Βίρτους Μπολόνια – Ολυμπιακός 69-67: Οδυνηρή ήττα με “χαρακίρι” στο φινάλε για τους Πειραιώτες (vid)

Κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος ο Ολυμπιακός στην 4η περίοδο, πραγματοποιώντας μία άθλια εμφάνιση στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και ηττήθηκε με 69-67 από τη Βίρτους Μπολόνια, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά.

Για τα περσινά του στάνταρ, το διπλό στη Μπολόνια θα ήταν ένα καλό αποτέλεσμα. Για τα φετινά του στάνταρ, η εκτός έδρας νίκη επί της Βίρτους θα συνιστούσε σπουδαίο αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο για 35 λεπτά, στο τέλος όμως η ιστορική ιταλική ομάδα τον φρέναρε και με τον Ντάνιελ Χάκετ να βάζει το μεγαλύτερο καλάθι της βραδιάς και να παίρνει επιθετικό φάουλ από τον Ντάνιελ Χάκετ, επικράτησε με 69-67 σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 7-8 έπεσαν οι Πειραιώτες (5-4 εντός και 2-4 εκτός έδρας), που είχαν αβίαστα λάθη, πολλά χαμένα λέι-απ για ακόμα μία βραδιά και δεν εκμεταλλεύθηκαν το +12 του ημιχρόνου.

Ο Τόμας Γουόκαπ έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Ολυμπιακού (3 πόντοι, 1/6 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη σε 25 λεπτά), οι Κάναν – Πίτερς είχαν μαζί 2/10 τρίποντα και αν δεν υπήρχαν ο Φαλ στο πρώτο, ο Λαρεντζάκης στο δεύτερο μέρος κι ο Μιλουτίνοβ, η Βίρτους πιθανότατα θα είχε καθαρίσει νωρίτερα το ματς. Ένα ματς που ο Γιώργος Μπαρτζώκας περίμενε ότι η ομάδα του θα πάρει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο.

Στο 11-4 ανέβηκε η Βίρτους (8-1 εντός και 3-3 εκτός έδρας), που έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από την ήττα της Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχει ηττηθεί μόνο από τη Ζάλγκιρις στη Μπολόνια και το εντυπωσιακό είναι ότι τον Ολυμπιακό τον έριξε στο καναβάτσο με τους Μπελινέλι – Σενγκέλια να έχουν μαζί 18 πόντους από 5/17 σουτ. Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο κορυφαίος γιατί έβαλε και το νικητήριο σουτ και πήρε αμέσως μετά το επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ, ο Αϊζέια Κορντινιέ ήταν σπουδαίος στην πρώτη περίοδο.

Το ματς

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και τον Φαλ στην επίθεση μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα λεπτά, πηγαίνοντας αρχικά στο 0-6 και με τον Πίτερς στο +8 (4-12), στο 4’. Η απάντηση της Βίρτους ήρθε από τον Κορντινιέ, ο οποίος με δικούς του πόντους έφερε το ματς στον πόντο (14-15), στο 7’. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με τους Φαλ και Μιλουτίνοφ για το +5 (14-19), αλλά με ένα καλάθι και φάουλ του Λούντμπεργκ στη λήξη του χρόνου το σκορ της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 17-19, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μην πετυχαίνουν ούτε ένα τρίποντο (0/7).

Με πολύ καλή άμυνα και τα πρώτα τρίποντα από Λαρεντζάκη και Μπραζντέικις μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0, που τον έστειλε στο +10 (17-27), στο 12’. Η Βίρτους «ξεκόλλησε» με τρίποντο του Παγιόλα, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με τη φροντ λάιν τους και με Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ για το +13 (22-35), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός του ματς έπεσε και οι Πειραιώτες στηρίχτηκαν ξανά στην άμυνά τους, ενώ με καλάθια του Πίτερς πήγαν στα αποδυτήρια με το +12 (28-40).

