Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 86-78: “Μπλακ-άουτ” στο τέλος και ήττα για τους ερυθρόλευκους στη Βαρκελώνη (vid)

Ο Ολυμπιακός είχε το βράδυ της Τετάρτης (10/1) τις ευκαιρίες του, ωστόσο τις σπατάλησε, ηττήθηκε στο Παλάου Μπλαουγκράνα από τη Μπαρτσελόνα (86-78) και έπεσε στο 11-9 πριν από την κρίσιμη μάχη με τη Μπασκόνια στη Βιτόρια.

Η αποστολή στη Βαρκελώνη ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολη για τον Ολυμπιακό. Και η απουσία της τελευταίας στιγμής, αυτή του Νίκολας Λαπροβίτολα, αποδείχθηκε πως δεν ήταν ικανή να γονατίσει τη Μπαρτσελόνα που πήρε την νίκη (86-78) στον αγώνα για την 20η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 11-9 έπεσαν οι Πειραιώτες (7-4 εντός και 4-5 εκτός έδρας), που έκαναν σπουδαία προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν βρήκαν το μεγάλο σουτ και πλέον πιέζονται για να πάρουν τον αγώνα της Παρασκευής (12/1) στη Βιτόρια ώστε να μη χάσουν άλλο έδαφος στη μάχη για την πρώτη εξάδα της κανονικής περιόδου που προσφέρει απευθείας πρόκριση στα playoffs.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος έπαιξε πολύ, καθώς ο Μπαρτζώκας κράτησε τον Τόμας Γουόκαπ στον πάγκο από τα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Άλεκ Πίτερς ήταν φανταστικός πριν αστοχήσει σε δύο κρίσιμα σουτ, Φαλ, Κάναν, ΜακΚίσικ, Μπραζντέικις είχαν τις στιγμές τους.

Στο 14-6 ανέβηκαν οι Καταλανοί (10-1 εντός και 5-4 εκτός), οι οποίοι κάλυψαν τις απουσίες των Λαπροβίτολα, Αμπρίνες, Νάτζι και συνεχίζουν να παλεύουν με τη Βίρτους Μπολόνια για τη δεύτερη θέση της regular season. Τζαμπάρι Πάρκερ στην πρώτη και στην τρίτη, Μπίλι Ερνανγκόμεθ στο δεύτερο μέρος, Σατοράνσκι και Κάλινιτς με τη συνέπειά τους σε όλο το ματς, ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά το βράδυ που ο Ολυμπιακός φρέναρε τον Γιαν Βέσελι, αλλά δεν επιβραβεύθηκε. Κι ας ήταν η άμυνά του στο τέταρτο δεκάλεπτο καταπληκτική.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να δοκιμάζει αρκετά μακρινά σουτ που της έδωσε ο Ολυμπιακός, με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να αναδεικνύεται πρωταγωνιστής, ευστοχώντας σε τρεις προσπάθειες στα πρώτα πέντε λεπτά. Έτσι οι Καταλανοί βρέθηκαν αρκετά νωρίς στο +9 με το 16-7. Μάλιστα έφτασαν και σε διψήφια διαφορά (21-10), ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος βρέθηκαν στο +9 με το 23-14. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του και ένα καλάθι και φάουλ από τον Κάνααν, αλλά και ένα τρίποντο του Πίτερς πλησίασε στους τρεις (23-20). Ένα 4-0 της Μπάρτσα όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσε στην ομάδα του Γκριμάου προβάδισμα της τάξης του +7 (27-20) στο φινάλε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν θέματα στην άμυνα κοντά στο καλάθι. Με τα γκαρντ του Ολυμπιακού να το εκμεταλλεύονται και τους ψηλούς της Μπαρτσελόνα και κάνουν εξαιρετική δουλειά στα επιθετικά ριμπάουντ. Οι Ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να μειώσουν στους τέσσερις με το 33-29 χάρη σε ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 15′. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι βρήκε ξανά τον ρυθμό του, με τους Πειραιώτες να μένουν κοντά στο σκορ και να απειλούν τους Καταλανούς. Με τους Γκος και Μπραζντέικις να δίνουν πολύτιμες λύσεις, οι παίκτες του Μπαρτζώκα όχι μόνο μείωσαν κι άλλο, αλλά πέρασαν μπροστά με 41-40. Παρόλα αυτά μία βολή του Μπριθουέλα και ένα τρίποντο του Πάρα οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με το +3 (44-41).

