Europa League: Ολυμπιακός – Φράιμπουργκ 0-3, δεύτερη ήττα και «ζόρια» για την πρόκριση από τους ομίλους (vid)

Κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης, καθώς οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 3-0 από τη Φράιμπουργκ στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Άνοιξε το σκορ ο Χέφλερ (5′), δύο γκολ από τον Γκρέγκοριτς (25′, 52′).

Η Φράιμπουργκ κατάφερε να περάσει άνετα από το Καραϊσκάκης. Η γερμανική ομάδα επικράτησε 3-0 του Ολυμπιακού, του οποίου η εικόνα ήταν κακή, στην 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Με γκολ των Χέφλερ (5′) και Γκρέγκοριτς (25′) οι παίκτες των Στράιχ πήραν ασφαλές προβάδισμα, ενώ ο Αυστριακός επιθετικός “κλείδωσε” το τρίποντο στο 52′.

Χωρίς βαθμό οι Πειραιώτες, το 2/2 έκανε η γερμανική ομάδα που βρίσκεται στην κορυφή. Στην επόμενη αγωνιστική στις 6 Οκτωβρίου οι Πειραιώτες φιλοξενούν την Κάραμπαγκ, ενώ η Φράιμπουργκ υποδέχεται τη Ναντ. Αμφότερα τα παιχνίδια θα γίνουν στις 22:00.

Έτσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Κάρλος Κορμπεράν παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1, έχοντας τον Βατσλίκ μπροστά από την εστία και τους Βρσάλικο, Μπα, Σισέ και Ρέτσο στην τετράδα της άμυνας. Οι Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν στα χαφ, με τους Μπόουλερ, Μπιελ και Μασούρα πίσω από τον Ουί-Τζο Χουάνγκ, Από την άλλη, ο Κριστιάν Στράιχ ξεκίνησε τη Φράιμπουργκ με την εξής 11άδα: Φλέκεν, Σίλντιγια, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Γκούντερ, Ντόαν, Εγκεσταϊν, Χέφλερ, Γκρίφο, Κιερέ και Γκρέγκοριτς.

Κακό ξεκίνημα…

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και απείλησαν στο πρώτο λεπτό με τον Κιέρε. Μετά το λάθος του Μπα, ο επιθετικός της Φράιμπουργκ έκλεψε την μπάλα και σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Τόμας Βατσλίκ έπεσε και απέκρουσε.

Στο 5’ η γερμανική ομάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Χέφλερ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκρίφο. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν παίκτες μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και ο Χέφλερ με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι Γερμανοί πατούσαν εύκολα στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τους ερυθρόλευκους να μην βρίσκουν τον τρόπο να αντιδράσουν. Στο 25ο λεπτό έγινε το 2-0 για την Φράιμπουργκ. Ο Κέρεχ από τα αριστερά τροφοδότησε τον Γκρέγκοριτς ανάμεσα στον Μπα και τον Σισέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 39′ χάθηκε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Ουί-Τζο Χουάνγκ.

Αλλαγές από τον Κορμπεράν

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Κάρλος Κορμπεράν έκανε δύο αλλαγές, με τον Ισπανό να βάζει στο ματς τους Ρέαμπτσιουκ και Κούντε αντί των Μπουχαλάκη και Ρέτσου.

Η Φράιμπουργκ μπήκε καλά και στο δεύτερο μέρος και απείλησε πρώτα στο 47ο λεπτό με τον Έγκεσταϊν. Στο 52′ οι Γερμανοί πέτυχαν το 3-0. Έπειτα από γέμισμα στην περιοχή, ο Γκίντερ από τα αριστερά γύρισε την μπάλα με το κεφάλι. Στην άλλη πλευρά της περιοχής περίμενε ο Γκρέγκοριτς, ο οποίος σκόραρε.

Δέκα λεπτά μετά το γκολ της Φράιμπουργκ, ο Κορμπεράν έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τους Ελ Αραμπί και Γκάρι Ροντρίγκες να παίρνουν τις θέσεις των Μπόουλερ και Μασούρα. Στο 70’ ο Ισπανός ολοκλήρωσε τις κινήσεις του, με τον Αβιλα αντί του Βρσάλικο.

Ένα λεπτό αργότερα οι Ερυθρόλευκοι απείλησαν με τον Εμβιλά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γάλλος μέσος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα πορεία προς την εστία του Φλέκεν.

Στο 82’ ο Κέιτελ πήρε την κεφαλιά μπροστά από τον Βατσλίκ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χέφλερ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 0-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Βρσάλικο (71′ Άβιλα), Μπα, Σισέ, Ρέτσος (46′ Κούντε), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46′ Ρέαμπτσιουκ), Μπόουλερ (63′ Αραμπί), Μπιέλ, Μασούρας (63′ Γκ. Ροντρίγκες) και Ουί-Τζο Χουάνγκ.

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Γκούντερ, Λάινχαρτ, Γκιντέρ, Σιντίλα (78′ Κούμπλερ), Χόεφλερ, Έγκεστεϊν, Γκρίφο (78′ Γκρίφο), Ντοάν (69′ Πέτερσεν), Κιερέ (63′ Γέονγκ) και Γκρέγκοριτς (63′ Σάντε).