Athens Kallithea – Καλαμάτα 4-1: Πάρτυ ανόδου στο “Ελ Πάσο” και εμφατική τεσσάρα στην “Μαύρη Θύελλα”

Η Athens Kallithea ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη Super League 2, επικρατώντας 4-1 της Καλαμάτας. Η αθηναϊκή ομάδα έχει εξασφαλίσει ήδη την άνοδό της στη Stoiximan Super League.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη υποδέχθηκε στο «Γρηγόρης Λαμπράκης» την Καλαμάτα για την τελευταία αγωνιστική των playoffs της Super League 2 με τους παίκτες της ομάδας της Μεσσηνίας, να συγχαίρουν τους γηπεδούχους, κάνοντας passillo πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Ματς δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά με έντονη συγκινησιακή φόρτιση ήταν αυτό που έγινε στο «Ελ Πάσο».

Καλλιθέα: Χαμός στη φιέστα ανόδου της

Εκεί όπου η Καλλιθέα γιόρτασε την επιστροφή στη Super League 1 έπειτα από 18 ολόκληρα χρόνια, θριαμβεύοντας και στη φιέστα ανόδου, της Καλαμάτας με 4-1.

Οι οπαδοί των γηπεδούχων γέμισαν τις εξέδρες του «Ελ Πάσο» και πανηγύρισαν με τη ψυχή τους, μαζί με τους παίκτες και το τεχνικό τιμ στο τέλος του αγώνα, την άνοδο στα «μεγάλα σαλόνια» από τη σεζόν 2024/2025.

Ο κόσμος δεν σταμάτησε να φωνάζει «νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές», ενώ σε μία όμορφη στιγμή της αναμέτρησης οι παίκτες της Καλαμάτας προχώρησαν σε pasillo στους ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου ομάδας.

Το εμφατικό 4-1 της Athens Kallithea ήταν η αφετηρία της φιέστας που ακολούθησε στο «Ελ Πάσο», με τους οπαδούς της ομάδας, τους παίκτες και το τεχνικό τιμ να πανηγυρίζουν την άνοδο! Φυσικά την κούπα, σήκωσε στο κέντρο του γηπέδου ο αρχηγός της ομάδας Γιάννης Λουκίνας εν μέσω αποθέωσης!

Μόλις στο 7′ ο Ντεμέτριους άνοιξε το σκορ, ενώ ο Λουκίνας στη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου σημείωσε το 2-0, με τους γηπεδούχους να έχουν το πόδι στο γκάζι με το… καλημέρα.Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τον Τσιντώνη στο 48′ να σφραγίζει τη νίκη της Athens Kallithea.

Στο 65′ η Καλαμάτα μείωσε με τον Μπαράλες και ο Λουκίνας στο 88′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το φιλμ του αγώνα:

Pasillo στους πρωταθλητές πριν τη σέντρα

5′ Σουτ του Γεβρέμοβιτς, λίγο άουτ.
7′ ΓΚΟΛ για την Athens Kallithea! Ο Ντεμέτριους παίζει το ένα-δύο με τον Λουκίνα, γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην καρδιά της περιοχής και από κοντά ανοίγει το σκορ 1-0!

15′ ΓΚΟΛ για την Athens Kallithea! Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον… συνήθη ύποπτο, Γιάννη Λουκίνα. Ο Γεβρέμοβιτς έβγαλε βαθιά μπαλιά ακριβείας, ο αρχισκόρερ της Athens Kallithea βγήκε τετ α τετ με τον Κοβάλ και τον εκτέλεσε με εξαιρετικό τελείωμα για το 2-0.

45′ Δυνατό σουτ του Τσιντώνη, η μπάλα άουτ.

48′ ΓΚΟΛ για την Athens Kallithea! Oι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και βρήκαν ακόμα ένα γκολ στο 48′. Η μπάλα μετά από απομάκρυνση του Αρίμπας σε σέντρα του Ουές στρώθηκε στον Τσιντώνη, ο οποίος με έναν.. κεραυνό από το ημικύκλιο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η Μαύρη Θύελλα έφτασε κοντά στο γκολ στο 55′ όταν ο Βαλεριάνος έκανε τη σέντρα, ο Μπαράλες  εκτέλεσε εξ επαφής αλλά ο Μαρότα με δυναμική προβολή έκοψε σε κόρνερ.

65′ ΓΚΟΛ για την Καλαμάτα! Εν τέλει η ομάδα του  Νίκου Αναστόπουλου μείωσε το σκορ στο 65′. Ο Ακόστα πίεσε και έκλεψε την μπάλα από τον  Κολτσίδα, έσπασε την μπάλα και ο πολύπειρος Μπαράλες πλάσαρε τον Πάντο για το 3-1.

76′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Λουκίνα, μπλοκάρει το πλασέ του ο Κόβαλ.

Οι πρωταθλητές του Νοτίου Ομίλου της Superleague 2 είχαν μεγάλες ευκαιρίες για το τέταρτο γκολ με τον Λουκίνα στο 76΄ και τον Νεκούλ στο 73΄να αστοχούν από θέση βολής μέσα από την περιοχή και τελικά να αποκρούει ο Κόβαλ για τους φιλοξενούμενους.

86′ Ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι η κεφαλιά του Μπαράλες.

87′ Ο Πάντος λέει «όχι» στον Μουζάκη, στη συνέχεια της φάσης περνά λίγο άουτ το σουτ του Νεκούλ!

88′ ΓΚΟΛ για την Athens Kallithea! Από θέση τετ α τετ ο Λουκίνας, θα κάνει το 4-1 και θα πιάσει στην πρώτη θέση των σκόρερ τον Μάναλη!

Νεκούλ έσκαψε την μπάλα, ο Λουκίνας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και σ΄ένα τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το τελικό 4-1.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ο αρχηγός, Γιάννης Λουκίνας, με δυο γκολ και μια ασίστ. O 32χρονος επιθετικός στο πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε είχε 18 γκολ σε 28 εμφανίσεις. Μετά το τελευταίο ματς της σεζόν ακολούθησε και η απονομή του τροπαίου στους πρωταθλητές.

Θυμίζουμε ότι η Athens Kallitha FC θα αγωνιστεί ξανά στην κορυφαία κατηγορία μετά το 2006, όταν και είχε υποβιβαστεί μαζί με Ακράτητο και Λεβαδειακό.

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Πάντος, Μαρότα (60′ Κολτσίδας), Βλάχος, Γεβρέμοβιτς (81′ Ρόσι), Ουές (60′ Μανθάτης), Μπουλούλης, Μουστακόπουλος, Τσιντώνης, Ντεμέτριους (60′ Νεκούλ), Βασιλόγιαννης (57′ Τόρρες), Λουκίνας

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Κωστούλας, Αρίμπας, Καρασαλίδης, Κατάλντι (46′ Τάτος – 60′ Κωνσταντινόπουλος), Ματέους (46′ Δρούγας), Γρίβας (46′ Σάλα), Μπαράλες, Ακόστα (77′ Μουζάκης)