Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-2: Βέρτιγκο η “Μαύρη Θύελλα” και διπλό παραμονής για το “Σίτι”- Αποτελέσματα & βαθμολογία

Μέταλλο για παραμονή έδειξε το Αιγάλεω! Επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Καλαμάτας για την 24η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 σε ένα κρίσιμο ματς στη μάχη για την σωτηρία.

Σπουδαία νίκη για το Αιγάλεω που βρέθηκε εκ νέου σε θέση ισχύος! Το «Σίτι» επικράτησε 2-0 μέσα στην Καλαμάτα  και ξέφυγε στο +4 από την Προοδευτική και την επικίνδυνη ζώνη. Ο Τσιλιγκίρης με εκτέλεση φάουλ στο 32ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τον Ραμίρες στο 62’ να κλειδώνει το τρίποντο για την ομάδα του.

Με το «διπλό» αυτό το Σίτι βρίσκεται πλέον στο +4 από την Προοδευτική έξι στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Το Αιγάλεω ήταν καλύτερο από την Καλαμάτα και έδειξε πόσο «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς με την αγωνιστικότητά του σε όλη τη διάρκεια αγώνα.

Το σκορ άνοιξε ο Τσιλιγγίρης στο 33′ με τρομερό φάουλ. Το γκολ μάλιστα συνοδεύτηκε και με την είσοδο των φίλων του Αιγάλεω στο γήπεδο, που είδαν live την εκτέλεση πίσω από το τέρμα της Καλαμάτας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βλαχομήτρος σημάδεψε το δοκάρι (57′), ενώ στο 62′ ο Ραμίρεζ σημείωσε το 0-2 στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Μαύρη Θύελλα δεν απείλησε καθόλου στην επανάληψη.

Το Live του ματς

9′ Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο ξεκίνημα του ματς. Αναγνωριστικό παιχνίδι.

14′ Πρώτη ευκαιρία στο ματς και είναι για την Καλαμάτα. Ο Παπατόλιος έκανε το γέμισμα και ο Αρναρέλλης με σουτ στη κίνηση στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Αιγάλεω.

20′ Πρώτη κίτρινη κάρτα. Τη βλέπει ο Πολυχρόνης  από τον ρέφερι Παπαγεωργόπουλο για μαρκάρισμα στον Καραγκούνη στο κέντρο.

23′ Nέα κίτρινη κάρτα, ο Τσιλιγκίρης για τράβηγμα της φανέλας στον Καραγκούνη. Ο μέσος της Καλαμάτας έχει κερδίσει δύο κίτρινες κάρτες.

25′ Ο Ρόβας πέφτει στην περιοχή από μαρκάρισμα του Καμααρά, ο ρέφερι θεωρεί ότι έκανε “θέατρο” και θα τον τιμωρήσει με κίτρινη κάρτα.

28′ Ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Βασιλόγιαννης με κάθετη πάσα τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Ρόβα, που από πλάγια θέση αριστερά σούταρε άουτ.

30′  Σε ένα λεπτό δύο κίτρινες κάρτες για τους παίκτες της Καλαμάτας,. Πρώτα τη βλέπει ο Λουπάνο και εν συνεχεία ο Μόζερ, για αντικανονικά μαρκαρίσματα.

33′ Γκολ για το Αιγάλεω. Ο Τσιλιγκίρης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από αριστερά, αιφνιδίασε τον Μέντες και σκόραρε. Τη στιγμή της επίτευξης του γκολ έμπαιναν στο γήπεδο  φίλαθλοι του Αιγάλεω με τη συνοδεία αστυνομικών δυνάμεων και στο γήπεδο επικρατεί μικρή ένταση.

37′ Και άλλη κίτρινη κάρτα στο ματς, ο Μπούσης του Αιγάλεω. Από τρεις κάρτες οι δύο ομάδες.

44′ Σε αντεπίθεση ο Βλαχομήτρος δίνει στον Κολλά, το σουτ του οποίου κόντραραν οι αμυντικοί.

Ημίχρονο στο Στάδιο. Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-1.

Με μία αλλαγή ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο για την Καλαμάτα. Ο Ματέους στη θέση του Λιποράσε. Ετσι θα παίξει αριστερό μπακ ο Καραγκούνης.

53′ Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-1. Χωρίς κάποια ευκαιρία σε αυτά τα οχτώ λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Καλαμάτα έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλεί.

57′  Από λάθος του Βασιλόγιαννη, το Αιγάλεω έφυγε στην αντεπίθεση με τον Βλαχομήτρο να σουτάρει άουτ από το οριζόντιο.

60′ Δύο αλλαγές για το Αιγάλεω. Βγαίνουν οι Μπαστιάνος και Βλαχομήτρος και μπήκαν οι Ραμίρες και Τσίτσαρης.

62′ Γκολ για το Αιγάλεω. Λάθος του Μόζερ από δεξιά, ο Τσιλιγκίρης πασάρει στον Ραμίρες, που από το ημικύκλιο της περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Γκολ στην πρώτη του επαφή ο επιθετικός του Αιγάλεω.

