Ολυμπιακός – Μονακό 75-73: Θρίλερ σε δραματικό φινάλε με πρωταγωνιστή τον “Shaq Attack” (vid)

Ο Ολυμπιακός σε μια αναμέτρηση για γερά νεύρα, κέρδισε στο κατάμεστο ΣΕΦ τους Μονεγάσκους σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε. Αν και η Μονακό είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, ο Ολυμπιακός… αρνήθηκε να χάσει και τη νίκησε 75-73, στο «καυτό» ΣΕΦ!

Καθοριστικός ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος με ένα τεράστιο τρίποντο στα 22,8’’ πριν τη λήξη πήγε τους «ερυθρόλευκους» στο +3 (72-69), ενώ σημαντική συμβολή είχε και ο Αϊζάια Κάναν με την ψυχραιμία του από γραμμή, στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το μόνο αρνητικό των Πειραιωτών ήταν τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, καθώς οι Μονεγάσκοι πήραν 14 επιθετικά, ενώ δεν κάλυψαν το -8 (85-77) του πρώτου γύρου. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και φέρνει στην ομάδα του Πειραιά ακόμη καλύτερη ψυχολογία και φυσικά διαρκή άνοδο στην κατάταξη.

Τέταρτη σερί νίκη για τον Ολυμπιακό, που άντεξε στην τιτανομαχία με τη Μονακό, τη λύγισε και ανέβηκε στο 11-8 που τον βάζει σε τροχιά τετράδας στη EuroLeague. Κάναν και ΜακΚίσικ έκαναν τη διαφορά, Γουόκαπ και Πίτερς έπαιξαν σαν ηγέτες.

Στο φινάλε οι Πειραιώτες πήραν την νίκη με 75-73 για να ανέβουν στο 11-8 (7-4 εντός και 4-4 εκτός έδρας) που τους κρατάει σε τροχιά τετράδας/εξάδας στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε συγκλονιστική δουλειά και έβαλε και το μεγάλο σουτ για το 72-69, ο Αϊζέια Κάναν ήταν κρύο αίμα από τη γραμμή των βολών, ο Τόμας Γουόκαπ φλέρταρε με ένα απίθανο triple-double (9/7/9), ο Άλεκ Πίτερς έκλεισε τη διαβολοβδομάδα με 7/7 τρίποντα και οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες πριν από ακόμα μία διαβολοβδομάδα που θα τους βρει στη Βαρκελώνη (10/1) και στη Βιτόρια (12/1).

Στο 10-9 έπεσαν οι Μονεγάσκοι (5-3 εντός και 5-6 εκτός έδρας), που πάντως κράτησαν τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Πειραιώτες. Ο Μάικ Τζέιμς έμεινε στους 10 πόντους από 14 σουτ (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα), ο Σάσα Ομπράντοβιτς είδε την ομάδα του να κάνει μόλις τέσσερα λάθη στο σαραντάλεπτο (!!!), να παίρνει πολύ κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ, στο τέλος όμως να μη βρίσκει τη μεγάλη άμυνα ή το μεγάλο σουτ για να φύγει από το Φάληρο νικήτρια. Η Μονακό κράτησε πάντως τη διαφορά (είχε νικήσει με 85-77 στον α’ γύρο) που ίσως παίξει ρόλο στο τέλος της κανονικής περιόδου.

EUROKINISSI
Το ματς

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στην αρχή, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν ένα μικρό προβάδισμα (8-6) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Εκεί, η Μονακό έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο με τον Ντιάλο, ο οποίος την έσπρωξε σε σερί 7-0 (8-13), μέχρι το 6’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με Παπανικολάου και Πίτερς μειώνοντας στο καλάθι (13-15), αλλά η άστοχη επιμονή από την περιφέρεια και το μίνι-ξέσπασμα του Μπράουν έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +8 (13-21), στο 8’. Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 4-0 (17-21).

Με μπροστάρη τον ΜακΚίσικ και τα καλάθια του στο ανοικτό γήπεδο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (24-24), στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Ο Οκόμπο έδωσε προσωρινά το προβάδισμα (24-26) στη Μονακό, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν για το δικό τους προσπέρασμα (28-26), στο 15’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τα επιθετικά ριμπάουντ και με σερί 7-0 (28-33), στο 17’. Οι Πειραιώτες επέστρεψαν με Λαρεντζάκη και Πίτερς μειώνοντας στον πόντο (34-35), με τον Τζέιμς να κάνει 1/2 βολές στο τέλος και να διαμορφώνει το 34-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Ολυμπιακός-Μονακό 75-73

Με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά (39-38) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Μονακό να αντιδρά και το τρίποντο του Πίτερς να ισοφαρίζει (42-42), στο 23’. Στη συνέχεια, ο Μπράουν έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +5 (42-47). Οι «ερυθρόλευκοι» έβρισκαν σκορ στην επίθεση, αλλά ο Μοτιεγιούνας ήταν… άλυτο προβάδισμα και έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +6 (48-54), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, ο Κάναν έπαιζε σχεδόν… μόνος του για τους Πειραιώτες και έτσι εκείνοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -2 (56-58).

