Stockholm Open Τσιτσιπάς – Ρούνε 0-2: Νέα απώλεια τίτλου του Στεφ στη Στοκχόλμη (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής για 2η φορά στην καριέρα του στο ΑΤΡ 250 τουρνουά της Στοκχόλμης (2018), καθώς βρέθηκε σε μέτρια ημέρα και ηττήθηκε από τον εμπνευσμένο, Χόλγκερ Ρουν (No27), στον τελικό της Κυριακής (23/10).

Ο Έλληνας τενίστας, αν και δεν είχε χάσει set στην πορεία του ως τον τελικό του Stockholm Open, δεν κατάφερε να φτάσει καν σε break, απέναντι στον 19χρονο Δανό και μετά από 95 λεπτά αγώνα, ηττήθηκε με 6-4, 6-4.

Αυτήν, ήταν η 15η ήττα καριέρας του Στέφανου σε τελικό ΑΤΡ διοργάνωσης και 5η μέσα στο 2022, λίγες μόλις ημέρες μετά από αυτή που γνώρισε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, στο Astana Open (ATP 500).

Ταυτόχρονα, αυτός ήταν ο 2ος ΑΤΡ τίτλος καριέρας που κατακτά ο Ρουν, βελτιώνοντας σε 2-1, το ρεκόρ του σε τελικούς. Νωρίτερα φέτος, στέφθηκε πρωταθλητής στο Μόναχο, ενώ ηττήθηκε στον τελικό της Σόφιας.

Για να φτάσει στο τρόπαιο του Stockholm Open, αναγκάζοντας τον Στέφανο Τσιτσιπά στην 1η ήττα της καριέρας του στο τουρνουά, ο Δανός χρειάστηκε να παίξει εξαιρετικό τένις, έχοντας ως όπλο το αψεγάδιαστο σερβίς του.

Σε συνδυασμό με τη μέτρια ημέρα στην οποία βρέθηκε ο 24χρονος Έλληνας, τα πράγματα απλουστεύτηκαν για τον Νο27 τενίστα του κόσμου, ο οποίος έχασε μόλις… έξι πόντους πίσω από το σερβίς του στο 1ο set!

Ο Τσιτσιπάς, συνάντησε πολλές δυσκολίες στις επιστροφές του και χρειάστηκαν να περάσουν οκτώ service games του αντιπάλου του, για να φτάσει στο 1ο, και παράλληλα τελευταίο του, break point (στο 6-4, 3-2).

Ο Ρουν το έσωσε, έκανε το 4-2 στο 2ο κομμάτι του τελικού και λίγες στιγμές αργότερα “έκλεισε” πειστικά το ματς.

Η αναποτελεσματικότητα του Έλληνα πρωταθλητή, στους πόντους που έπαιξε πίσω από το 2ο σερβίς του (9/19) και η… αβεβαιότητα με την οποία προσέγγιζε το φιλέ, για να “κλείσει” πόντους (16/23 net points), βοήθησαν στις κρίσιμες στιγμές τον Ρουν, ο οποίος βρήκε από ένα break σε κάθε set και “πλήγωσε” τον Στεφ, όπως ακριβώς και πριν μερικούς μήνες.

Τον Μάιο, τον απέκλεισε στον 4ο γύρο του Roland Garros και την Κυριακή, 23 Οκτωβρίου, τον κέρδισε στον τελικό του Stockholm Open, για να κάνει 2-0 το Η2Η τους.

Οι δυο τους, διατηρούν εξαιρετικές φιλικές σχέσεις και θα αγωνιστούν παρέα, στο ταμπλό διπλού του Paris Masters. Ως αντίπαλοι, πάντως, ο Δανός δείχνει ψυχολογικά πολύ πιο έτοιμος για τα μεταξύ τους παιχνίδια.

Με τον τίτλο που κατέκτησε στη Σουηδία, ο Ρουν τη Δευτέρα (24/10) θα εισέλθει για 1η φορά στην καριέρα του, στο Top25 της παγκόσμιας κατάταξης, φτάνοντας στο Νο24 του πίνακα.