Conference League: Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 1-0, με σφραγίδα του Ελ Κααμπί που έδωσε προβάδισμα πρόκρισης (vid)

Ο Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ πήρε «κεφάλι» στην υπόθεση πρόκριση για τους «16» του Conference League. Έστω και… ισχνό προβάδισμα πρόκρισης χάρη στο 1-0 επί της Φερεντσβάρος στο Στάδιο Καραϊσκάκη με τον Ελ Κααμπί να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 83’.

Πλέον, πάει στη Βουδαπέστη την επόμενη Πέμπτη (22/2, 22.00) για να τσεκάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Εξαιρετικοί οι Ροντινέι και Έσε, πολύ καλό ματς ο Καρβάλιο, το ίδιο και οι Φορτούνης, Μασούρας (όσο άντεξε ο Έλληνας άσος), όπως και οι Γιόβετιτς – Ποντένσε που μπήκαν στο ματς και άλλαξαν τα δεδομένα.

Πρωταγωνιστής για τους ερυθρόλευκους ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, ο οποίος στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σ’ ένα γκολ.

Ήταν το πρώτο ματς μετά από καιρό που ο κόσμος του Ολυμπιακού μπόρεσε να πάει στο Καραϊσκάκη και οι οπαδοί των «ερυθρόλευκων» έφυγαν «γεμάτοι» από το γήπεδο, γιατί πάνω απ’ όλα είδαν την ομάδα τους να κάνει μεγάλη προσπάθεια.

Ήταν επίσης μια σημαντική νίκη και για τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας του λιμανιού. Ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για τον πολύπειρο κόουτς του Ολυμπιακού, ο οποίος θα πρέπει να πούμε ότι πήρε πολλά ρίσκο, τα οποία απέδωσαν.

Τόσο σε ότι αφορά τις επιλογές στο αρχικό σχήμα αλλά και στις αλλαγές που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο. Ρίσκαρε πολύ ο Μενιτλίμπαρ αλλά έβλεπε πως έπρεπε να «χτυπήσει» και να πάρει το ματς, εκμεταλλευόμενος τις αδυναμίες της ουγγρικής ομάδας.

Και οι αλλαγές που έκανε βοήθησαν σημαντικά τους Πειραιώτες. Ο Ποντένσε προκάλεσε πολλά «ρήγματα» στην άμυνα της Φερεντσβάρος από δεξιά ενώ και ο Όρτα βοήθησε στην καλή κυκλοφορία της μπάλας. Με την είσοδο του Όρτα ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο του αγώνα κι όσο περνούσαν τα λεπτά το παιχνίδι πήγαινε προς την περιοχή της Φερεντσβάρος.

Στο τελευταίο 15λεπτο ο Μεντιλίμπαρ έριξε στο γήπεδο και τον Γιόβετιτς και μια ματιά στη φάση του γκολ φανερώνει πόσο σημαντική ήταν αυτή η αλλαγή. Ο Μαυροβούνιος έδωσε στήριγμα στον Ελ Κααμπί, ο Ολυμπιακός βρήκε κι ένα ακόμα στήριγμα στην επίθεση, αλλά το στοιχείο που φυσικά έκανε τη διαφορά ήταν η πίεση που έβγαλαν οι πειραιώτες σε όλο το δεύτερο μέρος.

Μια πολύ καλή εμφάνιση από τον Ολυμπιακό, με τον κόσμο να επιστρέφει στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να χειροκροτεί τους παίκτες της αγαπημένης του ομάδας, ενώ στο φινάλε αποθέωσε τον Κώστα Φορτούνη, που ήταν για μια ακόμα φορά εξαιρετικός.

Έτσι παρατάχθηκαν

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στο ντεμπούτο του στον «ερυθρόλευκο» πάγκο ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με τον Πασχαλάκη μπροστά από την εστία και τους Ροντινέι, Ντόι, Κάρμο και Ορτέγκα στην τετράδα της άμυνας. Οι Έσε, Καρβάλιο και Αλεξανδρόπουλος ήταν στην τριάδα των χαφ, με τους Φορτούνη, Μασούρα και Ελ Κααμπί στην επίθεση. Ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς από την άλλη, ξεκίνησε την Φερεντσβάρος με την εξής 11άδα: Ντίμπους, Γουινγκό, Σισέ, Μαέ, Ραμίρες, Μαϊγκά, Μακρέτσκις – Μαρκίνιος, Αμπού Φανί, Ζακάριασεν και Βάργκα.

