Volley League Καλαμάτα ΄80-Φοίνικας Σύρου 3-2: Δύσκολη νίκη με ανατροπή και καρδιά στην Παραλία!!!

Σε ένα ματς… μαραθώνιο που διήρκησε περισσότερο από 2,5 ώρες, η Καλαμάτα ΄80 επικράτησε με 3-2 στο τάι μπρέικ του Φοίνικα Σύρου και πανηγύρισε την νίκη στον πιο αμφίρροπο αγώνα που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League

Η Καλαμάτα ΄80 προερχόταν από ρεπό και νωρίτερα από τη νίκη στο Ζηρίνειο επί της Κηφισιάς που ήταν και η πρώτη στο πρωτάθλημα.

Η Καλαμάτα ΄80 κατάφερε να πάρει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ απέναντι στον  Φοίνικα Σύρου, καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή και να κάμψει την αντίσταση των Συριανών οι οποίοι είχαν το μομέντουμ στο παιχνίδι αφού βρίσκονταν μπροστά με 2-1.

Hταν ένα μεγάλο ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ωραίο θέαμα και συναρπαστικό φινάλε.

Με πρωταγωνιστές τον Αμερικανό Ράιαν Κοένεν και τον Αργεντινό Οκάμπο Ροντρίγκο ο Α.Ο. Καλαμάτα ΄80 έκανε την υπέρβαση και παρότι έχανε 2-1 με αντεπίθεση διαρκείας πήρε την πρώτη νίκη στην έδρα του στη Volley League και τη δεύτερη συνεχόμενη και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν το πρώτο σετ με 29-27 πατώντας πάνω στην κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων. Το συγκρότημα του Τσέντομιρ Ίλιτς παρόλα αυτά έβγαλε αντίδραση και κατέκτησε τα επόμενα δύο σετ. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία, πήραν το τέταρτο σετ και στο τάι μπρέικ πήραν την νίκη χάρη στο 15-11.