Ακόστα, ο Τάτος πήρε την κοντινή κεφαλιά και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σηφάκης.
79′ Γκολ για την Καλαμάτα. Ο Τάτος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σηφάκη, για το 1-2
90′ Αποβάλλεται ο Τάτος με δεύτερη κίτρινη κάρτα για “θέατρο” σε μια αυστηρή απόφαση του ρέφερι Ντάουλα.
94′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα να ισοφαρίσει με το σουτ του Κατάλντι μέσα από την περιοχή δεξιά, να περνά άουτ από το κάθετο δοκάρι.

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Ραπόσο, Κωστούλας, Μπαξεβάνος, Βαλεριάνος (67′ Κατάλντι), Παπατόλιος (80′ Ρόβας), Μπενίτεζ (60′ Κωνσταντινόπουλος), Τάτος, Ακόστα (80′ Γρίβας), Πασάς (67′ Καμπράλ), Μπαράλες.

Διαγόρας (Γράφας): Σηφάκης, Τσάβος (74′ Σταματούλας), Νικολής (15′ λ.τ Μανωλάκης), Ιγνάτοβιτς (74′ Λούκιτς), Δημητρίου, Μασούρας, Μούντες, Λεσάι (74′ Ροντρίγκες), Πάρντο, Αντεσίνα (70′ Φέκκας), Μανιάς.

Super League 2: Αποτελέσματα και βαθμολογία

Κερδισμένη η Athens Kallithea

Η Athens Kallithea πέρασε νικηφόρα από τη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό και το 1-0 για την 8η αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Super League 2 την έφερε ακόμα πιο κοντά στην κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38′ με κεφαλιά του Ορέστη Τσιντώνη και κράτησαν το προβάδισμα, παρά τη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων με τον Τομάς ντε Βινσέντι, που έστειλε στο δοκάρι ο Κώστας Κότσαρης στο 2ο μέρος.

Απώλεια για τα Χανιά στο ντέρμπι

Για να πλησιάσουν στην κορυφή οι Καλλιθεάτες έπρεπε τα Χανιά να απωλέσουν βαθμούς στο ντέρμπι της Κρήτης κόντρα στον Γιούχτα. Το 0-0 στο Ηράκλειο ήταν η πρώτη απώλεια των φιλοξενουμένων έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, όμως παραμένουν επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα.

Ισόπαλη η μάχη Κόκκορη – Πατρινού

Χορταστικός αγώνας στη Λευκάδα, όπου Τηλυκράτης και Παναχαϊκή αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με δύο πρωταγωνιστές. Για τους γηπεδούχους, ο Άρης Κόκκορης έδωσε δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ, όμως για τους φιλοξενούμενους ο Θέμης Πατρινός απάντησε ισάριθμες φορές για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.