Super League 2: Καλαμάτα -Κηφισιά 1-2, επιστροφή με τις ίδιες παθογένειες… (vid)

Επιστροφή στη δράση μετά από περίπου 40 ημέρες αγωνιστικής απραξίας με την Καλαμάτα να γνωρίζει την ήττα από την πρωτοπόρο Κηφισιά.

Η Κηφισιά πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 στην Καλαμάτα για την 14η αγωνιστική της Super League 2. Η ΠΑΕ των Βορείων Προαστίων έφυγε με το «διπλό» από την Παραλία στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος μετά από 40 ημέρες αποχής, που την διατηρεί στην κορυφή του Νοτίου ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τετέι στο 28′ και είδαν την Μαύρη Θύελλα να ισοφαρίζει στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Πασά. Βρήκε ωστόσο το γκολ της απόδρασης από την άσπρη βούλα με τον Κουϊρουκίδη στις αρχές της επανάληψης και άντεξε όταν αποβλήθηκε ο Παπασάββας 110′ πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κ. Βλάχου.

Η Μαύρη Θύελλα παρουσίασε μια πιο συμπαγή εικόνα εν συγκρίση με τον πρόσφατο φιλικό αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό Β΄, κυρίως στο δεύτερο μέρος, παρ’ όλα αυτά δεν είχε τις ευκαιρίες που θα έπρεπε για να κάνει το γκολ.

Διαμαρτύρεται για το πέναλτι της Κηφισιάς επάνω στον Ταΐρη στο β’ ημίχρονο, το οποίο ουσιαστικά ήταν αυτό που οδήγησε την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη νίκη, όμως το σκορ έγραψε 1-2.

Το παιχνίδι προβλήθηκε ζωντανά από την ΕΡΤ 3, αρκετός ήταν παρόλα αυτά ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο της Παραλίας.

Η αναμενόμενη «σφραγίδα» του νέου προπονητή, Ίλτσο Γκεοργκιόσκι, δεν έδειξε, τουλάχιστον στο χθεσινό παιχνίδι να έχει αφήσει αποτύπωμα διαφοροποίησης.

Ο αγώνας

5’ από παράλληλη πάσα του Τετέι μέσα στην περιοχή , ο Προβυδάκης πλάσαρε, αλλά ο Ταΐρης απέκρουσε εξ επαφής

9’ ο Τετέι διεκδίκησε και κέρδισε την μπάλα από τον Ταΐρη που την έλεγχε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής κ. Βλάχος υπέδειξε επιθετικό φάουλ

13’ κεφαλιά του Γκίνο μπλόκαρε με μετά από μια μικρή αστάθεια ο Ταΐρης

29’ ο Τετέι επιχείρησε ένα σουτ πίσω από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Μπαξεβάνος κόντραρε τη μπάλα, η οποία πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά, πέρασε πάνω από τον Ταΐρη και κατέληξε στα δίχτυα της Καλαμάτας (0-1)

36’ ο Τετέι κέρδισε την μπάλα στα μετόπισθεν της Καλαμάτας, με τη βοήθεια του χεριού του, όπως υπέδειξε όμως ο διαιτητής κ. Βλάχος, δίνοντας τέλος σε μια επικίνδυνη στιγμή για τους γηπεδούχους

44’ πρώτη απειλητική φάση από πλευράς Καλαμάτας, ένα μακρινό σουτ του Καραγκούνη που απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος

45’+1’ δυνατή κεφαλιά του Αρναρέλλη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς

45’+2’ στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου ο Βασιλόγιαννης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από δεξιά, αλλά η προσπάθειά του ανακόπηκε με χέρι από τον Να’α, με τον Αθηναίο διαιτητή να υποδεικνύει αμέσως το σημείο του πέναλτι. Ο Πασάς που ανέλαβε την εκτέλεση πλάσαρε με ψυχραιμία στη δεξιά γωνία, στέλνοντας τον Αναγνωστόπουλο να πέσει αριστερά, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Καλαμάτα

50’ δεν κράτησε για πολύ η χαρά των Μεσσήνιων, καθώς στο 5ο λεπτό του β’ μέρους ο Τετέι φάνηκε να ανατρέπεται από τον Ταΐρη, με τον πρώην επιθετικό της Μαύρης Θύελλας, Κουιρουκίδη, να πετυχαίνει το 1-2 από τη λευκή βούλα. Το βίντεο πάντως δείχνει ότι δεν υπάρχει επαφή, με τον Τετέι να «βουτάει», παίρνοντας «εκβιαστικά» το πέναλτι

75’ μετά από μια γρήγορη αντεπίθεση με ωραίους συνδυασμούς ο Αντερέγκεν μπήκε κατά μέτωπο στην περιοχή της Καλαμάτας, αλλά υπό πίεση σούταρε δυνατά, αλλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

78’ φαρμακερή παράλληλη μπαλιά του Λιποράσε, πέρασε ανεκμετάλλευτη

79’ τελευταία προσπάθεια για την Καλαμάτα, ο Καραγκούνης μπήκε στην μικρή περιοχή και υπό πίεση έπιασε ένα αδύναμο σου που πέρασε άουτ

82’ με παίκτη λιγότερο η Κηφισιά, αφού αποβλήθηκε ο Παπασάββας με 2η κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Παπατόλιο

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γκεργκιόσκι): Ταΐρης, Μοζέρ (87′ Λούκαστσικ), Λουπάνο (81’ Ασίγκμπα), Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους Άλβες (55′ Τάτος), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Πασάς (88′ Τριανταφυλλάκης).

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Προβυδάκης, Σωτηράκος, Γκίνη (65′ Παπασάββας), Πέιος, Πρίτσας (69′ Ταλάλ), Να’α, Κουϊρουκίδης (65′ Αντερέγκεν), Τετέι (85′ Νοικοκυράκης).

-Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια στη μνήμη των θυμάτων στα Τέμπη, αλλά επιπλέον για την Καλαμάτα ως ένδειξη πένθους για την απώλεια του αναμορφωτή-προέδρου της, Σταύρο Παπαδόπουλο.