Άλμπα Βερολίνου – Ολυμπιακός 67-94: Κυρίαρχος στο Βερολίνο έκλεισε το 2023 με θετικό πρόσημο (vid)

Με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διέλυσε την Άλμπα στο Βερολίνο με σκορ 94-67 και έκλεισε με νίκη το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Το δικό του… ρεβεγιόν έστησε ο Ολυμπιακός στο Βερολίνο, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου, επικρατώντας με σκορ 94-67 της Άλμπα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο, ήταν ο… φετινός Ολυμπιακός των πολλών σκαμπανεβασμάτων και των ακραίων συναισθημάτων οι ερυθρόλευκοι είδαν τους Γερμανούς να «πυροβολούν» από παντού έχοντας ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα. Στο δεύτερο εικοσάλεπτο, ήταν ο περσινός Ολυμπιακός που αυτά τα ματς τα καθάριζε με συνοπτικές διαδικασίες διαλύοντας την ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες και κάνοντας ρεκόρ σεζόν στις ασίστ με 30!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το βράδυ της Παρασκευής (29/12) τη δουλειά, νίκησε με 94-67 την Άλμπα στο Βερολίνο και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για το 2023.

IN TIME

Στο 9-8 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (5-4 εντός και 4-4 εκτός έδρας), με τον Άλεκ Πίτερς και τον Μουστάφα Φαλ να μην έχουν αντίπαλο και με αρκετούς να τους ακολουθούν. Γουόκαπ στη δημιουργία, Παπανικολάου σε όλους τους τομείς, Γουίλιαμς-Γκος με την αποτελεσματικότητά του στη δεύτερη περίοδο είχαν καλά διαστήματα, το βράδυ που ο Λουκ Σίκμα προτιμήθηκε από τον Φιλίπ Πετρούσεβ για τον ρόλο του backup πάουερ φόργουορντ. Ο Σέρβος δεν πάτησε παρκέ, το ίδιο και ο Ίγκνας Μπραζντέικις, με 30 ασίστ έκλεισαν τον αγώνα οι Πειραιώτες που κράτησαν τους γηπεδούχους στα 2/11 τρίποντα στο δεύτερο μέρος.

Στο 3-14 έπεσε η Άλμπα (3-6 εντός και 0-8 εκτός έδρας), με τον Ίσραελ Γκονθάλεθ να βλέπει εντυπωσιακή προσπάθεια και κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο μέρος και 9/16 τρίποντα έως το ημίχρονο, αλλά από εκεί και πέρα την καλή ομάδα του παρκέ να παίρνει το αποτέλεσμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Οι Γερμανοί δεν είχαν τους Ζίγκα Σάμαρ, Γκαμπριέλε Πρόσιντα, Λουίς Ολίντι στη σύνθεσή τους, λύγισαν φυσιολογικά και συνεχίζουν με στόχο να αποφύγουν την τελευταία θέση της κατάταξης.

INTIME
Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Άλμπα ουσιαστικά να έχει επιβάλλει τον ρυθμό της, αφού και οι δύο ομάδες έτρεχαν αρκετά στο παρκέ και είχαν πολλές προσπάθειες. Οι Γερμανοί είδαν τον Μπιν να ξεκινά καλά και να σκοράρει από μακριά, προηγούμενοι με 12-10, όμως με τον Φαλ να αναλαμβάνει δράση σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία με το 14-12 στο 6′. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές, μέχρι να αναλάβει… δράση ο Στέρλινγκ Μπράουν. Ο Αμερικανός γκαρντ με επτά συνεχόμενους πόντους στο φινάλε της περιόδου έστειλε την ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ στο +6 (25-19) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου δεν ήταν ευχάριστα για το… μάτι του θεατή, με τις ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν σταδιακά ξανά το χέρι τους από μακριά, φτάνοντας στο +11 (34-23) στο 14′. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και με δύο κλεψίματα του Γκος (τα πρώτα των Γερμανών στο ματς) κατάφερε να μειώσει σε 36-29 στο 16′. Οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν στη συνέχεια δύο μακρινά σουτ με τους Γκος και Λαρεντζάκη, μειώνοντας στον πόντο (40-39), όμως ένα τρίποντο του Σπανιόλο και μία βολή του Πίτερς διαμόρφωσαν στο 43-40 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

EUROKINISSI

Τελείως διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Πειραιώτες μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς, παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ που θύμισε την περσινή ονειρική σεζόν! Με άμυνα που… τσάκιζε κόκκαλα και τρομερή ενέργεια στις δύο άκρες του γηπέδου, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησε πλήρως στην «Mercedes Benz Arena», κλείνοντας την περίοδο με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 27-8!

