ΑΕΚ Β’ – Καλαμάτα 0-0: Νέα απώλεια για την “Μαύρη Θύελλα”, κόλλησε και στο “Σεραφείδειο” (vid)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ματς της ΑΕΚ Β’ με την Καλαμάτα στο «Σεραφείδειο», σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι δύο ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή για να τιμήσουν τη μνήμη του Μίμη Παπαϊωάννου, ενώ η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έπαιξε με μαύρα περιβραχιόνια ενώ ήταν ο πρώτος πόντος μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες.

Ένα αποτέλεσμα που δεν ευνόησε καμία από τις δύο ομάδες, αφού αμφότερες παρέμειναν για πέμπτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, ενώ η “Μαύρη Θύελλα” συνεχίζει να βρίσκεται μακριά από τις πρώτες θέσεις και τα όνειρα ανόδου που έκανε στο ξεκίνημα της σεζόν… σβήνουν.

Κακό παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο δυνατός αέρας στα Σπάτα δυσκόλευε σημαντικά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών τόσο της ΑΕΚ Β’ όσο και της Καλαμάτας και το 0-0 του ημιχρόνου ήρθε τελείως φυσιολογικά, με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο να προχωρά στο 29’ σε αναγκαστική αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τον Δημητρίου στη θέση του τραυματία Ρουκουνάκη.

Ελαφρώς καλύτερο το δεύτερο μέρος, με τον ρυθμό να ανοίγει και οι δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους για τη νίκη.

Η μεγαλύτερη φάση για την Καλαμάτα και ως εκείνη την ώρα στον αγώνα ήρθε στο 76ο λεπτό, με τον  Χατζηεμμανουήλ να μην κάνει καλή έξοδο και να στρώνει ουσιαστικά στον Μοζέρ που έπιασε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Και δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά της ΑΕΚ Β’ να φτάσει κοντά στο γκολ αλλά το δυνατό σουτ του Τζούντα Γκαρσία μέσα από το «κουτί», το έβγαλε εντυπωσιακά ο Ταΐρης.

Κάπως έτσι το 0-0 παρέμεινε ως το φινάλε, με την ΑΕΚ Β’ να ανεβαίνει στους 12 βαθμούς, ενώ η Καλαμάτα έχει πλέον 20.

Το φιλμ του αγώνα

3′ Σουτ του Παρρά χωρίς δύναμη, απομάκρυνε ο Ασίγκμπα
6′ Σουτ του Παπατόλιου από το πρώτο δοκάρι, αουτ η μπάλα
14′ Mεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β’. Ωραία ανάπτυξη των κιτρινόμαυρων, ο Μπότος άνοιξε στον Γκολφίνο, πλασέ του τελευταίου από τα δεξιά, ο Ασίγκμπα άπλωσε το πόδι του σωτήρια και παραχώρησε το κόρνερ
19′ Σουτ του Μοζέρ μετά από πάσα του Βασιλόγιαννη, δεν το έπιασε καλά, μπλόκαρε εύκολα ο Χατζηεμμανουήλ
33′ Σέντρα-σουτ του Αρναρέλλη, μπλόκαρε εύκολα ο Χατζηεμμανουήλ
47′ Σέντρα Μπότου, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Ραντόνια – γύρισμα για τον Ζίνι, έδιωξαν οι αμυντικοί της Καλαμάτας
58′ Kεφαλιά του Πασά, μπλόκαρε ο Χατζηεμμανουήλ
63′ Συρτό σουτ του Απ. Χριστόπουλου, μπλόκαρε ο Ταΐρης
76′ Μακρινό σουτ του Μοζέρ, λίγο άουτ η μπάλα
85′ Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β’. Ωραία κίνηση και σουτ του Τζούντα Γκαρσία, εντυπωσικά το έβγαλε ο Ταΐρης
88′ Σουτ του Παπατόλιου, αουτ η μπάλα

AEK B (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Ντάικο, Λάτσι, Παρράς (77′ Σταμούλης), Ρουκουνάκης (29′ λ.τ Δημητρίου), Λέλεκας (62′ Χριστόπουλος), Μπότος, Κορομηλάς (62′ Τζούντα Γκαρσία), Γκολφίνος, Ζίνι.

Καλαμάτα (Γκεργκιόσκι): Ταΐρης, Μοζέρ, Ασίγκμπα, Μπαξεβάνος, Καραγκούνης, Παπατόλιος, Άλβες (83′ Κωνσταντινόπουλος), Τάτος, Βασιλογιάννης, Αρναρέλλης (71′ Λουκάζικ), Πασάς (87′ Μπουλλάρι).