Χωρίς συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος με τους Κορντινιέ και Κέικοκ να κάνουν επιμέρους σκορ 9-3 και η Βίρτους να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (37-43), στο 23’. Οι Μιλουτίνοφ και Κάναν κράτησαν επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια να βρίσκουν ρυθμό και τους Ιταλούς να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο (44-48), στο 26’. Με τρίποντο του Κάναν οι Πειραιώτες πήραν «ανάσα» και με τους Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος να μπαίνουν στην… εξίσωση, ξέφυγαν στο +10 (45-55), με τον Κορντινιέ να διαμορφώνει το 47-55 της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι του Φαλ στην πρώτη επίθεση του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +10 (47-57), με τα λάθη στη συνέχεια να δίνουν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στη Βίρτους για σερί 6-0 (53-57), στο 33’. Οι Λαρεντζάκης και Φαλ αντέδρασαν για το +7 (55-62), ωστόσο νέα λάθη και τα πολλά φορτωμένα φάουλ, έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν με τον Ντόμπριτς στο καλάθι (60-62). Με τρίποντο ο Λαρεντζάκης «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, αλλά Χάκετ και Ντόμπριτς έβαλαν τους Ιταλούς μπροστά (67-65). Ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, κάνοντας 2/3 για την ισοφάριση (67-67), στο 37’. Εκεί, οι Πειραιώτες δεν βρήκαν καλάθι, με τον Χάκετ να κάνει το 69-67 στα 41’’ πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Γουόκαπ έκανε επιθετικό φάουλ στον Χάκετ, ο Φαλ έβγαλε την άμυνα στον Σενγκέλια, με τον Γουόκαπ να έχει ανοικτό γήπεδο, αλλά να δίνει πάσα έξω στον Λαρεντζάκη, ο οποίος αστόχησε στην εκπνοή.

Ο MVP

Ο Ντάνιελ Χάκετ και ήταν και παραμένει ένας σπουδαίος παίκτης. Απέναντι στην πρώην ομάδα του έπαιξε 25 λεπτά, έβαλε οκτώ πόντους (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), έβαλε το νικητήριο καλάθι από μέση απόσταση, πήρε το επιθετικό φάουλ του Τόμας Γουόκαπ, μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και δεν έκανε λάθος. Οικονομικός, αποτελεσματικός, μετρημένος.

Εκτός παιχνιδιού

Ο Τόμας Γουόκαπ έζησε ένα εφιαλτικό βράδυ στη Μπολόνια. Είχε τρεις πόντους από 1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα και μία βολή, είχε μία ασίστ για δύο λάθη, είχε άστοχα λέι-απ, είχε κακές πάσες, έκανε και το επιθετικό φάουλ με το σκορ στο 69-67. Δεν του βγήκε τίποτα, η απογοήτευσή του ήταν εμφανής από τη στιγμή που σπατάλησε λέι-απ στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 3/12 δίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο η Βίρτους, με 7/8 δίποντα αλλά και με 0/7 τρίποντα την έκλεισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα της Μπολόνια είχε 5/25 δίποντα στο ημίχρονο και μόλις έξι ασίστ, στο δεύτερο ωστόσο μέτρησε 11/17 δίποντα και στο φινάλε της βραδιάς κράτησε τον Ολυμπιακό στα 7/29 τρίποντα. 2-0 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 14-7 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 13-12 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 16/42 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 13/16 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 19 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/30 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα:
Τα αποτελέσματα της βραδιάς:

Οι ερυθρόλευκοι μετά την ήττα από την ιταλική ομάδα έπεσαν στο 7-8 και βρίσκονται στην 12η θέση της βαθμολογίας.

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 72-58 και πέτυχε την 14η νίκη της σε 15 αναμετρήσεις στη φετινή Euroleague. Στην πρώτη θέση οι Ισπανοί, στην 16η οι Σέρβοι.

Η Αλμπα Βερολίνου έκανε τη μεγάλη έκπληξη απέναντι στην Μπαρτσελόνα και επικράτησε με 74-70, με τους Γερμανούς να ξεκολλάνε από τον πάτο της βαθμολογίας και να είναι στην 17η θέση με 3-12. Στην 3η οι Καταλανοί με 10-5.

Από εκεί και πέρα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 89-81 την Μπασκόνια και ανέβηκε στο 9-6 και στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μπασκόνια έπεσε στο 8-7 και στην 8η θέση. Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το σημερινό πρόγραμμα η Παρτιζάν επικράτησε εκτός έδρας της Βαλένθια με 72-67 και ανέβηκε στην 4η θέση με 9-6. Στην 7η με 8-7 η Βαλένθια.