Με κακές επιλογές στην επίθεση ξεκίνησαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Μονακό να κάνει 4-0 με τον Ζαϊτέ για το +6 (56-62), στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Ολυμπιακός απάντησε με απανωτά τρίποντα του Πίτερς για την ισοφάριση (62-62), στο 33’. Ακολούθησαν καλάθια εκατέρωθεν, με τους φιλοξενούμενους να ήταν συνεχώς μπροστά (64-66), με το τρίποντο του Κάναν να δίνει το προβάδισμα (67-66), στο 36’. Ακόμη ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό έδωσε την ευκαιρία στον Οκόμπο να σημειώσει τρίποντο (67-69), με τον Φαλ να ισοφαρίζει (69-69), στο 38’. Έπειτα από διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, ένα μεγάλο τρίποντο του ΜακΚίσικ έκανε το 72-69, στα 22,8’’ για τη λήξη. Στα 15,7’’ ο Οκόμπο έκανε 1/2 από τη γραμμή, με τον Κάναν να κάνει 2/2 και με τρίποντο του Τζέιμς, το σκορ να γίνεται 74-73. Στα 3,5’’ ο Πίτερς έκανε 1/2 βολές, αλλά ο Τζέιμς δεν βρήκε στόχο από το κέντρο και ο Ολυμπιακός νίκησε 75-73!

Ο MVP

Ο Τόμας Γουόκαπ άγγιξε το triple-double (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ) κάνοντας μόλις ένα λάθος, ο Κάναν ήταν clutch, όμως τη διαφορά την έκανε σε αυτό το ματς ο Σακίλ ΜακΚίσικ με την ορμή, με το πείσμα, με την αποφασιστικότητά του, αλλά και με το μεγάλο τρίποντο για το 72-69 το οποίο πάντως έφτιαξε με σπουδαίο διάβασμα ο Άλεκ Πίτερς. Ο ΜακΚίσικ έκλεισε τον αγώνα με 13 πόντους (3/4 τρίποντα), που ήταν κάτι παραπάνω από σημαντικοί για τον Ολυμπιακό.

Εκτός παιχνιδιού

Σύμφωνοι, ο Έλι Οκόμπο δεν έκανε καλή εμφάνιση, ωστόσο η Μονακό περισσότερο πόνεσε από την αστοχία του Μάικ Τζέιμς που έμεινε για 30:23 στο παρκέ και είχε 3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 1/2 βολές. Τουλάχιστον ο Αμερικανός μοίρασε επτά ασίστ χωρίς να κάνει λάθος απέναντι στην τρομερή πίεση του Ολυμπιακού, σίγουρα πάντως δεν θα είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή του.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 16 εκτελεσμένα δίποντα και με μόλις ένα τρίποντο έκλεισε την πρώτη περίοδο η Μονακό, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε μείνει χαμηλά στη δημιουργία (τέσσερις ασίστ), αλλά είχε σπαταλήσει μόλις μία κατοχή. Στο ημίχρονο ο Μπαρτζώκας είχε δώσει από 3:24 έως 13:21 σε 11 παίκτες, οι Πειραιώτες είχαν κρατήσει τον Τζέιμς χαμηλά (5 πόντοι, 2/7 σουτ), στο τέλος της βραδιάς τα λάθη ήταν μόλις 7-4. Οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες ήταν 5-14, με τους Μονεγάσκους να παίρνουν πολλά κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ στην τέταρτη περίοδο, αλλά να κλείνουν το ματς με 6/20 τρίποντα. 18-7 οι εκτελεσμένες βολές, 18-20 τα φάουλ των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 16/18 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 7 λάθη, 18 φάουλ

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/52 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 5/7 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 4 λάθη, 20 φάουλ

Αποτελέσματα και πρόγραμμα 19ης αγωνιστικής

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τέταρτη σερί νίκη, επικρατώντας 75-73 της Μονακό, με αποτέλεσμα να εδραιωθεί στην εξάδα και να μπει, πλέον, για τα καλά σε τροχιά τετράδας, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Αυτή ήταν η 11η νίκη των Πειραιωτών μετά από 19 αγωνιστικές. Στα υπόλοιπα ματς της Πέμπτης (04/01), ο Ερυθρός Αστέρας του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέτριψε 88-72 την Παρτίζαν στο ντέρμπι του Βελιγραδίου, η Βιλερμπάν του Ποτσέκο επικράτησε 93-79 της Ζάλγκιρις, ενώ η Φενέρμπαχτσε διέλυσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με το εντυπωσιακό 109-74.