Challenge Cup Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 0-3: Αγκαλιά με την ευρωπαϊκή κούπα οι ερυθρόλευκοι μετά τον πρώτο τελικό

Ο Ολυμπιακός έπαιξε βόλεϊ υψηλού επιπέδου και με όπλα του το εξαιρετικό σερβίς και το αποτελεσματικό μπλοκ, επιβλήθηκε 3-0 εκτός έδρας της Μακάμπι στον πρώτο τελικό του Challenge Cup, αποκτώντας τεράστιο αβαντάζ ενόψει της ρεβάνς στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» απέχουν πλέον δύο σετ μακριά από την κατάκτηση της κούπας και βάσει της εικόνας που είχαν στο Ισραήλ, τίποτα δεν μοιάζει ικανό να τους σταματήσει στη ρεβάνς της Τετάρτης (15/3, 20:00) στο ΣΕΦ.

Ουσιαστικά μετά από το θρίαμβό τους στο Ισραήλ, οι ερυθρόλευκοι κατακτούν τον τίτλο με νίκη με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς ή και με ήττα με 3-2 σετ, με δύο σετ να είναι αυτά που επιζητούν για να κατακτήσουν τον τρίτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία τους έπειτα από το Κύπελλο Κυπελλούχων Ευρώπης (1996) και το Τοπ Τιμς Καπ (2003).

Ολυμπιακος φτιαγμένος από μετάλλο και έτοιμος για κούπα! Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατέθεσε το βράδυ της Κυριακής (05/03) στο τάραφλεξ της Shlomo Group Arena όλη την κλάση, την ποιότητα και την ευρωπαϊκή εμπειρία της έναντι της σαφώς απειρότερης Μακάμπι και το φινάλε την βρήκε να επικρατεί με 3-0 σετ (20-25, 23-25, 14-25) στον πρώτο τελικό του Challenge Cup για να γίνει πλέον το ακλόνητο φαβορί για το ευρωπαϊκό τρόπαιο, έχοντας τη ρεβάνς της 15ης Μαρτίου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Με τον Ιντάλγκο σε φοβερή βραδιά, αλλά και ολόκληρη την ομάδα να παίζει με συγκέντρωση και τρομερή ενέργεια, ο Ολυμπιακός έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα τις διαθέσεις του και από τη στιγμή που έκανε το 0-1, δεν δυσκολεύθηκε να φτάσει στη καθαρή νίκη.

Ντέρμπι το πρώτο σετ, Ολυμπιακός στο… φινάλε

Η ατμόσφαιρα στην Shlomo Group Arena ήταν καυτή από τους 3.500 οπαδούς της Μακάμπι όμως ο Ολυμπιακός δεν επηρεάστηκε καθόλου, με τους παίκτες των ερυθρολεύκων να είναι καλοί στην υποδοχή και να μην επιτρέπουν σε καμία στιγμή τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ, στο πρώτο σετ

Οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν σε ένα σκληρό μπρα ντε φερ που τους είχε φέρει στο 19-19 όμως στην τελική ευθεία η ελληνική ομάδα με όπλο το εξαιρετικό σερβίς και το εντυπωσιακό μπλοκ άφησε πίσω τους αντιπάλους της, για να πάρει πανηγυρικά με 25-20 το πρώτο σετ με πρωταγωνιστές τους Ιντάλγκο (έκανε το 20-24 με καρφί), Στερν και Πάγενκ (έγραψαν το 20-25 με μπλοκ).

EUROKINISSI
Σταθερά μπροστά στο δεύτερο σετ και 2-0

Με κεκτημένη ταχύτητα από την κατάκτηση του πρώτου σετ, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι απέκτησε από νωρίς αβαντάζ στο δεύτερο, με τους ερυθρόλευκους να έχουν ως εφαλτήριο το πανίσχυρο μπλοκ τους και να φτάνουν τη διαφορά ακόμα και στους πέντε πόντους (6-11).

Κάπου εκεί “ξύπνησε” η Μακάμπι και επέστρεψε στο σετ με έξι αναπάντητους πόντους, με τους ερυθρόλευκους να μη χάνουν ωστόσο τη συγκέντρωση και την αυτοκυριαρχία τους και να μπαίνουν στην τελική ευθεία έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (20-22). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 23-23 όμως και εκεί μίλησε η εμπειρία και η κλάση της ελληνικής ομάδας, με τον Πάγενκ να κάνει το 23-24 με τρομερό ατομικό μπλοκ και τον Στερν να υπογράφει την κατάκτηση του δεύτερου σετ με εντυπωσιακό άσο (23-25).

Στερν… εναντίον Μακάμπι και 3-0

Αν στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός συνάντησε ισχυρή αντίσταση στα μεγαλύτερα κομμάτια τους, δεν ίσχυσε το ίδιο στο τρίτο, με τους Πειραιώτες να μπαίνουν αφιονισμένοι στο τάραφλεξ και να παίρνουν με το καλημέρα σημαντική διαφορά. Το 3-7 έγινε 5-11 και από εκεί το σκορ έφτασε στο 10-16, με την ελληνική ομάδα να έχει απόλυτη κυριαρχία σε μπλοκ και άσους έναντι της απογοητευμένης αντιπάλου του (πρώτη φορά τη φετινή σεζόν στην Ευρώπη βρέθηκε να χάνει τα δύο πρώτα σετ στην έδρα της) και μην κοιτάζει ποτέ πίσω.

Το αποτέλεσμα ήταν να φτάσει σε ένα αυτοκρατορικό 25-14 και να στείλει ξεκάθαρο μήνυμα στους Ισραηλινούς, επικρατώντας με 3-0 σετ, πως ορίζει πλέον εκείνος τη μοίρα του ζευγαριού στο δρόμο προς την κατάκτηση του τρίτου ευρωπαϊκού του τροπαίου.

Τα σετ: 20-25, 23-25, 14-25