63′ Δυο αλλαγές για την Καλαμάτα.  Πασάς και Μπουλλάρι στις θέσεις των Τάτου και Λουπάνο.

Γκρίνια στην εξέδρα, με τον κόσμο να αποδοκιμάζει τους διοικούντες.

66′ Καλή στιγμή για το Αιγάλεω, με το σουτ του Τσίτσαρη που απέκρουσε ο Μέντες στη δεξιά του γωνία.

69′ Αλλαγή για το Αιγάλεω. Ο Σταματάκης στη θέση του Κολλά.

71′ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κωνσταντινόπουλος στη θέση του Μόζερ.

76′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Καλαμάτα. Ο Μαρκόφσκι στη θέση του Ρόβα.

79′  Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-2. Χωρίς ευκαιρία η “Μαύρη Θύελλα” στο δεύτερο ημίχρονο. Εχει κατοχή, αλλά είναι προβλέψιμη και αργή στην ανάπτυξη. Το Αιγάλεω περιμένει και δεν νιώθει απειλή.

84′ Κίτρινη κάρτα ο Μπουλλάρι της Καλαμάτας.

90′ Δύο ακόμα αλλαγές για το Αιγάλεω. Μπαίνουν οι Καρατάσιος και Παλτόγλου και βγαίνουν οι Πολυχρόνης και Τσιλιγκίρης.

Τέλος στο ματς. Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-2.

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Μέντες, Μoζέρ (71’ Κωνσταντινόπουλος), Λουπάνο (64’ Μπουλλάρι), Μπαξεβάνος, Λιποράσε (46’ Ματέους), Παπατόλιος, Καραγκούνης, Τάτος (64’ Πασάς), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης, Ρόβας (76’ Μαρκόφσκι)

Αιγάλεω (Κουδούνης): Σκαφίδας, Πεχλιβανόπουλος, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Καμαρά, Βλαχομήτρος (60’ Τσίτσαρης), Πολυχρόνης (90′ Καρατάσιος), Τσιλιγκίρης (90′ Παλτόγλου), Μπαστιάνος (60’ Ραμίρες), Κολλάς (67’ Σταματάκης).

Διπλό παραμονής και για τη Βέροια

Οριστικά εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης φαίνεται πως μένει η Athens Kallithea FC μετά το 0-0 στην έδρα των Χανίων, ενώ ο ΠΑΟ Ρουφ επικράτησε 3-2 μέσα στην Επισκοπή αλλά φαντάζει απίθανο να προλάβει να σώσει την κατηγορία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στα μισά του πρώτου μέρους με τους Σκεντεράι (6’), Σταθόπουλος (22’), αλλά οι φιλοξενούμενοι το έφεραν «τούμπα» στο δεύτερο 45λεπτο. Δούμας (51’) και Ζαχαρός (55’) σε ένα πεντάλεπτο έφεραν το σκορ στα ίσα, με τον Φράγκο να σκοράρει με πέναλτι στο 89ο λεπτό για την απόλυτη ανατροπή.

Την ίδια ώρα, η Βέροια ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού με την τεράστια νίκη της μέσα στην έδρα του Μακεδονικού (0-1). Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Μπελεβώνης στο 78ο λεπτό, χαρίζοντας το τρίποντο στη «βασίλισσα του βορρά», η οποία βρίσκεται στο +2 από τον υποβιβασμό.

Θεσπρωτός και Ηρακλής Λάρισας κόλλησαν στο 0-0 με τους φιλοξενούμενους να μένουν στα χαμηλά, ενώ χωρίς σκορ έληξε και το Αλμωπός Αριδαίας-Διαγόρας.

Αναλυτικά η 24η αγωνιστική:

Β’ Όμιλος

Σάββατο 6/5

Ολυμπιακός ΣΦΠ Β΄ – ΟΦ Ιεράπετρας 3-2
(66′, 83′ Κωστή- 73′ Μπα – 53′ Βουό – 71′ Κατάλντι)

Κυριακή 7/5

Απόλλων Σμύρνης – Ηλιούπολη 2-4
(9΄ Μουστακόπουλος – 15΄ Κουάδρα – 17΄, 57΄ πέν. Βάρκας – 66΄ Άντο – 84΄ Κρέτσι)

Παναχαϊκή – Προοδευτική 0-1
(66’ Νταβιώτης)

Δευτέρα 8/5

Χανιά – Athens Kallithea 0-0
Επισκοπή – ΠΑΟ Ρουφ 2-3 (6′ Σκεντεράι, 22′ Σταθόπουλος – 51′ Δούμας, 55′ Ζαχάρος, 89′ πέν. Φράγκος)
Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-2 (33′ Τσιλιγκίρης, 62′ Ραμίρες)

Ρεπό: Νίκη Βόλου

* Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β΄ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (22/2/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Athens Kallithea FC της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Betsson Super League 2, 2022-2023.
* Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β΄ έχουν αφαιρεθεί επιπλέον πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (10/3/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Κηφισιά ΑΕ της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Betsson Super League 2, 2022-2023.
* Αφαιρούνται δεκαπέντε (15) βαθμοί από την ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Η ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2, 2022-2023.
* Αφαιρούνται προσωρινά τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Παναχαϊκή κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.