Astana Open: Ρούμπλεφ – Τσιτσιπάς 1-2: Ανατροπή και πρόκριση στον τελικό με Τζόκοβιτς (vid)

Μεγάλη νίκη και ανατροπή σημείωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον πρώτο ημιτελικό του Astana Open κόντρα στον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας παίζοντας συγκεντρωμένα και προσηλωμένα μέχρι το τέλος, επιβλήθηκε 4-6, 6-4, 6-3 του αντιπάλου του και σφράγισε το πρώτο, χρονικά, εισιτήριο για τον τελικό του ATP 500 τουρνουά στο Καζακστάν, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς!

Το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, σημείωσε την 6η νίκη του σε 10 αναμετρήσεις με τον Ρούμπλεφ και προκρίθηκε στον 23ο τελικό της καριέρας του, όπου την Κυριακή θα διεκδικήσει τον 10ο τίτλο του.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ματς για τον Αντρέι Ρούμπλεφ ο οποίος μπήκε πολύ επιθετικά και πέτυχε break μόλις στο εναρκτήριο game της ημιτελικής αναμέτρησης, αιφνιδιάζοντας τον Στέφανο.

Ο Ρώσος, έσωσε στη συνέχεια και τα τρία break points που δημιούργησε ο Τσιτσιπάς, δύο εκ των οποίων την ώρα που σέρβιρε στο 5-4 για την κατάκτηση του σετ και μετά από 44 λεπτά αγώνα, πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 6-4.

Με το ίδιο, περίπου, νόμισμα ο Στέφανος Τσιτσιπάς πλήρωσε τον Ρούμπλεφ στο 2ο σετ. Ο Έλληνας άσος βελτίωσε αισθητά το σερβίς του, έσωσε το ένα και μοναδικό break point του Ρώσου στο δεύτερο κομμάτι και με break στο τελευταίο game, έκανε το 6-4 και την ισοφάριση στα σετ.

Το ίδιο προσηλωμένος και συγκεντρωμένος ήταν και στο καθοριστικό σετ ο Τσιτσιπάς ο οποίος αφού έσωσε άλλα δύο break points του Ρούμπλεφ, εκμεταλλεύτηκε τη μια και μοναδική ευκαιρία για break, κάνοντας το “σπάσιμο” στο 9ο game (5-4).

Στη συνέχεια, πήρε τις μπάλες και σέρβιρε επιτυχημένα για τη νίκη, ολοκληρώνοντας τη σπουδαία ανατροπή του μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά.

Εγκατάλειψη Μεντβέντεφ και στον τελικό ο Τζόκοβιτς

Απίθανο σκηνικό στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων του Astana Open. Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, μόλις είχε κατακτήσει το συγκλονιστικό 2ο set της ημιτελικής αναμέτρησης με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, με τον Ρώσο να… εγκαταλείπει το ματς, στο… δρόμο του προς τον πάγκο.

Ο 35χρονος Σέρβος, έμεινε ζωντανός μετά από σπουδαία μάχη, κρατήθηκε στο ματς παίζοντας ένα καταπληκτικό tie-break και την ώρα που πανηγύριζε την ισοφάριση, είδε τον αντίπαλό του να πηγαίνει προς το μέρος του, για να του πει πως εγκαταλείπει!

Μετά από μια ώρα και 49 λεπτά απαιτητικού αγώνα, ο Τζόκοβιτς προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, με 4-6, 7-6(6)ret. και θα αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά, το μεσημέρι της Κυριακής (9/10), με φόντο τον 90ο ΑΤΡ τίτλο της καριέρας του.

Τα ερωτήματα που γέννησε η κίνηση του Μεντβέντεφ να αποχωρήσει από το ματς, σε εκείνο το χρονικό σημείο, μόνο λίγα δεν είναι.

Ο Ρώσος κινούνταν εξαιρετικά στο court και έπαιζε ένα τρομερό παιχνίδι μέχρι την απώλεια του set. Δεν έδειξε σε κανένα σημείο, να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, γι’ αυτό και το σοκ της εγκατάλειψης, ήταν μεγάλο.

Όχι μόνο για όλους αυτούς που παρακολουθούσαν την αναμέτρηση, αλλά και για τον ίδιο τον Τζόκοβιτς.

Ο Σέρβος ρωτήθηκε για το γεγονός, στην on court συνέντευξη που έδωσε μετά την πρόκρισή του και απάντησε: “Είμαι ακόμη έκπληκτος, από το γεγονός ότι εγκατέλειψε τον αγώνα. Έμοιαζε πως ήταν εντελώς καλά. Ίσως, στους τελευταίους έξι-επτά πόντους, έπαιζε λίγο πιο αργά, αλλά είναι ένα μεγάλο σοκ. Περίμενα μια μάχη στο 3ο set.

Ελπίζω, ο τραυματισμός του να μην είναι σοβαρός. Ξέρω ότι ο Ντανίλ είναι μεγάλος μαχητής, δεν θα εγκατέλειπε έτσι ένα ματς, χωρίς να νιώθει πως δεν μπορεί να συνεχίσει και πως αν συνεχίσει, θα χειροτερέψει τον τραυματισμό του. Μου είπε ότι είχε πρόβλημα στον προσαγωγό του”.

Μέχρι το σοκαριστικό τέλος του ημιτελικού, πάντως, το τένις που παίχτηκε στο court ήταν βγαλμένο από τις καλύτερες μάχες που έχουμε δει ανάμεσα στους δυο, τα τελευταία χρόνια.

Ο Μεντβέντεφ κέρδισε περισσότερους πόντους από τον Τζόκοβιτς στο ματς (70 έναντι 62), σέρβιρε εξαιρετικά, με 75% επιτυχία πίσω από το 1ο σερβίς του και 46/65 κερδισμένους πόντους πίσω από αυτό, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ματς με νίκη στα δυο sets.

Ο Νόλε, έπαιξε… σχεδόν, το τέλειο tie-break στο 2ο set και απέφυγε την 1η του ήττα μετά τα προημιτελικά του Roland Garros, παίζοντας πόντους, όπως… αυτός:

Στο tie-break του 2ου κομματιού, βέβαια, ο Μεντβέντεφ έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Στο 5-5, είχε… πιάτο όλο το court μπροστά του, για να τελειώσει ένα φαινομενικά εύκολο πόντο με βολέ και να δημιουργήσει match point. Παρ’ όλα αυτά, αστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα στο φιλέ.

Κάπου εκεί, φάνηκε πως έχασε την ψυχραιμία του. Παρότι έσωσε το set point του Νόλε στο 6-5, έχασε τους επόμενους δυο πόντους, μετά την αλλαγή πλευράς και ισοφαρίστηκε.

Ήδη, αυτό το χαμένο βολέ στο 5-5, φαίνεται πως έχει ωθήσει πάρα πολλούς στο διαδίκτυο, να πιστεύουν πως ο Μεντβέντεφ εγκατέλειψε από τα… νεύρα του, για εκείνο το miss. Απίθανο ; Όχι και τόσο, αν αναλογιστεί κανείς, πως ο Ρώσος κινούνταν τέλεια στο court μέχρι το 1-1.

Να είχε πρόβλημα τραυματισμού και να μην φαινόταν καθόλου, ή να μην καλούσε γιατρό στο court για να προσπαθήσει να συνεχίσει ; Ίσως. Πάντως, αυτή η εγκατάλειψη, άνοιξε ακόμη μια μεγάλη κουβέντα, γύρω από το tanking.