Basket League, Ολυμπιακός – Άρης 97-73: Σίφουνας οι ερυθρόλευκοι και πρώτο βήμα για τετράδα

Ο Ολυμπιακός έκανε με χαρακτηριστική άνεση το 1-0 στη σειρά των play-offs με τον Άρη τον οποίο και διέλυσε με 97-73.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά τη διαφορά δυναμικότητα έπαιξαν αρκετά καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα και δεν άφησαν περιθώριο στους Θεσσαλονικείς οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς Σχίζα, Χρηστίδη και Σανόγκο. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο «Αλεξάνδρειο» το Σάββατο (22/04).

Οι απουσίες των φιλοξενούμενων υποχρέωσαν τον Καστρίτη να ξεκινήσει με «τεσσάρι» τον Νετζήπογλου και να επιλέξει μία άμυνα ζώνης match up (την οποία γενικά προτιμά) από νωρίς. Ο Ολυμπιακός δεν είχε ωστόσο το παραμικρό πρόβλημα αφού η καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας έφερνε εύκολα καλάθια από Φαλ και Βεζένκοβ για το 13-4 (5’). Στο διάστημα μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου ο Παπανικολάου πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα, η άμυνα γενικά παρέμενε σε υψηλό επίπεδο και η διαφορά άνοιξε (27-10, 9’).

Ο Άρης στη δεύτερη περίοδο ξεκίνησε με τον Μήτρου – Λονγκ να συνδέεται με το καλάθι των γηπεδούχων κάτι που έφερε την ομάδα του πιο κοντά στο σκορ (28-20, 13΄). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, Σλούκας και Λαρεντζάκης ευστόχησαν από μακρινή απόσταση με αποτέλεσμα σε μικρό διάστημα να γίνει το 39-22 (15’). Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και σε αυτό, οι Πειραιώτες ανέβασαν ρυθμό όσο κυλούσε ο χρόνος. Ο Μπλακ τελείωσε τις ασίστ του Σλούκα κοντά στο καλάθι και η διαφορά παρέμεινε σε παρόμοιο επίπεδο παρά τα τρίποντα των Τολιόπουλου και Νότε (47-30, 18’).

Τα δύο γκαρντ του Άρη παρέμεναν εύστοχοι από τη γραμμή των τριών πόντων και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στο σκορ (53-45, 23’). Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τεράστια για να λήξει γρήγορα το ξέσπασμα των «κιτρινόμαυρων» αφού Φαλ και Βεζένκοβ φρόντισαν για το 66-45 (26’).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους προπονητές να μοιράζουν το χρόνο συμμετοχής (στο βαθμό που μπορούσε ο Άρης). Το ματς έγινε πιο ελεύθερο και είχε περισσότερο θέαμα με τις συνεργασίες των γηπεδούχων να ξεσηκώνουν τους πιτσιρικάδες στην εξέδρα (80-58, 33’). Τα μοναδικό αναπάντητα ερωτήματα ήταν δύο. Αν θα έφτανε του 100 πόντους ο Ολυμπιακός και ποιο θα ήταν το τελικό σκορ. Η κόρνα της λήξης έδωσε τις απαντήσεις αφού όταν ήχησε ο πίνακας έγραφε 97-73.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ουσιαστικά από το τζάμπολ. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε το ματς με σοβαρότητα, συγκέντρωση και με τρομερή ένταση στοιχεία τα οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να ματσάρει ο Άρης.

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοβ ολοκλήρωσε με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε ρυθμό και πρόσφερε 17 πόντους (4/5τρ.) με 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα..

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σοβαροί, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και στην επίθεση είχαν την ικανότητα να σκοράρουν εύκολα.