Κρατώντας την Άλμπα στους μόλις δύο πόντους – και αυτοί από βολές του Τίμαν – για σχεδόν 5,5 λεπτά (!), ο Ολυμπιακός κατάφερε όχι μόνο να ανατρέψει το σκορ, αλλά και να προηγηθεί με +11 για το 56-45, έχοντας τους Κάαναν, Φαλ και Πίτερς στην αιχμή του δόρατος! Οι Γερμανοί αντέδρασαν προσωρινά με δύο τρίποντα του Ματ Τόμας για το 58-51, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με τους Κάαναν και Πίτερς να βρίσκουν ξανά μεγάλα σουτ, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +16 και το 67-51!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 8-27 και στο +16 (51-67), κόβοντας ουσιαστικά κάθε προσδοκία που μπορεί είχαν οι γηπεδούχοι από το ματς. Συνεπώς το τέταρτο δεκάλεπτο πήρε έναν διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν την απαιτούμενη αθλητική… απληστία και σε «τελειωμένο» ματς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι τη λήξη, φτάνοντας στη νίκη με μεγάλη διαφορά.

Παρά τη μεγάλη και ομολογουμένως ασφαλή διαφορά που είχαν «χτίσει» οι Πειραιώτες, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν χαλάρωσαν στιγμή στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Αντιθέτως, συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, αλλά και ωραίους συνδυασμούς στην επίθεση. Σε συνάρτηση με την απογοήτευση και των Γερμανών, ο Ολυμπιακός κατάφερε και έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20-25 πόντους, φτάνοντας ακόμα και στο +29 λίγο πριν το φινάλε, πανηγυρίζοντας τελικώς το 4ο διπλό της φετινής σεζόν με το τελικό 94-67!

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Ολυμπιακό να μοιράζει συνολικά 30 ασίστ (σχεδόν το 1/3 από τον Γουόκαπ που είχε 9) και από το πολύ μέτριο 4/14 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου, στο 10/23 στη λήξη του ματς. Στους αριθμούς συνυπολογίζονται κάλλιστα και τα 9 κλεψίματα, αλλά και τα 11 λάθη, από την στιγμή που τα 6 ήταν στα πρώτα 15 –άσχημα- λεπτά τους. Στα πολύ θετικά επίσης και το 74,2% στα δίποντα (23/31), αλλά και το –σπάνιο για φέτος- 81,8% στις ελεύθερες βολές (18/22). Και το συνολικό επιμέρους σκορ του δεύτερου ημιχρόνου ήταν στο 24-54!

Ακολουθεί το ματς πρωταθλήματος με τον Άρη για τους παίκτες του Μπαρτζώκα, αλλά καιρός χαλάρωση δεν υπάρχει. Μόλις τη δεύτερη ημέρα του 2024 ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην Ευρωλίγκα με ένα δύσκολο ματς στο ΣΕΦ απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και δύο 24ωρα αργότερα υποδέχεται τη Μονακό. Δύο πολύ δυνατά ματς σε διπλή εβδομάδα και ένα πολύ δυνατό κρας τεστ για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι στον νέο χρόνο θα πρέπει να μπουν με τη νοοτροπία «όχι άλλα… δώρα στον Πειραιά», προστατεύοντας το «σπίτι» τους… Αν θέλουν να ονειρεύονται ότι θα επιστρέψουν στη «Merceds-Benz» προς τον Μάιο, αυτό το mentality χρειάζονται.

Ο MVP

Σπουδαίος ο Άλεκ Πίτερς και απίθανα οικονομικός, ωστόσο ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Μουστάφα Φαλ που διέλυσε την Άλμπα στις αρχές του β’ μέρους. Ο Γάλλος σέντερ παίζει παραδοσιακά καλά απέναντι στην ομάδα του Βερολίνου, με το stat-line του (12 πόντοι, 4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ, 25 PIR σε 19 λεπτά) να τα λέει όλα.

Εκτός παιχνιδιού

Δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιος έναν παίκτη από την Άλμπα, που δεν είναι δα και μεγαθήριο. Σίγουρα πάντως και ο coach της, αλλά και ο Μπαρτζώκας, περίμεναν να δουν περισσότερα από τον Στέρλινγκ Μπράουν που έβαλε 10 πόντους στο πρώτο μέρος και έμεινε εκεί. Ο Αμερικανός έκλεισε τον αγώνα με 2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και δύο ασίστ για δύο λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σπανιόλο 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουέτζελ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέλοου 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2 (0/5 τρίποντα), Τόμας 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κουμάτζι 2, Ραπίκ, Τίμαν 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιν 6 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 15/36 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/5 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 6 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/31 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 12 φάουλ