Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 90-76: Η «πράσινη» λάβα του ΟΑΚΑ παρέσυρε τους Ιταλούς (vid)

Με ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Βίρτους με 90-76 – Μεγάλο παιχνίδι από τον Ντίνο Μήτογλου με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ιδανικό κλείσιμο στη «διαβολοβδομάδα» για τον Παναθηναϊκό!

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ο Παναθηναϊκός με σπουδαίο σερί στην τέταρτη περίοδο έκανε την ανατροπή και με εκπληκτικό Μήτογλου πήρε τη νίκη με 90-76 κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια, με αποτέλεσμα να πάρει τρίτο σερί ροζ φύλλο και να ανέβει στο 5-4 στην Ευρωλίγκα!

Το ματς ήταν ντέρμπι για 33 λεπτά, με τη Βίρτους να βγάζει ανταγωνιστικό πρόσωπο και να δείχνει την ποιότητά της στο παρκέ. Κάπου εκεί, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ξέσπασε, σαν να γύρισε ο διακόπτης, το ΟΑΚΑ έγινε… ηφαίστειο και έσπρωξε την ομάδα του Εργκίν Αταμάν σε μία τεράστια νίκη, με το κοντέρ να γράφει επιμέρους σκορ 28-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο!

EUROKINISSI

Ο Κώστας Σλούκας από το “1” και ο Ντίνος Μήτογλου από το “4” ήταν οι κύριοι εκφραστές της πράσινης αντεπίθεσης στην τελική ευθεία του αγώνα, έχοντας στο πλευρό τους μια σπουδαία τριάδα: Τζέριαν Γκραντ, Μάριους Γκριγκόνις και Ματίας Λεσόρ.

Κορυφαίος του ματς (και πάλι) ο Ντίνος Μήτογλου, με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Μεγάλη εμφάνιση από τον Ματίας Λεσόρ, που ήταν άφαντος για τρία δεκάλεπτα όμως βγήκε μπροστά στο τέταρτο και τέλειωσε το ματς με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η δουλειά έγινε λοιπόν για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος -μέσα σε όλα- είδε τον Κέντρικ Ναν να ξεμπουκώνει στο πρώτο μέρος (11 πόντοι με 4/10 σουτ) και τον Λούκα Βιλντόσα να τον κρατάει όρθιο στο τρίτο δεκάλεπτο (10 πόντοι) -εκείνη την ώρα άλλαξε ο ρυθμός του αγώνα, από τη Βίρτους Μπολόνια.

Από πλευράς της Βίρτους, που έπεσε στο 6-3, ξεχώρισε με 20 πόντους ο «καυτός» Μάρκο Μπελινέλι, ενώ έδειξε την «κλάση» του ο Τόρνικε Σενγκέλια με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Βίρτους μπήκε δυνατά με καλάθια στη ρακέτα από Ντάνστον και Σενγκέλια για το 0-4, ενώ ο Γκριγκόνις άνοιξε λογαριασμό για τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας τρίποντο για το 3-4. Ο Λιθουανός έδωσε και την ασίστ σε γκολ φάουλ του Μήτογλου, που έγραψε το 6-4. Ο Μπελινέλι απάντησε με κλασικό του τρίποντο για το 6-7. Μπαλτσερόφσκι και Ντάνστον αντάλλαξαν πόντους για το 10-11, πριν ο Ναν βάλει από μέση απόσταση το πρώτο του καλάθι για το 12-11. Ο Μπαλτσερόφσκι έβαλε δύο βολές μετά από κλέψιμο του Γκραντ, υπογράφοντας το 14-11, ενώ ο Ναν έβγαλε άμυνες και σκόραρε ξανά για το 16-11, δίνοντας και μία όμορφη ασίστ στον Μήτογλου για το 19-13. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 21-15.

Με Λεσόρ και Σλούκα, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 25-19. Ο Κέικοκ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 25-21, όμως ο Ναν υπέγραψε το 28-21 με περίτεχνο γκολ φάουλ και το 30-23 με νέο σουτ μέσης απόστασης. Ο Λούντμπεργκ έβαλε δύσκολο τρίποντο (30-26), με τους Μπαλτσερόφσκι και Μήτογλου να απαντούν για το 34-26. Η Βίρτους αντέδρασε με ηγέτη τον Μπελινέλι, που έβαλε τρίποντο και φάουλ και βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 36-33. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναβρεί ρυθμό με Ναν και Μήτογλου, όμως οι Ιταλοί κρατιούνταν κοντά (40-37). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-42.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπελινέλι μείωσε με αδιανόητο τρίποντο σε 47-45, ενώ έβαλε και δεύτερο για το προσπέρασμα με σκορ 47-48, αν και ο Μήτογλου απάντησε άμεσα γράφοντας το 50-48. Ο Βιλντόσα με το πρώτο του καλάθι στο ματς έγραψε το 52-48 με λέι απ. Δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφεραν το τρίποντο του Σμιθ για το 52-51, ενώ άλλο ένα στη συνέχεια οδήγησε σε μακρινό σουτ του Παγιόλα, 52-54. Ο Σλούκας ισοφάρισε σε 54-54 με περίτεχνο λέι απ, όμως ο Σενγκέλια είχε απάντησε για το 54-56. Ο Βιλντόσα μετά από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε με τρίποντο το 57-56, όμως ο Μπελινέλι ήταν ασταμάτητος και έβαλε πέμπτο τρίποντο διαμορφώνοντας το 59-61. Η τρίτη περίοδος έληξε με τρίποντο του Βιλντόσα για το 62-63.

