Super League 2: Καλαμάτα – Αιγάλεω 1-0 με buzzer beater του Γρίβα στο 98΄ η “Μαύρη Θύελλα” τη νίκη – Ανακοίνωσε Μάξιμ Κοβάλ

Τεράστια από βαθμολογικής πλευράς νίκη πήρε η Καλαμάτα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στο Αιγάλεω με τέρμα που σημείωσε ο Φρίξος Γρίβας!

Η «Μαύρη Θύελλα» με αυτή τη νίκη βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο Νότιο όμιλο της Super League 2 και παραμένει στο κυνήγι της κορυφής!

Σε μία αναμέτρηση με λίγες φάσεις και τον απόλυτο έλεγχο του ματς από τους γηπεδούχους, οι φίλοι της Καλαμάτας πανηγύρισαν έξαλλα το γκολ buzzer beater του Γρίβα, το οποίο επανέφερε την ομάδα τους στις νίκες μετά από εκείνη που είχαν σημειώσει στις 3/12 κόντρα στην Παναχαϊκή!

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι απώλεσαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Κατάλντι και Ακόστα, με δύο σουτ που κατέληξαν άουτ. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Μάκη Χάβο να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να λυτρώνονται στις καθυστερήσεις με το σουτ του Γρίβα!

Οι καλύτερες φάσεις του ματς:

31′ Γύρισμα από δεξιά, σουτ του Ακόστα στην κίνηση από πλεονεκτική θέση, η μπάλα ψηλά άουτ
40′ Σέντρα του Τζανακάκη κεφάλαια του Πασά απέκρουσε ο Κατσιμήτρος στην αριστερή του γωνία
63′ Ωραίο σουτ του Κατάλντι στην κίνηση η μπάλα ελάχιστα άουτ
95′ ΓΚΟΛ! Ο Φρίξος Γρίβας νικά τον Κατσιμήτρος και χαρίζει το τρίποντο στην Καλαμάτα!

Οι συνθέσεις

Καλαμάτα (Χάβος): Λαδάς, Καρασαλίδης, Κωστούλας, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Κάτσε, Κοζορώνης (46′ Κατάλντι), Τάτος, Ακόστα (74′ Γρίβας), Κωτσόπουλος (63′ Μπαράλες), Πασάς.

Αιγάλεω (Παντέλης): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Μπάμπης, Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ, Ραμίρεζ (73′ Νταβιώτης), Τάμπας, Σταμένκοβιτς (60′ Μπαστακός (90+2′ Μαραθωνίτης).

Ανακοίνωσε Μάξιμ Κοβάλ η “Μαύρη Θύελλα”

Στα αξιοσημείωτα, η παρουσία του 31χρονου τερματοφύλακα Μάξιμ Κοβάλ στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου της Παραλίας, ο οποίος αποκτήθηκε με τη μορφή δανεικού από τον Άρη.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Άρη:

“Η ΠΑΕ ΑΡΗΣ ανακοινώνει την απόκτηση του Ουκρανού διεθνή τερματοφύλακα Maksym Koval για τα επόμενα 2,5 χρόνια, ο οποίος θα παραχωρηθεί με τη μορφή δανεισμού στην Καλαμάτα μέχρι το τέλος της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Ο Maksym Koval, που γεννήθηκε στις 9 Δεκεμβρίου 1992 στην πόλη Zaporizhzhia, έχει αγωνιστεί –μεταξύ άλλων- στις Dynamo Kyiv, Deportivo La Coruña, Al Fateh SC της Σαουδικής Αραβίας και Sheriff Tiraspol, ενώ είναι διεθνής τόσο με τις μικρές εθνικές ομάδες της Ουκρανίας (U17, U18, U19, U20, U21) όσο και με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των Ανδρών”.