Ο νέος βασιλιάς του Wimbledon Κάρλος Αλκαράθ επικράτησε 3-2 σετ του Τζόκοβιτς και τον εκθρόνισε μετά από έναν επικό τελικό

Σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς και – ίσως τον πιο ισορροπημένο – στην ιστορία του WimbledonΝόβακ Τζόκοβιτς και Κάρλος Αλκαράθ έδωσαν ανεπανάληπτη μάχη, που κράτησε περισσότερες από 4,5 ώρες και προσέφεραν μία μοναδική παράσταση στους φίλους του αθλήματος.

Απίθανες εναλλαγές συναισθημάτων, ανατροπές στο προβάδισμα, game ακόμη και διάρκειας 26 (!) λεπτών και δύο τενίστες να μην “λυγίζουν” με τίποτα. Κι αν για τον Νόβακ Τζόκοβιτς είναι ένα στοιχείο που τον χαρακτηρίζει στην καριέρα του, στην περίπτωση του Κάρλος Αλκαράθ, ο Ισπανός απέδειξε για μία ακόμη φορά πως έχει μέταλλο πρωταθλητή και είναι “φτιαγμένος” για να αφήσει εποχή στο άθλημα.

Σε ηλικία μόλις 20 ετών, το Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να νικήσει τον θρύλο Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-2 σετ (1-6, 7-6(6), 6-1, 3-6, 6-4) και να κατακτήσει το δεύτερο Grand Slam στην καριέρα του, μετά το US Open. Όσο για τον Νόλε, ήταν η πρώτη ήττα του μετά από σερί 34 επιτυχιών στο All England Club, χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να κατακτήσει τον 24ο τίτλο Grand Slam και να επιστρέψει στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Νόβακ Τζόκοβιτς το πρώτο σετ του τελικού. Συγκέντρωση στο ακέραιο, ακρίβεια στα χτυπήματα του και αποφασιστικότητα, έφεραν το Σέρβο τενίστας σε break με το… καλημέρα (0-2). Την ίδια στιγμή, ο Αλκαράθ έδειχνε πολύ νευρικός και αγχωμένος, έκανε αβίαστα λάθη, τα οποία – όπως ήταν αναμενόμενο – δεν άφησε ανεκμετάλλευτα ο Νόλε. Ο Σέρβος “έσπασε” ξανά το σερβίς του αντιπάλου του στο τέταρτο game, για να φτάσει διά περιπάτου στο 0-5 και ένα βήμα μακριά από το σετ, το οποίο ήρθε αβίαστα (1-6).

Η αντίδραση του Κάρλος Αλκαράθ, πάντως, δεν άργησε να έρθει. Ο 20χρονος Ισπανός με το ξεκίνημα του δεύτερου σετ φρόντισε να στείλει το μήνυμα “μην με ξεγράφετε”. Στο πρώτο κιόλας σέρβις game του Τζόκοβιτς, έκανε break και προηγήθηκε 2-0, όμως δεν κατάφερε να το εξαργυρώσει. Ο Νόλε απάντησε με το ίδιο… νόμισμα και ισοφάρισε σε 2-2, με τους δύο τενίστες να προστατεύουν στη συνέχεια του σετ το σερβίς τους. Κάπως έτσι το σετ οδηγήθηκε στο tie break, όπου ο Τζόκοβιτς είχε τρεις ευκαιρίες να το “κλείσει”, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε και ο Αλκαράθ με 8-6 κατέκτησε το σετ και ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον τελικό.

Όπως στο δεύτερο σετ έτσι και στο τρίτο ο Αλκαράθ “έσπασε” το σερβίς του Τζόκοβιτς στο πρώτο σέρβις game του Σέρβου και προηγήθηκε 2-0. Ο Ισπανός έδειχνε να πατά πολύ καλύτερα από τον αντίπαλο του και εξαργύρωσε το break – παρά τις προσπάθειες του Νόλε – για να προηγηθεί με 3-1. Στο 5ο game έγινε το ανεπανάληπτο! 26 (!) λεπτά απίστευτης μάχης, 13 ισοπαλίες, με τον Τζόκοβιτς να “σβήνει” έξι break points, αλλά εν τέλει να “λυγίζει”. Ο 20χρονος Αλκαράθ προηγήθηκε 4-1 και έκλεισε το σετ με ένα ακόμη break (6-1), ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση στον τελικό (2-1 σετ).

Το μομέντουμ έλεγε Αλκαράθ, όμως όποιος βιάστηκε να ξεγράψει τον Τζόκοβιτς, έκανε τεράστιο λάθος. Ο Σέρβος παρουσιάστηκε πολύ αποφασισμένος, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο αντίπαλος του έδειχνε έλλειμα ενέργειας και στο 5ο game κατάφερε να κάνει το break, που έψαχνε και να πάρει κεφάλι στο σετ (2-3). Αυτή τη φορά ο Αλκαράθ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, με τον Τζόκοβιτς να κρατά με άνεση το σερβίς του και να κλείνει το σετ με ένα ακόμη break (3-6), ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 5ο και πιο καθοριστικό σετ οι δύο τενίστες μπήκαν με στόχο να ψάξουν ένα γρήγορο break, που θα έβαζε τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου. Ο Αλκαράθ το “άγγιξε” στο πρώτο σέρβις game του Τζόκοβιτς, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Σέρβος, χωρίς τελικά επιτυχία. Το break ήρθε στο τρίτο game, με τον Αλκαράθ να βγάζει ασύλληπτες άμυνες και να αναγκάζει τον Τζόκοβιτς να… ξεσπάσει στη ρακέτα του. Το ζητούμενο για τον Ισπανό ήταν να εξαργυρώσει το break, κάτι που έκανε και προηγήθηκε 3-1.

Με τις συνθήκες του αγώνα να έχουν διαμορφωθεί ιδανικά για τον Ισπανό τενίστα, το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να μείνει ψύχραιμος και συγκεντρωμένος απέναντι στον πιο επιτυχημένο τενίστα στην ιστορία. Το πόσο δύσκολο ήταν, μόνο αυτός το ήξερε, αλλά απέδειξε πως είναι φτιαγμένος για τα δύσκολα. Το παιδί θαύμα του παγκόσμιου τένις, κράτησε το σερβίς του, έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να “λυγίσει” τον τεράστιο Νόλε και να τον εκθρονίσει, κατακτώντας το Wimbledon.