Πολύ γρήγορα στην τέταρτη περίοδο, δύο λέι απ από Κορντινιέ και Παγιόλα έφεραν τη Βίρτους για πρώτη φορά στο +5 (62-67). Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν τρία λεπτά, βρήκε όμως μεγάλο γκολ φάουλ με τον Γκριγκόνις (65-67),ο οποίος έδωσε και πάρε-βάλε ασίστ στον Μήτογλου για την ισοφάριση στα 67. Ο Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά και έδωσε ξανά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, ενώ στην επόμενη φάση πέτυχε γκολ φάουλ για το 72-67! Ο Σλούκας υπέγραψε το 13-0 επιμέρους σκορ για το 75-67, με τον Χάκετ να πετυχαίνει γκολ φάουλ για το 75-70. Ο Λεσόρ έβαλε κι άλλο καλάθι, ενώ με δύο βολές του Σλούκα διαμορφώθηκε το 79-70. Ο Μήτογλου έδωσε τη… χαριστική βολή στη Βίρτους μετά την αποβολή του Μπελινέλι, γράφοντας το 85-72 με τρίποντο, σε ένα σημείο όπου κρίθηκε οριστικά το ματς.

EUROKINISSI
Εκτός παιχνιδιού

Ο Τζαλίν Σμιθ δεν ήταν ιδιαίτερα αποδοτικός για τη Βίρτους Μπολόνια, στα 17’19” που έμεινε στο παρκέ. Είχε 6 πόντους (με 2/6 σουτ και 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Μέχρι την 4η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός ήταν η χειρότερη ομάδα της EuroLeague στην αναλογία των ασίστ με τα λάθη. Πλέον όμως δεν είναι. Έχει βελτιωθεί ραγδαία σε αυτό το κομμάτι, όπως αποδείχθηκε (ξανά) με τη Βίρτους Μπολόνια. Οι πράσινοι έκλεισαν τον αγώνα με 17 για 8 λάθη, δείχνοντας από το πρώτο δεκάλεπτο τις… ορέξεις τους (7 ασίστ για κανένα λάθος).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 11 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπαλτσερόφσκι 10 (3 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μήτογλου 24 (6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 λάθος), Μαντζούκας.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/38 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 25/27 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 2, Λούντμπεργκ 5 (1), Μπελινέκι 20 (5/10 τρίποντα), Παγιόλα 7 (1/5 τρίποντα), Σμιθ 6 (1), Ντόμπριτς, Κέικοκ 2, Σενγκέλια 17 (8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Χάκετ 7, Ντάνστον 6, Αμπάς 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 21/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 10/16 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 6 μπλοκ.

Τα highlights του παιχνιδιού:
Αποτελέσματα και βαθμολογία της Euroleague μετά από 9 αγωνιστικές

Το έλα να δεις συμβαίνει στη Euroleague, με έξι ομάδες να «συγκατοικούν» από την 5η ως την 10η θέση της διοργάνωσης με ρεκόρ 5-4.

Εκεί βρίσκονται Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός που πέρασαν με επιτυχία την «διαβολοβδομάδα» με 2 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Μπαρτσελόνα πλησίασε την αήττητη Ρεάλ στην κορυφή, με νίκη στο ισπανικό ντέρμπι κόντρα στη Βαλένθια με 74-70 και τον Βέσελι να πρωταγωνιστεί με 17 πόντους.

Σπουδαίο διπλό της Μπασκόνια, που έφτασε τις 4 συνεχόμενες νίκες στη Euroleague, με τον εκπληκτικό Χάουαρντ να βάζει 35 πόντους και τον Μονέκε να έχει 19 πόντους και 13 ριμπάουντ στη νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν με 88-81.

Ο Έβανς χάρισε τη νίκη στη Ζαλγκίρις Κάουνας κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου, με 74-73, με τον Μπολμάρο να είναι ο «μοιραίος» για τους φιλοξενούμενους, καθώς αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Η Παρτιζάν επικράτησε άνετα της Άλμπα Βερολίνου στο Βελιγράδι με 89-74, με γεμάτη εμφάνιση και τέσσερις διψήφιους και ανέβηκε στο 4-5, με την Άλμπα να παραμένει τελευταία.