Super League 2: Καλαμάτα – Τηλυκράτης Λευκάδας 3-0, με το δεξί, με δέκα και στο ρελαντί το ντεμπούτο του Χάβου

Με τον Μάκη Χάβο να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο της η Καλαμάτα επικράτησε 3-0 του Τηλυκράτη Λευκάδας εντός έδρας. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκε για περίπου μια ώρα η Μαύρη Θύελλα.

Μετά την αναπάντεχη ήττα στη Νεάπολη– και με τον τρόπο που ήρθε-, η Καλαμάτα επέστρεψε στις επιτυχίες. Στο ντεμπούτο του Μάκη Χάβου στον πάγκο επιβλήθηκε 3-0 του Τηλυκράτη στο δημοτικό στάδιο Καλαμάτας και έπιασε στην κορυφή τα Χανιά στους 15 πόντους, έχοντας όμως ματς περισσότερο από τους Κρητικούς. Επίδειξη ανωτερότητας από τους Καλαματιανούς που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 36′.

Μάλιστα με αυτό το τρίποντο η «Μαύρη Θύελλα» επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Ιωνικό στη Νίκαια. Τα γκολ για την Καλαμάτα σημείωσαν στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ακόστα, στο 69΄ο Πασάς, ενώ ο Κωστούλας στο 75ο λεπτό έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ για τους γηπεδούχους. Στο μεταξύ η Καλαμάτα είχε δοκάρι στο 55ο λεπτό του αγώνα με σουτ του Τάτου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 31′ με πλασέ του Ακόστα μετά από ενέργεια του Καμπράλ. Στο 36′ ο Δημόπουλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη στο 29′) για ισάριθμα μαρκαρίσματα στον Κόκκορη.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα η Καλαμάτα είχε το πάνω χέρι. Στο 55′ ο Τάτος σούταρε μέσα από την περιοχή και σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Τσελέπη. Στο 69′ ο Πασάς διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του μετά από ασίστ του Ραπόζο και στο 75′ ο Κωστούλας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τάτου διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Το φιλμ του αγώνα:

5′ Πρώτο σουτ στο ματς, από τον Βαλεριάνο, περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
28′ Φάουλ Ακόστα από αριστερά, ο Πασσάς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ από το κάθετο δοκάρι.
31 Γκολ για την Καλαμάτα. Ο Καμπράλ από αριστερά σέρβιρε στο δεύτερο δοκάρι για τον επερχόμενο Ακόστα, που δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να στείλει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
36′ Ο Δημόπουλος βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Κόκκορη και αποβάλλεται από τον ρέφερι Μαχαίρα. Με δέκα παίκτες συνεχίζει η Καλαμάτα.

55′ Κάθετο δοκάρι για την Καλαμάτα, σε σουτ του Τάτου μέσα από την περιοχή!
56′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Τηλυκράτη. Ο Μέντες έκανε κακή έξοδο, ο Γκουντρουμπής πλάσαρε και ο Μπαξεβάνος με το πόδι έδιωξε μπροστά από τη γραμμή.
69′ Γκολ για την Καλαμάτα! Ο Πασάς με σουτ μέσα από την περιοχή γράφει το 2-0. Την ασίστ ο Ραπόζο, που από δεξιά τροφοδότησε τον έμπειρο επιθετικό.
75′ Γκολ η Καλαμάτα! Κόρνερ Τάτου, κεφαλιά Κωστούλα, με τον γκολκίπερ να αποκρούει και ενώ η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.
93′ Ο Ρόβας σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Καλαμάτα (Χάβος): Mέντες, Ραπόσο, Κωστούλας, Δημόπουλος, Βαλεριάνος (78′ Κωνσταντινόπουλος), Ματέους Αλβες, Παπατόλιος, Τάτος (78′ Αρναρέλλης), Ακόστα (81′ Γρίβας), Καμπράλ (38′ Μπαξεβάνος), Πασάς (81′ Ρόβας).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς): Τσελέπης, Λαζαρίδης, Τακίδης, Κωστόπουλος, Ρίζος (81′ Καραμπίκης), Τόσκα (70′ Σπανουδάκης), Μπούμπας, Περιστέρης (81′ Καταγής), Ρίβας, Κόκκορης (60′ Ντοναλντόνι), Γκουντρουμπής (60′ Κάτσης).

Χάβος: “Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο”

Ικανοποιημένος από τα όσα έδειξε η ομάδα του δήλωσε ο Μάκης Χάβος, ο οποίος έκανε το μεσημέρι του Σαββάτου το ντεμπούτο του στην Μαύρη Θύελλα. Η Καλαμάτα κέρδισε με 3-0 τον Τηλυκράτη παίζοντας με δέκα παίκτες από το πρώτο 30λεπτο του αγώνα.

Ο Μακεδόνας τεχνικός στάθηκε στην καλή διαχείριση παρά την αρρυθμία που προκάλεσε για λίγο η αποβολή του Δημόπουλο τονίζοντας πως: «Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Είχαμε παιχνίδι συνδυαστικό από τα πλάγια και από τον άξονα, προηγηθήκαμε είχαμε και ευκαιρίες. Η αλήθεια είναι πως η αποβολή μας έβγαλε μια νευρικότητα αλλά από το ημίχρονο και μετά, που είπαμε με τα παιδιά να ηρεμήσουν και παίζοντας 4-4-1 ανταποκρίθηκαν πάρα πολύ. Νομίζω ότι και οι αλλαγές βοήθησαν. Το διαχειριστήκαμε όλοι καλά το παιχνίδι… …Στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι το 35-40 η ομάδα ήταν πάρα πολύ καλή για μένα».

Χαρακτήρισε την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο παίκτης του στο 36ο λεπτό ως «βιαστική και αυστηρή» επισημαίνοντας ότι «σε αυτές τις περιπτώσεις πολλές φορές οι παίκτες από μόνοι τους τρέχουν και για τον παίκτη που βγήκε».

«Συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά» είπε για τη συνέχεια ο έμπειρος προπονητής και στρέφοντας το βλέμμα στο επόμενο, επίσης εντός έδρας, αγώνα με αντίπαλο τον Διαγόρα σημείωσε πως «Έχουμε το πλεονέκτημα ότι θα παίξουμε Κυριακή – κερδίζουμε μια ημέρα. Είμαστε σε καλό δρόμο» σημείωσε και ευχαρίστησε τον κόσμο για την παρουσία του στο γήπεδο «θέλω, και πιστεύω ότι θα τον φέρουμε ακόμα περισσότερο κοντά μας».