Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 107-77: Κατάρρευση και διασυρμός με 30άρα στην Πόλη (vid) Αποτελέσματα & βαθμολογία

Πολύ βαριά ήττα με 107-77 γνώρισε από τη Φενέρμπαχτσε ο Παναθηναϊκός για την 8η αγωνιστική της EuroLeague. Το εν λόγω αποτέλεσμα φέρνει μάλιστα τους πράσινους στην τελευταία θέση της κατάταξης στη διοργάνωση.

Μία μικρή παρένθεση αποδείχτηκε η νίκη επί της Μπασκόνια για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» παρουσίασαν αποκαρδιωτική εικόνα στην Πόλη και διασύρθηκαν από την Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη και του Νικ Καλάθη. Μόνο στην πρώτη περίοδο (22-25) ήταν ανταγωνιστικό το «τριφύλλι» που στη συνέχεια κατέρρευσε και γνώρισε μία από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία του.

Οι πράσινοι είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και αυτό δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι απέναντι σε μία από τις ομάδες με τον μεγαλύτερο πλουραλισμό στη διοργάνωση. Κάπως έτσι η ελληνική ομάδα, που εμφανίστηκε ανταγωνιστική μόνο στην πρώτη περίοδο, έπεσε στο 2-6 και την τελευταία θέση της βαθμολογίας, την ώρα που η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 7-1, το οποίο την αφήνει μόνη πρώτη στην κορυφή.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τον Παναθηναϊκό να είναι εκτός πνεύμα αγώνα και τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα γρήγορο σερί 7-0, αναγκάζοντας τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ πριν συμπληρωθούν 2 λεπτά στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, με τον Γουόλτερς να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους και τους Γουίλιαμς και Μπέικον να μπαίνουν στην εξίσωση του παιχνιδιού, το «τριφύλλι» βελτίωσε την επιθετική του λειτουργία και αρχικά μείωσε στους 2 (14-12), ενώ κατάφερε να πάρει και κεφάλι στο σκορ (20-24), για να κλείσει εν τέλει μια πολύ καλή πρώτη περίοδο στο +3 (22-25).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, ,με τους Τούρκους να «βομβαρδίζουν» με τρίποντα των Έντουαρντς και Μαχμούτογλου το καλάθι του Παναθηναϊκού και να τρέχουν ένα σερί 11-0 για το 33-25. Μπέικον και Γουόλτερς πάλεψαν να κρατήσουν τους «πράσινους» κοντά στο σκορ, με τη Φενέρ όμως να παίρνει την πρώτη της διψήφια διαφορά στο ματς, έπειτα από ένα καλάθι του Έντουαρντς στον αιφνιδιασμό (41-30). Η διαφορά κινήθηκε στα επίπεδα των δέκα πόντων για αρκετά λεπτά με τον Παναθηναϊκό να χάνει περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου τον Γκριγκόνις που αποχώρησε με πόνους στη μέση, ενώ με 6 πόντους του Γουίλμπεκιν το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 55-40.

Τα πράγματα δεν ήταν διαφορετικά ούτε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, εκεί όπου ουσιαστικά οι «πράσινοι» έδειχναν να έχουν παραδοθεί στις ορέξεις των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού που είχε κάποιο ρυθμό στο σκοράρισμα, κυρίως χάρη σε ατομικές ενέργειες και στα αρκετά φάουλ που τον έστελναν στη γραμμή των βολών. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται αντί να μειώνεται, φτάνοντας και στους 24 πόντους (75-51) δύο λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Ουσιαστικά το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία, με τους παίκτες του Ράντονιτς, να παρακολουθούν τους Τούρκους να σκοράρουν ακατάπαυστα και το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να μην επιτρέψουν να ξεφύγει η διαφορά σε τρομακτικά υψηλά επίπεδα, πράγμα που ωστόσο δεν έγινε, καθώς το τελικό -30 (107-77) αποτελεί την τέταρτη πιο βαριά ήττα στην ιστορία του Παναθηναϊκού.

Ο MVP

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή) σε λιγότερα από 20 αγωνιστικά λεπτά, κάνοντας το δεύτερο καλύτερο φετινό του παιχνίδι, μετά από εκείνο κόντρα στην Εφές που είχε βάλει 25 πόντους.

Εκτός παιχνιδιού

Ο Ματέους Πονίτκα κατέγραψε απόψε την 100η συμμετοχή του στην EuroLeague, δεν κατάφερε όμως να βοηθήσει καθόλου τον Παναθηναϊκό. Ο Πολωνός βρέθηκε στο παρκέ για 22’53” σημειώνοντας μόλις 7 πόντους (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές), εν πολλοίς όταν το ματς είχε ήδη κριθεί.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η διαφορά των δύο ομάδων στα σουτ από την περιφέρεια ήταν μεγάλη. Η Φενέρ είχε 12/25 τρίποντα στο ματς, ενώ ο Παναθηναϊκός σούταρε με το φτωχό 24% μετρώντας μόλις 6/25 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 10 , Μπιρσέν, Χαζέρ 7, Γουίλμπεκιν 19 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Έντουαρντς 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίσρ), Μαχμούτογλου 9 (3) , Χέιζ-Ντέιβις 16 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Πιέρ 2, Τζεκίρι 6 , Γκούντουριτς8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 7 (4 μπλοκ) , Καλάθης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 33/42 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 5/9 βολές, 37 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 6 μπλοκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 6 (2) , Γουόλτερς 11 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Λι 2, Παπαγιάννης 12 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 10 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 3 , Μπέικον 20 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ) , Πονίτκα 7 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές) , Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/43 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 17/20 βολές, 27 ριμπάουντ ( 14 αμυντικά + 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Η βαθμολογία της Euroleague μετά την 8η αγωνιστική:

Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία της Euroleague μετά την «βαριά» ήττα του Παναθηναϊκού από την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Στα άλλα δύο ματς της ημέρας η Μονακό επικράτησε της Μπασκόνια με 79-74 ανεβαίνοντας έτσι στο 6-2, με τους «Βάσκους» να υποχωρούν στο 4-4. Στο έτερο ματς η Ζαλγκίρις επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 71-62. Στο 5-3 οι Λιθουανοί, στο 3-5 οι Ιταλοί.

Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με τον αγώνα Παρτίζαν – Μακάμπι Τελ Αβίβ.