Η Μαύρη Θύελλα 3-0 τον ΠΑΟ Ρουφ και επιστροφή στις νίκες με χατ τρικ του Ρόβα – Αποτελέσματα & βαθμολογία

Η Καλαμάτα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 3-0 του ΠΑΟ Ρουφ, με τον Χρήστο Ρόβα να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με τα τρία γκολ που πέτυχε.

Έπειτα από δύο αγωνιστικές η Καλαμάτα επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου επικράτησε 3-0 του ΠΑΟ Ρουφ επιστρέφοντας στις επιτυχίες ύστερα από 20 μέρες και τις διαδοχικές απώλειες βαθμών με Ηλιούπολη και Αιγάλεω, έτσι ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας του Νοτίου Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2 με 18 βαθμούς μετά από δέκα αγωνιστικές.

Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟ Ρουφ έπαιξε ανοικτά, έχασε κάποιες ευκαιρίες και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον αλλά παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς να έχει καταφέρει να πάρει κάποιον βαθμό.

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, η Μαύρη Θύελλα επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟ Ρουφ με σκορ 3-0, για την 10η αγωνιστική της Super League 2 με τον Χρήστο Ρόβα να σκοράρει και τα τρία τέρματα της ομάδας του, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Στο 16′ άνοιξε το σκορ από κοντά έπειτα από ασίστ του Αρναρέλλη, ενώ στο 27′ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Στο 50′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Το φιλμ του αγώνα:

2′ Πρώτη τελική για την Καλαμάτα με το σουτ του Βασιλόγιαννη μέσα από την περιοχή, που κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

3′ Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με την προβολή του Βενάρδου στο δεύτερο δοκάρι, που έδιωξε σε κόρνερ ο Μέντες. Στην προηγούμενη φάση ο γκολκίπερ της Καλαμάτας είχε μπλοκάρει το πλασέ του Κυριαζή μέσα από την περιοχή.

6′ Διπλή ευκαιρία για την Καλαμάτα. Ο Ρόβας έκανε ανάποδο ψαλίδι με τον γκολκίπερ Κουνάδη να αποκρούει και στην επαναφορά ο Αρναρέλλης έπιασε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε σε κόρνερ.

13′ Σουτ Ρόβα με το ένα χέρι σε κόρνερ ο Κουνάδης.

14′ Απειλεί ο ΠΑΟ Ρουφ, με τον Μόζερ να πέφτει σωτήρια στα πόδια του Παπουτσογιαννόπουλου που σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

16′ Γκολ για την Καλαμάτα χατ τρικ ο Ρόβας. Ο Αρναρέλλης από αριστερά σέντραρε και με προβολή στο πρώτο δοκάρι ο αρχισκόρερ της Μαύρης Θύελλας την έστειλε στα δίχτυα.

27′ 2-0 η Καλαμάτα δεύτερο με Ρόβα, από σέντρα του Αρναρέλλη αυτή τη φορά από δεξιά ο επιθετικός της Καλαμάτας σκόραρε με κοντινό γυριστό σουτ.

32′ Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Βγήκαν οι Τασιούλης, Φιλιμέγκας και μπήκαν οι Χατζηλάμπρος, Σμπώκος.

50′ Γκολ για την Καλαμάτα και πάλι με Ρόβα, που σκόραρε σε κενή εστία έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Μπόρχες.

60′ Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Μπαίνουν οι Μαρκόφσκι και Τριανταφυλλάκης και βγαίνουν οι Ρόβας, Βασιλόγιαννης.

62′ Σέντρα Τριανταφυλλάκη, κεφαλιά Μαρκόφσκι έδιωξε ο Κουνάδης.

66′ Αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Ασίγκμπα στη θέση του Κωνσταντινόπουλου.

69′ Ατομική ενέργεια και σουτ Αρναρέλλη από τα αριστερά, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

70′ Νέο σουτ Αρναρέλλη, πέρασε άουτ. Ο επιθετικός της Καλαμάτας θα μπορούσε να πασάρει από το να σουτάρει από πλάγια θέση αριστερά.

75′ Δοκάρι για την Καλαμάτα σε αντεπίθεση σε σουτ του Αρναρέλλη.

76′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Λαμπρινίδης στη θέση του Πανουργιά.

77′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟ Ρουφ με το σουτ του Κονέ με όσα από την περιοχή, που κόντραρε στον Μοζέρ.

78′ Δύο αλλαγές για την Καλαμάτα. Ο Γκότσης στη θέση του Αρναρέλλη και ο Μαβινγκά στη θέση του Μπακαγιόκο.

88′ Σουτ Βενάρδου εκτός περιοχής, ο Μέντες έδιωξε σε κόρνερ.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Mέντες, Μόζερ, Λουπάνο, Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος (66′ Ασίγκμπα), Μπακαγιόκο (78′ Μαβινγκά), Ματέους, Αρναρέλλης (78′ Γκότσης), Μπόρχες, Βασιλόγιαννης (60′ Τριανταφυλλάκης), Ρόβας (60′ Μαρκόφσκι).

ΠΑΟ Ρουφ (Γκούμας): Κουνάδης, Τασιούλης (32′ Χατζηλάμπρος), Καμί, Φιλιμέγκας (32′ Σμπώκος), Παπουτσογιαννόπουλος, Πανουργιάς (76′ Λαμπρινίδης), Καλλέργης, Βενάρδος, Νιτσάκης, Ζαχαρός (61′ Κονέ), Κυριαζής (61′ Κουκοβίνης).