Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3 σετ: Θρυλική πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup με επική ανατροπή (vid)

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και 1-0 σετ πίσω στο σκορ έφτασε σε μια επική ανατροπή, πήρε τέσσερα συνεχόμενα σετ επί του Παναθηναϊκού, νίκησε με 3-1 και πήρε και το χρυσό σετ. Μια θρυλική πρόκριση στον όγδοο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας του όπου θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 8 και 15 Μαρτίου.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και 1-0 σετ πίσω στο σκορ έφτασε σε μια επική ανατροπή, πήρε τέσσερα συνεχόμενα σετ επί του Παναθηναϊκού, νίκησε με 3-1 ενώ πήρε και το χρυσό σετ και μια θρυλική πρόκριση στον όγδοο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας του όπου θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 8 και 15 Μαρτίου.

Οι φιλοξενούμενοι με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Στερν-Ιντάλγκο που έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφεραν να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη με επική ανατροπή με τέσσερα κερδισμένα σετ την ώρα που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 20-19 στο δεύτερο σετ αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και πήραν το πρώτο σετ με 25-22 παίζοντας με την ίδια αρχική εξάδα όπως στο πρώτο παιχνίδι και τον Ερνάντεζ να κλείνει εντυπωσιακά το σετ. Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά με 20-19 αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Το τριφύλλι έχασε δύο σετ μπολ (24-23, 25-24) για να κατακτήσουν το σετ και να πάρουν την πρόκριση αλλά τα έσβησαν Ιντάλγκο και Στερν με τον Σλοβένο να διαμορφώνει το 25-26 και το σετ να τελειώνει με την κακή υποδοχή του Κόβαρ στο σερβίς του Γκουστάβο.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ με τον Ολυμπιακό και πάλι να ξεκινά καλύτερα (5-8), αλλά να χάνει γρήγορα τη διαφορά (15-13) και τις ανατροπές να συνεχίζονται (16-18) με τον Κόβαρ να διαμορφώνει το 20-19 με άσο. Αυτός όμως ήταν ο τελευταίος πόντος του ΠΑΟ μέχρι το 20-24 που διαμορφώθηκε από επιθέσεις του Ιντάλγκο και τα σερβίς του Στερν για να κλείσει το σετ στο 21-25.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και ούτε η επιστροφή του Ερνάντεζ στο βασικό σχήμα (αντί Σάντερ) βοήθησε τον Παναθηναϊκό που και πάλι βρέθηκε να κυνηγά νωρίς στο σκορ (6-9) με τον Τράβιτσα να στέλνει τη διαφορά στο 11-16, για να φτάσουμε στο 17-25 και το χρυσό σετ.

EUROKINISSI

Η πρόκριση πλέον κρίνονταν στους 15 πόντους με τον Ολυμπιακό να ξεκινά με ένα εντυπωσιακό 0-4 (κακές υποδοχές Κόβαρ και ένα μπλοκ στον Ερνάντες με τον Στερν στο σερβίς) για πάρει ανάσα ο ΠΑΟ μειώνοντας σε 2-4 (άουτ Πάγενικ) και να ρίξει τη διαφορά στον πόντο με κόντρα επίθεση του Ερνάντες.

Ο Ιντάλγκο ξεκόλλησε τους ερυθρόλευκους (3-5) και με δύο εξαιρετικά σερβίς του Κουβανού η διαφορά πήγε πάλι στο +4 (3-7). Ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ και στην επιστροφή ο Τράβιτσα έπιασε ατομικό μπλοκ στον Ερνάντεζ. Ο Ιντάλγκο συνέχισε να σερβίρει με απίστευτο τρόπο (3-9 Κουμεντάκης σε φρί μπολ, 3-10 μπλοκ Τράβιτσα σε Κόβαρ, 3-11 άσος) το σετ και η πρόκριση είχε κριθεί με τον επίλογο να γράφεται με το χαμένο σερβίς του Μπάση για το 6-15…

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αβραμίδης.