Final 8 Κυπέλλου Ελλάδος: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65, ερυθρόλευκη καταιγίδα έφυγε για τελικό με Σπανούλη (vid)

Το ξέσπασμα του Ολυμπιακού με 17 αναπάντητους πόντους στην έναρξη του δεύτερου μέρους αποδείχθηκε κομβικό, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν το 11-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό και να κλείνουν ραντεβού με Σπανούλη και Περιστέρι στον τελικό του Κυπέλλου.

Ένα ξέσπασμα με 17 συνεχόμενους πόντους μετά την ανάπαυλα ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε με 81-65 του Παναθηναϊκού, διεύρυνε το νικηφόρο σερί του στα 11 ματς απέναντι στους πράσινους και έκλεισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ, με στόχο να κάνει το back-to-back στα Δύο Αοράκια. Εκεί περιμένει ήδη το Περιστέρι bwin, που υπό την καθοδήγηση του Βασίλη Σπανούλη και τα όργια του Σιλβέν Φρανσίσκο, πήρε μια ιστορική πρόκριση.

Στο 11-0 πλέον το σερί της ομάδας του Μπαρτζώκα απέναντι στον Παναθηναϊκό, που αύριο θα διεκδικήσει το δεύτερο συνεχόμενο Κύπελλο.

EUROKINISSI

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός με επιθετικό ρεσιτάλ και αμυντικό σεμινάριο στο τρίτο δεκάλεπτο, επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να σκοράρει μόνο 10 πόντους και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα του ημιτελικού υπέρ του.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Σάσα Βεζένκοβ με 22 πόντους (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 32’13” συμμετοχή. Πολύ καλός και ο Αϊζέια Κάναν, ο οποίος προσέφερε 14 πόντους, αλλά αποχώρησε τραυματίας 12 λεπτά πριν τη λήξη. Αρχηγική εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου, που μέτρησε 15 πόντους με 5/5 τρίποντα.

Από πλευράς Παναθηναϊκού διασώθηκε μόνο ο Πάρις Λι με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Γιώργος Παπαγιάννης με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουέιν Μπέικον ήταν σε πολύ καλό βράδυ, έχοντας μόνο 5 πόντους με 1/12 σουτ.

EUROKINISSI
Τον πρώτο λόγο οι άμυνες

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Λι, Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς στο σκορ, έχοντας εναλλαγές στο προβάδισμα. Ωστόσο από το ξεκίνημα ήταν εμφανές πως ο κύριος στόχος και των δύο ήταν η συγκέντρωση στην άμυνα. Με τον Ουίλιαμς να τελειώνει τη φάση και τον Λι να χτυπάει στον αιφνιδιασμό, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο σκορ (8-10) στο 4′, δείχνοντας στους Πειραιώτες πως δεν θα έχουν εύκολο έργο. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα, με τους ερυθρόλευκους να μετρούν 2/6 σουτ και τους πράσινους 4/10. To τριφύλλι χτύπαγε στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία (10-14 στο 7′), αλλά η αντίδραση ήταν άμεση. Το τρίποντο του Βεζένκοφ και ακολούθως ο αιφνιδιασμός του Βούλγαρου έφεραν ξανά μπροστά στο σκορ τους τυπικά γηπεδούχους (15-14). Το κόκκινο σερί έφτασε στο 8-0 με τον «καυτό» Βεζένκοφ, ο οποίος ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας 14 πόντους (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα). Το δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται με 22-19.

INTIME
Συνεχίστηκε το ντέρμπι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Λι να φέρνει το ματς στα ίσα με τρίποντο. Πίεσε περισσότερο στην άμυνα, πήγε στις επαφές, είχε υπομονή και έφτασε στην ανατροπή στο σκορ. Ο δραστήριος Παπαγιάννης τέλειωνε τις φάσεις μέσα στη ρακέτα (27-28 στο 13′), ενώ ακολούθως ο Μπέικον έφερε την ομάδα του στο +4 (29-33) με τρίποντο στο 15′. Ο Σλούκας είχε πάρει θέση στο παρκέ, ευστοχώντας σε τρίποντο, ενώ από το ίδιο σημείο βρήκε στόχο και ο Λαρεντζάκης (35-33) στο 18′. Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως, το τριφύλλι κυριάρχησε. Ο Μποχωρίδης έδινε σκορ, ο Ουότερς έφτανε άνετα στο καλάθι, με το 35-40 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 6/9 δίποντα (66,7%), 5/17 τρίποντα (29,4), 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 9 λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 10/22 δίποντα (45,5%), 5/10 τρίποντα (50%), 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 6 λάθη.

«Κόκκινη καταιγίδα»

Το σκηνικό ανατράπηκε πλήρως μετά την ανάπαυλα, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει αφηνιασμένος στο παρκέ και να τρέχει σερί 17 αναπάντητων πόντων (5/6 τρίποντα) με 6 πόντους από τον Κώστα Παπανικολάου και 11 από τον Αϊζέια Κάναν για να προηγηθεί με 52-40 (25’30”). Ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά του στο τρίποντο και με μπροστάρη, αρχικά τον Κάνααν που πέτυχε 11 πόντους και τον Παπανικολάου 6, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 17-0 και ουσιαστικά γύρισαν εντελώς το σενάριο του παιχνιδιού κι έδειξαν πως δεν θα επιτρέψουν στον αντίπαλό τους να ξαναμπεί στο ματς. Ενδεικτικό της εικόνας του τρίτου δεκαλέπτου εκτός από το σερί, το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόλις 10 πόντους, με 5 εύστοχες βολές. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 14 πόντους (64-50) και να έχει βάλει γερές βάσεις για τη νίκη.

KLODIAN LATO / EUROKINISSI
«Πάρτι» πρόκρισης και τώρα Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του στην τελευταία περίοδο και δεν άφησε τους «πράσινους» να ελπίσουν σε ανατροπή, παρά το γεγονός ότι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια στα μέσα της περιόδου. Μείωσαν στους 11 (68-57) στο 32′, ωστόσο ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 15 (75-60). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 81-65 και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ακόμα μία νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό φτάνοντας το σερί του στο εντυπωσιακό 11-0.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στον αυριανό τελικό εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη με φόντο την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πάπας, Φαλ 4 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 15 (5/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 10/20 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ), Λι 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (1/12 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/34 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 13/20 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.