Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις 73-71: Το έκανε θρίλερ, αλλά πανηγύρισε στο φινάλε (vid)

Θρίλερ έγινε το ματς του Παναθηναϊκού με τη Ζάλγκιρις. Οι πράσινοι ήταν άστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για τρεις περιόδους, έβαλαν όμως τις βολές όταν η μπάλα έκαιγε και πήραν μία παλικαρίσια νίκη με 73-71.

Σκληρή μάχη έγινε στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Τετάρτης (15/11), με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται να παλέψει με όλες του τις δυνάμεις για να καταβάλει την αντίσταση της αξιόμαχης Ζάλγκιρις και να πάρει τελικά την νίκη με 73-71.

Οι πράσινοι ήταν άστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για 30 λεπτά, όμως στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα, όταν η μπάλα έκαιγε, έβαλαν τις βολές για να πάρουν την 4η τους νίκη σε οκτώ παιχνίδια της EuroLeague. Κομβική η άμυνα των Τζέριαν Γκραντ και Μάριους Γκριγκόνις στα 4.1″ πριν το τέλος. Ο Εργκίν Αταμάν έκλεισε το rotation στο δεύτερο μέρος, με τους Ντίνο Μήτογλου και Ματίας Λεσόρ να μην βγαίνουν δευτερόλεπτο μετά την ανάπαυλα.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά κι έμειναν άποντες για πάνω από δύο λεπτά, μέχρι να λύσει τον… Γόρδιο δεσμό ο Έβανς για το 0-2. Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε με τίποτα τον δρόμο προς το καλάθι στην αρχή της αναμέτρησης,, πριν ο Μήτογλου σπάσει το ρόδι με τρίποντο από τη γωνία για το 3-4. Ο Γκριγκόνις με γκολ φάουλ υπέγραψε το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων στο 6-4, ενώ ο Σμιτς απάντησε με τρίποντο για το 6-7 και ο Μήτογλου  συνέχισε στο ίδιο μοτίβο για το 9-7. Με πόντους από Σμιτς και Μπουτκεβίτσιους, η Ζάλγκιρις πέρασε ξανά μπροστά με 10-11, ενώ ο Λεσόρ «γκρέμισε» την μπασκέτα με κάρφωμα για το 12-11. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 13-15 με μπάζερ μπίτερ του Έβανς.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ζάλγκιρις μπήκε δυνατά και πήγε στο +3 με πρωταγωνιστή τον Ουλάνοβας (16-19), με τον Μπαλτσερόφσκι να καρφώνει εντυπωσιακά για το 18-19. Ο Μπιρούτις απάντησε με γκολ φάουλ για το 18-22, με τον Σλούκα να απαντά με drive για το 20-23. Ο Μαντζούκας έβαλε ωραίο καλάθι για το 22-25, ενώ ο Βιλντόσα με περίτεχνο γκολ φάουλ ισοφάρισε σε 25-25. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και βρήκαν τρίποντο με τον Μπουτκεβίτσιους και καλάθι με τον Μπιρούτις για το 25-30, ενώ ο Μήτρου-Λονγκ ευστόχησε από μακριά για το 27-33. Ο Καναδός με… οσονούπω ελληνικό διαβατήριο έβαλε και δεύτερο μακρινό σουτ για το 29-36, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 35-36 δια χειρός Λεσόρ και Γκραντ. Ο Ντίμσα έβαλε δύσκολο τρίποντο για το 35-39 στη λήξη της επίθεσης.

Ο Μπουτκεβίτσιους μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 39-43, με τον Σλούκα να σκοράρει τρίποντο ενδιάμεσα. Ο Μήτογλου ευστόχησε και αυτός από μακριά για το 42-43, με τον Μάνεκ να απαντά για το 42-46. Ο Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά μπροστά στον Χέιζ για το 44-46, ενώ ο Μήτογλου σκόραρε απίστευτο τρίποντο στη λήξη για το 47-46 και το «πράσινο» προσπέρασμα. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και ο Χέιζ πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους για το 47-50, με τον Γκραντ να ισοφαρίζει στα 50 με τρίποντο. Ο Μήτογλου με κάρφωμα έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 53-52, σκορ που αποτέλεσε και το τελικό της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Σμιτς, η Ζάλγκιρις πέρασε μπροστά 53-55 εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού, πριν ο Λεσόρ καρφώσει για την ισοφάριση. Ο Σμιτς ευστόχησε και πάλι από μακριά για το 55-58, με τον Γκριγκόνις να απαντά άμεσα για το 58-58. Σμίτς και Μήτογλου αντάλλαξαν καλάθια για το 60-60, με τον πρώτο να γράφει με μία βολή από τεχνική ποινή του Αταμάν το 60-61. Ο Γκραντ έβαλε δύο σουτ από τη γραμμή για το 62-61, όμως ο Σμιτς ήταν «σεληνιασμένος» και σκόραρε τρίτο τρίποντο στο τελευταίο δεκάλεπτο για το 62-64. Ο Σλούκας με δύσκολο λέι απ ισοφάρισε σε 64-64, ενώ ο Λεσόρ έγραψε το 65-64 με μία βολή και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ξανασκόραρε για το 67-64. Η Ζάλγκιρις με βολές από Ντίμσα και Έβανς πέρασε μπροστά 67-68, ενώ ο Λεσόρ έβαλε δύο δικές του για το 69-68. Ο Σλούκας έκανε μεγάλο κλέψιμο και έβαλε δύο βολές για το 71-68, ενώ ο Μάνεκ ισοφάρισε σε 71-71 με τρίποντο. Ο Σλούκας έβαλε μια βολή, ο Γκριγκόνις έβγαλε μια μεγάλη άμυνα και ο Παναθηναϊκός κέρδισε 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

EUROKINISSI
Ο MVP

Ο Ντίνος Μήτογλου μπαίνει στην κουβέντα για τον MVP σε κάθε παιχνίδι. Ο διεθνής φόργουορντ βρίσκεται σε απίστευτη φόρμα. Απόψε είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 38 λεπτά. Εξαιρετικός, ιδίως στο φινάλε, όταν χρειάστηκε να δείξει ψυχραιμία, ο Κώστας Σλούκας, που προσέφερε 16 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε τους 3 από τους 4 τελευταίους πόντους των πρασίνων, κερδίζοντας ένα κρίσιμο φάουλ από τον Ντίμσα στα 13″ πριν τη λήξη.

Εκτός παιχνιδιού

Ο Κίναν Έβανς έμεινε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό, δυσκολευόμενος από το μαρκάρισμα του Τζέριαν Γκραντ. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε μόνο 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη, ενώ έχασε την πιο κρίσιμη μπάλα του αγώνα.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Ο Παναθηναϊκός είχε 9/19 βολές μέχρι το 30′, όμως πέτυχε 9/13 στην τελευταία περίοδο, γεγονός που αποδείχθηκε κομβικό για την εξασφάλιση του θετικού αποτελέσματος. Σημαντικοί και οι 22 πόντοι που πήραν οι πράσινοι από τα 23 λάθη της Ζάλγκιρις. Εκείνοι υπέπεσαν σε 16 (6 στην πρώτη, κανένα στη δεύτερη, 6 στην τρίτη και 4 στην τέταρτη περίοδο), δίνοντας 11 πόντους στους Λιθουανούς.