EuroBasket 2022: Ελλάδα – Τσεχία 94-88: Στους «8» με τον Gianni, τον Ιωάννη τον Γιαννούλη και τ’ άλλα παιδιά… (vid)

Η Εθνική ομάδα με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησε (94-88) της Τσεχίας και στους «8» θα αναμετρηθεί την Τρίτη (13/9, 21:30) με την Γερμανία για μια θέση στην τετράδα

Το πρόσφατο παρελθόν ήταν πικρό για την Ελλάδα. Η Τσεχία είχε εξελιχθεί σε κακό δαίμονα της Εθνικής, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 και στο Προολυμπιακό Τουρνουά του 2021, αυτή τη φορά όμως το αφεντικό ήταν άλλο. Η Ελλάδα πήρε μια πολύ δύσκολη, μια τεράστια, μια πειστική νίκη (94-88) απέναντι στην παρέα των Σατοράνσκι – Βέσελι, προκρίθηκε στα προημιτελικά του EuroBasket 2022 και εκεί θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Γερμανία με στόχο το αποτέλεσμα που θα της δώσει δύο ευκαιρίες για το μετάλλιο που ψάχνει από το… μακρινό 2009.

Οι Τσέχοι ήταν, ως συνήθως, σκληρά καρύδια. Έκαναν τη ζωή του Ιτούδη και των παικτών του δύσκολη. Κόλαση, για την ακρίβεια. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν πατούσε καλά στο πρώτο μέρος, δεν ένιωθε κυρίαρχος εξαιτίας του διαστρέμματος που υπέστη στο ματς με την Εσθονία, ωστόσο στο αγαπημένο του τρίτο δεκάλεπτο πάτησε το γκάζι σκοράροντας 12 πόντους, πριν αρχίσει να πασάρει στην τέταρτη περίοδο για να βάλουν οι γύρω του τα σουτ την ώρα που εκείνος έκοβε τους πάντες στο πίσω μέρος του γηπέδου.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει απίστευτα πράγματα σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσε τους 23 από τους 27 συνολικά πόντους του η Εθνική ομάδα επικράτησε (94-88) της Τσεχίας και πήρε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Κι αν ο Giannis έκανε άλλη μια εμφάνιση που θύμιζε τις μοναδικές παραστάσεις του στους τελικούς του ΝΒΑ με τους Μπακς, τι να πει κανείς για τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που το πάθος του, η άμυνα του και το σκοράρισμα του αποτέλεσαν την αφετηρία της ελληνικής αντεπίθεσης, όπως επίσης και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε την καλύτερη εμφάνιση του ως τώρα μέχρι την επόμενη…

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με το 11-2 (στο 3’) στο ξεκίνημα υποχρέωσαν τον Ρόνεν Γκίνσμπουργκ να πάρει άμεσα τάϊμ άουτ, καθώς η Ελλάδα ήταν κυριαρχική!

Η προσπάθεια των Τσέχων να οδηγήσουν την αναμέτρηση σε παιχνίδι μισού γηπέδου αποτρέποντας από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους συμπαίκτες του να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο επετεύχθη και σε συνδυασμό με τις συνεργασίες του Σατοράνσκι με τον Βέσελι βρήκαν σκορ, όμως οι λύσεις του Νικ Καλάθη διατηρούσαν την Ελλάδα σε… θέση οδηγού (16-6 στο 5.30’’).

Η πίεση των Τσέχων στην άμυνα και τα καλάθια Σατοράνσκι, Χρούμπαν και Άουντα έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γκίνσμπουργκ (20-21 στο 10’). Οι 2 πόντοι του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην πρώτη περίοδο μαρτυρούν τον αποτελεσματικό τρόπο που αντιμετώπισαν τον σούπερ σταρ στα μετόπισθεν.

Η Ελλάδα έχασε το σκορ στο ανοικτό γήπεδο και με τρίποντα των Παπαπέτρου, Καλάθη και Ντόρσεϊ μπόρεσε να έχει το «πάνω χέρι» (36-32 στο 17’). Οι Τσέχοι πέτυχαν να κρατήσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στους 4 πόντους μ’ ένα καλάθι εντός παιδιάς και δυο ελεύθερες βολές και με τις λύσεις που πήραν κοντά στο καλάθι από τον Πατρίκ Αουντά μπόρεσαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (41-45 στο 20’).

Στην επανάληψη, οι διεθνείς μπήκαν με πολύ μεγάλο πάθος και πήραν το προβάδισμα (53-52 στο 25.40’’) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αναζητεί διαδρόμους για το καλάθι του αντιπάλου. Τα καλάθια του Χρούμπαν όμως διατηρούσαν μπροστά στο σκορ τους Τσέχους (55-60, στο 27’).

Εκεί, ο Δημήτρης Ιτούδης έριξε στο παρκέ τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ανέβασε την πίεση της περιφερειακής άμυνας όμως, οι παίκτες του Γκίνσμπουργκ με απίθανο τρίποντο από τα 9 μέτρα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (63-67 στο 30’). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο παίκτης που μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού στην επίθεση και βοήθησε ώστε η Ελλάδα να προηγηθεί με +8 (78-70) με τον Λαρεντζάκη και τον Σλούκα να βάζουν την υπογραφή τους. Οι Τσέχοι πλησίασαν (83-78 στο 37.30’’), αλλά εκεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με μεγάλα καλάθια και άρωμα ΝΒΑ στις κινήσεις του σε άμυνα και επίθεση οδήγησε εκ του ασφαλούς την Ελλάδα στα προημιτελικά…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/28 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 24/29 βολές, 40 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 17 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσεχίας: 26/45 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 6/9 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 32 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Όλα τα ζευγάρια των προημιτελικών, οι ημέρες και οι ώρες των αγώνων

Η Εθνική ομάδα πέρασε το εμπόδιο της Τσεχίας στη φάση των “16” του EuroBasket 2022. Πλέον τα τέσσερα ζευγάρια των προημιτελικών έχουν διαμορφωθεί και οι 8 ομάδες θα παλέψουν για μία θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης και εν συνεχεία στον τελικό.

Η φάση των προημιτελικών έχει βγάλει ένα ακόμα ντέρμπι, αυτό της Γαλλίας με αντίπαλο την Ιταλία που έκανε την έκπληξη απέναντι στην Σερβία, ενώ η Εθνική θα αντιμετωπίσει την πάντα επικίνδυνη Γερμανία το βράδυ της Τρίτης (13/9, 21:30, ΕΡΤ1).