Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 75-77: Έδειξε χαρακτήρα και απέδρασε από το Βελιγράδι!!! (vid)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -5 από τον Ερυθρό Αστέρα 2,5 λεπτά πριν από το τέλος, αλλά με τρομερή μαχητικότητα και σπουδαία ανατροπή, πήραν τη νίκη με 75-77 μέσα στο Βελιγράδι.

Ο Παναθηναϊκός είναι εδώ! Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Βελιγράδι, οι «πράσινοι» κατέθεσαν και τη ψυχή τους στο παρκέ για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στα τελευταία λεπτά. Και τα κατάφεραν!

Με τους Λιθουανούς Μάριους Γκριγκόνις και Αρτούρας Γκουντάιτις να έχουν «ψυχρό αίμα» και να κάνουν τρομερή εμφάνιση και τον Ματέους Πονίτκα να είναι καθοριστικός στην 4η περίοδο η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πήρε την πρώτη νίκη στη φετινή Euroleague (75-77), μέσα στο σπίτι της πρώην «αγαπημένης» του Μαυροβούνιου τεχνικού.

Ο Γκριγκόνις έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (17 πόντοι με 3/4 τρίποντα), ενώ ο Πονίτκα είχε πολύπλευρη συνεισφορά με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 καθοριστικά κλεψίματα που οδήγησαν σε καλάθια του. Θωρηκτό ήταν ο Γκουντάιτις, με σημαντικά καλάθια στην τελική ευθεία του αγώνα (12 πόντους, 4 ριμπάουντ).

Από την άλλη, ο Μπεν Μπέντιλ παραλίγο να «πληγώσει» την πρώην ομάδα του (18 πόντοι), όμως έχασε μια καθοριστική βολή στο τέλος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να αγωνίζεται κανονικά και μάλιστα στην αρχική πεντάδα, μαζί με τους Λι, Άντριους, Γκριγκόνις και Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 3 καλές άμυνες απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε επιθετικά, σκοράροντας μόνο ένα δίποντο με τον Παπαγιάννη. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς το «πράσινο» καλάθι μετά από ένα δίλεπτο με τρίποντο του Μπέντιλ και άρχισαν να ανεβάζουν την πίεση στην άμυνα και να ευστοχούν από μακριά. Ταυτόχρονα, ο Γκριγκόνις έκανε 2 γρήγορα φάουλ στο πρώτο 3λεπτο και οδηγήθηκε στον πάγκο για μεγάλο διάστημα. Η ομάδα του Ράντονιτς με κακή κυκλοφορία της μπάλας και δυσκολία στη δημιουργία στο πρώτο δεκάλεπτο (2 μόλις ασίστ και 4 λάθη) βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, καθώς ο Ερυθρός δεν πιέστηκε από την αντίπαλη άμυνα (6 ασίστ με μόλις 1 λάθος) και βρέθηκε στο +6 (24-18) στο τέλος της περιόδου.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» μπήκαν με διαφορετική νοοτροπία στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τους Μποχωρίδη και Άντριους στην πεντάδα, πίεσε περισσότερο στην άμυνα και με τρίποντο του Έλληνα γκαρντ προσπέρασε με 26-27 μετά από μόλις ένα τρίλεπτο. Οι «πράσινοι» έδειξαν μεγάλη βελτίωση συνολικά στην περίοδο (3/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και 6 ασίστ για 4 λάθη) και παρότι ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με δικό του σερί και προηγήθηκε ξανά με +5 (34-29), δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους. Με τον Γκριγκόνις να επιστρέφει στο παρκέ και να είναι άχαστος (2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο) προηγήθηκαν με +4 στο τέλος του ημιχρόνου (38-42).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +6 (40-46), με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν καλάθια στο πρώτο 5 λεπτο, αλλά τον Ερυθρό Αστέρα να προσπερνά, καθώς οι «πράσινοι» έμειναν για 4,5 λεπτά χωρίς καλάθι εντός παιδιάς, ενώ έχαναν και τις βολές που κέρδιζαν (6/12 στην περίοδο). Την ίδια στιγμή, πάντως, ούτε οι Σέρβοι κατάφεραν να βρουν λύσεις επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (56-57).

Η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική… Ο Πονίτκα με εξαιρετικές άμυνες και καρφώματα κρατούσε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (61-63 στο 31’), αλλά για μια ακόμα φορά η επιθετική δυσλειτουργία των πράσινων εμφανίστηκε. Έμεινε για 4,5 λεπτά χωρίς εντός παιδιάς καλάθι και ο Αστέρας ξέφυγε με σερί 7-0 (68-63). Ο Γκριγκόνις έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά αμυντικά οι παίκτες του Ράντονιτς συνέχισαν τα λάθη και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το +5 (73-68) 2:30 πριν το τέλος.

Κάπου εκεί όμως οι «πράσινοι» έβγαλαν τη μαχητική τους ψυχή στο παρκέ. Με τρομερές άμυνες και τους Γκουντάιτις και Ουίλιαμς να χτυπάνε μέσα στο ζωγραφιστό αρχικά ισοφάρισαν και στη συνέχεια με μεγάλο κλέψιμο του Πονίτκα και καλάθι στον αιφνιδιασμό προσπέρασαν με 73-75, 21 δεύτερα πριν το τέλος. Η άμυνα βγήκε, αλλά το ριμπάουντ χάθηκε και ο Μπέντιλ κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε σε 1 από τις 2 και στη συνέχεια ο Λι ευστόχησε στις δικές του και έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και παρά το γεγονός ότι είδε τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 73-68 δύο λεπτά πριν από το τέλος κατάφερε να γυρίσει το ματς και με επιμέρους 9-2 να φτάσει στη νίκη. Οι «πράσινοι» μπορεί να υπέπεσαν σε πολλά λάθη, αλλά δεν έχασαν το μυαλό τους στα κρίσιμα σημεία και με κομβικά καλάθια από Γκουντάιτις και Πονίτκα έφτασαν στη πρώτη τους νίκη στην Euroleague.

MVP: Διά του δύο ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη και πιο συγκεκριμένα στους δύο Λιθουανούς. Γκριγκόνις (17π., 3/4τρ., 3ασ.) και Γκουντάιτις (12π., 4ριμπ.) ήταν εκείνοι που έκαναν σπουδαία δουλειά στο Βελιγράδι.

Δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77

Οι συνθέσεις:

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (1/4 τρίποντα), Λαζάρεβιτς, Άνταμς 5 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτροβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (2), Μάρτιν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντόμπριτς 7 (0/5 τρίποντα), Ραντούλιτσα 3, Ιβάνοβιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πετρούσεβ 5, Μπέντιλ 18 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Παναγιώτης Καλαϊτζάκης 2, Λι 6 (1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 9 (4/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άντριους 8 (1), Γιώργος Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 10 (3/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 17 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 12 (4/5 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ)