Champions League: Λίβερπουλ – Ρεάλ Μ. 2-5, “Βασίλισσα” στο “Άνφιλντ” με μυθική ανατροπή! (vid)

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πίστευε ότι άλλαζε σελίδα στη σεζόν μετά τις δύο τελευταίες νίκες στο πρωτάθλημα και σκόρπισε αισιοδοξία στον κόσμο της μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, απέναντι στην ομάδα που την είχε κερδίσει πέρσι στον τελικό.

Όμως η Ρεάλ δεν είναι ούτε Έβερτον, ούτε Νιούκαστλ. Με μία “βασιλική” απάντηση, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έγινε η πρώτη στην ιστορία που πετυχαίνει πέντε γκολ μέσα στο “Άνφιλντ” σε ευρωπαϊκό παιχνίδι, κερδίζοντας τους “κόκκινους” για έκτη φορά στα επτά τελευταία μεταξύ τους. Επίσης, έγινε η πρώτη μη αγγλική ομάδα που κερδίζει τη Λίβερπουλ μέσα στο σπίτι της σε πρώτο ματς νοκ – άουτ ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η ρεβάνς της 15ης Μαρτίου πλέον μοιάζει με τυπική διαδικασία, με τον Μόντριτς να είναι ξανά “μαέστρος” και τους Βινίσιους – Μπενζεμά να δίνουν μαθήματα αποτελεσματικότητας σε μία άμυνα που μετά το 2-0 παρέπαιε, με τον Γκόμεζ ειδικά να ζει εφιαλτική βραδιά…

Δύο γκολάρες και δύο γκάφες!

Απίστευτο το πρώτο ημίχρονο, με τέσσερα γκολ, δύο για κάθε ομάδα, με τις τρομερές ενέργειες των Νούνιες και Βινίσιους να τις διαδέχονται μεγάλες γκάφες των Κουρτουά και Άλισον!

H Λίβερπουλ έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 4ο λεπτό ο Σαλάχ από δεξιά βρήκε τον Νούνιες, ο οποίος άνοιξε το σκορ νικώντας τον Κουρτουά με φοβερό τακουνάκι και σκοράροντας για τέταρτο σερί ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Οι “ρεντς” συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και έχασαν ευκαιρία στο 12′ με τον Σαλάχ, ο οποίος όμως έμελλε να σκοράρει δύο λεπτά αργότερα με τον πιο απρόσμενο τρόπο!

Συγκεκριμένα, ο Καρβαχάλ γύρισε την μπάλα πίσω στον Κουρτουά και ο MVP του περσινού τελικού, ο οποίος έβγαζε τα…άπιαστα στο Παρίσι, έκανε ένα φθηνό λάθος χάνοντας το κοντρόλ, με τον Αιγύπτιο να το εκμεταλλεύεται για να σκοράρει σε έκτο σερί ματς της διοργάνωσης και να γίνει ο πρώτος σκόρερ της Λίβερπουλ στις ευρωπαϊκές διοργανώσειςμε 42 γκολ, ξεπερνώντας τον Στίβεν Τζέραρντ!

@2023 JON SUPER/AP IMAGES

Οι Μαδριλένοι όμως συνήλθαν γρήγορα από το σοκ, και ο έτερος πρωταγωνιστής του “Σταντ Ντε Φρανς”, ο σκόρερ του μοναδικού γκολ τότε, Βινίσιους, μείωσε σε 2-1 στο 21′ με υπέροχο φαλτσαριστό δεξί σουτ μέσα στην περιοχή.

Στο 25′ οι “κόκκινοι” έφτασαν κοντά στο 3-1 όταν μετά από αντεπίθεση με τον Χέντερσον από δεξιά, Σαλάχ και Νούνιες δεν μπόρεσαν να σπρώξουν από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Καρβαχάλ να διώχνει με αυτοθυσία.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αντσελότι έκανε αναγκαστική αλλαγή, με τον Νάτσο να αντικαθιστά στο αριστερό άκρο της άμυνας τον Άλαμπα λόγω τραυματισμού.

Στο 31′, ο Βινίσιους παραλίγο να ισοφαρίσει για τη Ρεάλ με τον ίδιο τρόπο όπως στο 2-1, αυτή τη φορά όμως ο Άλισον του είπε “όχι”.

Τα κατάφερε πάντως στο 36ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ να…ανταποδίδει το λάθος του Κουρτουά, και να κάνει δώρο στον Βραζιλιάνο το 2-2, όταν μετά από πάσα του Γκόμεζ προς τα πίσω, στην προσπάθειά του να διώξει, η μπάλα βρήκε στον συμπατριώτη του και κατέληξε στα δίχτυα!

Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους μάλιστα, ο Ρόμπερτσον έσωσε τους γηπεδούχους από το 2-3, με τρομερό τάκλιν στα πόδια του Ροντρίγκο που ήταν έτοιμος να σκοράρει από κοντά σε αντεπίθεση.

Ανατροπή με Ροντρίγκο και μετά Μπενζεμά

Το δεύτερο μέρος ανήκε αποκλειστικά στους Μαδριλένους, που ξεκίνησαν με γκολ και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Στο 47′ ο Μόντριτς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Μιλιτάο ολομόναχος στη μικρή περιοχή έγραψε το 2-3 με κεφαλιά!

H “βασίλισσα” πήρε έτσι για τα καλά το πάνω χέρι στο ματς και στο 55′, ο Ροντρίγκο έπαιξε το ένα – δύο με τον Μπενζεμά στο όριο της περιοχής, ο Γάλλος στράικερ σούταρε και η μπάλα κόντραρε στον Γκόμεζ, ξεγελώντας τον Άλισον για το 2-4!

O Kλοπ προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα στην επίθεση με Φιρμίνο και Ζότα αντί Νούνιες και Χάκπο, όμως τίποτα δεν άλλαξε στα μετόπισθεν, με τη Ρεάλ να βγαίνει στην αντεπίθεση στο 67′ με τον Μόντριτς και τον Βινίσιους να “σερβίρει” το 5-2 στον Μπενζεμά, ο οποίος απέφυγε και τον Άλισον! Ήταν το έκτο γκολ του Γάλλου στράικερ απέναντι στους “ρεντς” στο Τσάμπιονς Λιγκ, περισσότερα από οποιανδήποτε άλλον!

Το υπόλοιπο πλέον ήταν απλά προσπάθεια της Λίβερπουλ να περιορίσει τη ζημιά, που όμως είχε ήδη γίνει, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να κάνει το τεράστιο βήμα για να συνεχίσει την υπεράσπιση του θρόνου της…

Οι συνθέσεις:

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ (73′ Μάτιπ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Μπάιτσετιτς (85′ Έλιοτ), Χέντερσον (73′ Μίλνερ), Νούνιες (64′ Ζότα), Σαλάχ, Χάκπο (64′ Φιρμίνο)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Αλάμπα (27′ Νάτσο), Μόντριτς, Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (81′ Θεμπάγιος), Μπενζεμά (87′ Ασένσιο), Βινίσιους