Ευκαιρία με Κάρμο

Η Φερεντσβάρος βρήκε δίχτυα με τον Βάργκα στο 2ο λεπτό του αγώνα με τον Ολυμπιακό, με το γκολ να μην μετράει ύστερα από εξέτασης της φάσης στο VAR, καθώς ο παίκτης των Ούγγρων ήταν εκτεθειμένος.

Στο 4ο λεπτό ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και μπήκε απειλητικά στην περιοχή της Φερεντσβάρος, αλλά δεν κατάφερε να εκτελέσει. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε χαμηλό τέμπο, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι λιγοστές. Στο 24’ ο Ραμίρες έκανε το διαγώνιο σουτ για την Φερεντσβάρος, αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βάρκα σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 32’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ με κεφαλιά του Κάρμο, μετά την ωραία σέντρα του Ροντινέι από δεξιά, αλλά ο Ντιμπούς απέκρουσε εντυπωσιακά και κράτησε το μηδέν.

Εξι λεπτά αργότερα ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που είχαν κερδίσει οι Ερυθρόλευκοι έξω από την περιοχή της Φερεντσβάρος, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τείχος και έφυγε πάνω από την εστία του Ντιμπούς. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Καρβάλιο έκανε το δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της ουγγρικής ομάδας, αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 0-0.

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Πειραιώτες να απειλούν στο 50’ με τον Κώστα Φορτούνη. Ο Καρβάλιο έκλεψε την μπάλα και έδωσε πάσα στον διεθνή μεσοεπιθετικό, αυτός σούταρε, αλλά δεν το έπιασε όπως θα ήθελε.  Στο 58’ η Φερεντσβάρος, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, απείλησε με τον Αμπού Φανί. Ο Ισραηλινός εξτρέμ σούταρε δυνατά, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Αλλαγές και ευκαιρίες

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης «πάτησε» ωραία στον Μασούρα, αυτός σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στο 63’ ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε τις πρώτες του αλλαγές στο παιχνίδι, με τους Όρτα και Ποντένσε να παίρνουν τις θέσεις των Αλεξανδρόπουλου και Μασούρα. Δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Ποντένσε «έσπασε» ωραία στον Ελ Κααμπί, αλλά το τελείωμα του Μαροκινού δεν ήταν καλό.

Στο 65’ ο Σαντιάγκο Έσε δοκίμασε το πόδι του, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 70’ ο Όρτα έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Ντιμπούς μπλόκαρε.  Στο 78’ ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε την τρίτη του αλλαγή, με τον Γιόβετιτς αντί του Καρβάλιο. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιόβετιτς έβγαλε την κάθετη στον Ελ Κααμπί, αυτός ρόλαρε πάνω στον Σισέ και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Ντιμπούς έδιωξε με υπερένταση.

THANASSIS STAVRAKIS/AP IMAGES

Ελ Κααμπί και 1-0!

Στο 83’ τελικά ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ που έψαχνε. Ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Γιόβετιτς και ο Ελ Κααμπί από κοντά έκανε το 1-0 για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού. Στο 90+2’ ο Μεντιλίμπαρ ολοκλήρωσε τις κινήσεις του με τους Ελ Αραμπί και Ιμπόρα αντί των Ελ Κααμπί και Φορτούνη. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 1-0, χάρη στο γκολ του Ελ Κααμπί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-3-3): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα – Έσε, Αλεξανδρόπουλος (63’ Όρτα), Καρβάλιο (78’ Γιόβετιτς) – Μασούρας (63’ Ποντένσε), Φορτούνης (90+2’ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (90+2’ Ελ Αραμπί)

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (4-2-3-1): Ντιμπούς – Βίνγκο, Σισέ, Μαέ, Ραμίρες – Μακρέτσκις, Μαϊγκά – Ζαχάριασεν, Φάνι (80’ Μπέσιτς), Μαρκίνιος (75’ Ραμχντάνε) – Βάργκα (75’ Πέσιτς)