Η τρίτη περίοδος βρήκε την Μπαρτσελόνα να ξεκινά πολύ δυναμικά, τρέχοντας ένα επιμέρους 10-4 για το +9 (54-45) στο 23′. Οι Καταλανοί συνέχισαν να πατούν καλύτερα και βρέθηκαν ξανά σε διψήφια διαφορά με το 58-47. Ο Ολυμπιακός πλησίασε με ένα μικρό σερί μειώνοντας σε 58-52, όμως οι παίκτες του Γκριμάου εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των Πειραιωτών και έφρασαν να είναι στο +15 (69-54). Ένα 5-0 για τους Ερυθρόλευκους μείωσε τη διαφορά στο +10, όμως οι «μπλαουγκράνα» κρατούσαν το προβάδισμά τους. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι στο +12 χάρη στο 75-63.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να κυνηγήσει το ματς. Η Μπάρτσα μπορεί να έφτασε στο +14 (77-63), όμως εκεί ξεκίνησε η Ερυθρόλευκη αντεπίθεση. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 για το 77-73 στο 34′. Το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βγάζουν αρκετή νευρικότητα στα τελευταία λεπτά, αφού έκαναν αρκετά λάθη και όταν βρήκαν σουτ δεν μπορούσαν να τα βάλουν. Έτσι μπήκαμε στο 38′ με το σκορ να είναι στο 81-78 υπέρ των Καταλανών. Οι λύσεις επιθετικά δεν ήρθαν για τον Ολυμπιακό που είδε τους Κάλινιτς και Σατοράνσκι να σκοράρουν στα κρίσιμα και να χαρίζουν τη νίκη στην ομάδα τους με το 86-78.

Ο MVP

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ έβαλε τις βάσεις, ο Μπίλι Ερνανγκόμεθ άνοιξε τη διαφορά. Ο Αμερικανός σκόραρε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν σαρωτικός στο ξεκίνημα του τρίτου, ο Ισπανός τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι, ήταν σούπερ αποτελεσματικός και καθοριστικός στην έκβαση της αναμέτρησης. Στους 21 σταμάτησε ο Πάρκερ που έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague, στους 16 σταμάτησε ο Ερνανγκόμεθ σε 21:53.

Εκτός παιχνιδιού

Ο Κώστας Παπανικολάου δεν βοήθησε σε ένα γνώριμο για εκείνον περιβάλλον. Έμεινε άποντος, είχε τρία άστοχα σουτ, δεν ήταν η βραδιά του μετά από τη σπουδαία εμφάνιση που έκανε στα Άνω Λιόσια απέναντι στην ΑΕΚ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Μάχη Τζαμπάρι Πάρκερ (13 πόντοι) – Άλεκ Πίτερς (10 πόντοι) ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν σκορ στον αιφνιδιασμό έως το ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα έβαλε 31 πόντους στην τρίτη περίοδο και στο 30′ σούταρε με 70% στο δίποντο, στο φινάλε οι Πειραιώτες είχαν δέκα ριμπάουντ λιγότερα. Οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (14-15) δεν έκαναν μεγάλη ζημιά, επί της ουσίας ένα μεγάλο σουτ έλειψε στο -3 για να ισορροπήσει ο αγώνας. Και αυτό το μεγάλο σουτ δεν το έβαλε ο Άλεκ Πίτερς που μετά από δέκα σερί τρίποντα σε τρεις αγώνες, είχε δύο πολύ άσχημα εκτελεσμένα στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

EUROKINISSI SPORTS
Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Παουλί, Βέσελι 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπριθουέλα 4 (1), Κάλινιτς 13 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σατοράνσκι 13 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Πάρκερ 21 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάρα 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 17/29 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/22 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 19 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 σουτ), Μπραζντέικις 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (2/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 7 (1/4 σουτ, 5/6 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 23 ριμπάουντ (14 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 18 φάουλ